V zajetí démonů (2013)

Opustený dom na odľahlom mieste v ktorom vŕzgajú dvere je sám o sebe spúšťacím faktorom strachu a neistoty. Preto ázijskému režisérovi J. Wanovi stačilo, už len dokonale načasovať ozvučenie a osvetlenie, ktorým by ovplyvnil labilnú ľudskú psychiku. Počiatočné prerušovanie malo zľahčujúci nástup, pred tunelom hrôzy, do ktorého sa rútil vlak plný desivých scén a výkrikov. Každý úder, každá nezvyčajná udalosť stupňovala efekt hrôzy. Dosť dlho sa vo filme len pátra a počas toho dochádza len k základnému, minimálnemu stretnutiu s duchmi. Aj keď finále nastolí najúčinnejšie momenty ako exorcizmus a prevtelenie, je to málo a navyše príbeh o rodine, ktorá natrafí na dom hrôzy je jedným z najstarších a najprezentovanejších konceptov. Pri filme som nepociťoval absolútny strach(adrenalín), ktorý očakávam od hororu, ale nebolo mi ani všetko jedno. 60% PS: pre zápalky, ktoré otec Roger upustil pri objavení tajuplnej miestnosti, by som určite nešiel

Aeon Flux (2005)

Na Charlize Theron sa pozerá ozaj dobre a preto som sa rozhodol venovať pozornosť tomuto snímku. Ako sa hovorí, keď pán boh dá, aj motyka vystrelí a tu teda vystrelila. O filme sa dá hovoriť ako malom zázraku, ktorý stvoril ženskú hrdinku s lepšími vlastnosťami ako Tom Cruise vo filme Mission Impossible. Do vtedy som si myslel, že on je v tom najlepší, ale Karyn Kusama rozhýbala Charlize ako víťazku súťaže medzinárodnej gymnastiky, ktorá si na chvíľu odskočila natočiť zopár akčných momentov a tak Toma zahanbila. Dosť bolo žartov, pravda je taká, že film je podpriemerný. Príliš komplikované a nezáživné sci-fi nápady ubíjajú celkový priebeh filmu. Samotný príbeh o klonovaní ľudí ešte ujde, ale umelá inteligencia, alebo ako nazvať postavy, ktoré stvárnili vládnuce osoby pôsobili na dnešnú dobu neohrabane. Nemám nič proti ženským režisérkam, ale Karyn K. by sa mala radšej venovať činnostiam ako hodiť veci do práčky, či navariť dobrú večeru ako točiť filmy. Film hodnotím na 20%, ale za Charlize prihodím a dávam 30%.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Pacific Rim je ďalším "jabĺčkom" v poradí, ktoré spadlo z úrodného blockbustrovského stromu - o tom niet pochýb. Osobne mám pre tieto jabĺčka slabosť a s výraznou podporou domáceho kina si ich vychutnávam. Vracajú ma o pár rokov späť, do sveta chlapčenskej fantázie, ktorá sa nevie nasýtiť strhujúcou akciou a nadprirodzenými bytosťami. G. Del Toro po filme Faunov Labyrint sa znovu ukázal ako ideálny stvoriteľ netypických stvorení, ktoré svojím vzhľadom vyvolajú cenné zážitky. Síce v trochu inom žánri, ale aj tak obhájil farby víťaznej trikolóry. Veľmi dobrá orientácia vo fantasy priestore, nesmierna sila dobrodružstva a vzrušujúca akcia ma na chvíľu dostali mimo realitu. Najviac ma potešili obrovskí Kaijovia pripomínajúci existenciu dinosaurov, ktorých prítomnosť v každej scéne fungovala ako švajčiarske hodinky. Trochu druhorado však pôsobili Jaegerovia, ktorí sa stali akoby vylepšenou kópiu robotov z filmu Oceľová päsť. Týmto boli moje ambície trochu nenaplnené a ak k tomu prirátam klaunovské vystupovanie dôležitých vedcov, ktorý mali svojou činnosťou pomôcť zachrániť svet, chce sa mi zaplakať. Týmto film stratil na originalite a aj na vážnosti, ale predsa len súboje gigantických postáv, ktorým putuje v žilách krv a gigantických automatizovaných strojov predstavovali pre mňa úplný vrchol a tak dávam 90%.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Ťažko sa mi hodnotí táto novodobá podoba starej rozprávky o Jankovi a Marienke, pretože v tomto blockbustrovom prevedení na mňa pôsobí rozpoltene. Dej odsýpa rýchlo a nezáživne, ale efekty a akcia Vám nedovolia zažmúriť oči ani na chvíľu. Celé je to poňaté hororovým štýlom, ale stále sa to drží základu rozprávkovej predlohy. Hudba však skvele doprevádza celý fantasy príbeh a keď si odmyslím nedostatky ako napríklad z kade mal Janko plný voz munície a to že v tej dobe užíval inzulín, je výsledok viac než uspokojivý. Všetko oplýva nevšednosťou a tak na ten film tak skoro nezabudnem, takže mu dám nevšedných 70%. Po dlhej dobe oceňujem aj vystúpenie J.Rennera, ktoré mu to tentokrát sadlo a tiež som si užil nezlomnú G. Arterton. Zo všetkých postáv som si najviac obľúbil trola Edwarda. Jeho zbesilé naštartovanie z lesného porastu, ktorý zrovnal so zemou a následný útok so stromom v ruke či rozšliapnutie šerifa bolo veľkolepé. Pre istotu si vždy dávajte pozor, keď pôjdete do lesa nech vás trol nezašliapne : )

Světová válka Z (2013)

Zombie ozaj prežíva veľkolepý vzrast a stále viac sa objavuje v rozprávkach, pc hrách a samozrejme vo filmoch. Tento "zombie nárez" vyznel dosť lacno a nedokázal prekonať predošlé filmy s podobnou nákazou ľudstva. Takmer všetko tu už bolo a dokonca aj s lepším vykreslením nemrtvých ľudí, s lepším a dravejším vystupňovaným atmosféry. Emotívnejšie a silnejšie pohltí človeka dráma uväznených ľudí, ktorí bojujú o každú minútu života. Tu sa Marc Forster rozhodol putovať po svete čím oslabil úvodnú vyhrotenú situáciu a celkom zabudol na "dvierka reality" (vôbec som nezhltol jeho vlastnoručne zastrelenie doktora či jednosečné amputovanie ruky vojenským nožom). Dobré rozbehnutý dej tak stráca na atraktivite a preskakuje z nohy na nohu. Jedinou záchranou filmu sa stal Brad Pitt a nová myšlienka ako sa vyhnúť útoku nakazených zombie. Nebiť tam spomenutého B.Pitta, tak je to film, na ktorý sa pri tak veľkom množstve pozretých filmov rýchlo zabudne. 60%

Drsňačky (2013)

Na Sandru Bullock sa pozerám celkom rád, nie len kvôli jej výrazným črtám tváre, ale hlavne kvôli jej presvedčivom vystupovaní. Vie sa celkom dobre prispôsobiť svojím rolám, či sa jedná o komédiu (niekedy je náročné zahrať aj blbú postavu, tak aby sa ľudia pobavili), či náročný thriller, alebo kriminálku. Na druhej strane mi neskutočne leží v žalúdku Melisa McCarhy, ktorá pôsobí ako strašiak na poli, ktorý odháňa od seba všetko čo má nohy. Možno, že ona je spokojná s takými rolami v ktorých ju v poslednej dobe vidíme, ale na lepšie asi nemá, keďže sa pohybuje v kruhu najblbších a najnechutnejších postáv. Preto aj moje hodnotenie ostalo na hranici 40 %. Človek sa pár krát pri pozeraní aj zasmeje, ale pár krát ostane aj zhrozený nad duchaprázdnym a nezáživným prezentovaním niektorých scén.

Osamělý jezdec (2013)

Takáto forma westernu tu ešte nebola, ktorá by takto vynikajúco zobrazila statočnosť a vážnosť činov od mužov s koltmi a paradoxne dokázala obdarovať diváka ľahko konzumným humorom. Tento humor bol prirodzený na mieste a osobne ma pobavil viac ako väčšina humoru propagovaná v bláznivých komédiách. O tom, že minutáž filmu presiahla očakávaný limit o tom niet pochýb, ale na druhej strane nové ponúknuté dobrodružstvo od tvorcov Pirátov Karibiku, prešlo vylepšenou metódou a stálo to sledovať až do konca. Určite aj vďaka účinkovaniu a hereckej kvalite J.Deppa, film prekypuje spomenutým pobavením, ktoré však bez hanby nasleduje nespútané dobrodružstvo s vynikajúcou záverečnou akčnou rozbuškou. Nemám výhrady ani k postave Johna, ktorý sa v sedle svojho bieleho koňa stal obľúbeným hrdinom. Okrem toho som ocenil aj použitú kreativitu sprevádzanú v efektoch o spätnom vrátení sa mŕtveho Johna na svet, či vidinu aká nastala pri chytení prekliateho striebra. Jedným z najlepších fórov bol nápad ako sa chrániť pred mačkou, takže vtačia klietka na hlavu a smelo medzi mačky. Dáva filmu 80%, ale patril jedným k najlepším za tento rok.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Poviem to asi takto, ak obľubujete jeden druh čokolády, ktorý sa Vám nedokáže nikdy prejesť tak potom ste na správnej adrese a pravdepodobne si pochutnáte aj na tejto šiestej sérií namydlených aut, v ktorej šéfuje ostrieľaná tvár pána Diesela. Mne však táto séria až taká úspešná neprišla, pretože zbesilé preteky exkluzívnych aut sa vytratili a auto naháňačky, ktoré sa tam vyskytli ľahko nájdete takmer v každom akčnom filme.Takže ak by nedošlo k niektorým ozaj skvelým momentom ako scéna na moste, či likvidačný zákrok obrovského záporaka tak všetky ambície by sa úplne vyparili. Jeden závod v tejto časti mi teda nestačil a bohatý černoch, ktorý hrá rolu klauna vo mne vzbudili pocit pohoršenia. Škoda, že film stavia stále viac na hviezdnom hereckom obsadení, ktoré má prilákať diváka, čoho dôkazom bolo aj finálne vystúpenie J.Stathama. Jeho príchod vidím nádejne a dúfam, že prebudí usínajúce vyčíňanie "ospalej partie", tak ako to dosiahol v piatej sérií D.Johnson ,kde vzájomný rivali pôsobili rovnocenne a každý ich súboj či prestrelka stála zato. Oproti spomínanej piatej sérií menší pokles, takže za mňa 60%.

Croodsovi (2013)

Niektorý z producentov určite v živote natrafil na zlú svokru, keďže minimálne 3 krát sa starostlivý otec Grug predčasne tešil z jej neprítomnosti. Rodinný animák to teda určite je, možno by som povedal, že o niečo viac pre dospelých, ale samozrejme svojou farebnosťou, nápaditosťou a rôznymi činmi jednotlivých postáv zapadá do detského vnímania veľmi atraktívne. Ani humorná stránka nie je zlá a aj chodiace ryby po suchu či podobné stvorenia pôsobia bláznivo a príťažlivo. Film niet za čo karhať, ale ani veľmi vychváliť, keďže laťka v týchto filmoch je nasadená strašne vysoko a tak závisí len každom ako si ho dokáže vychutnať. Predsa by som len pozdvihol úžasnú,úvodnú akciu - tá by stačila v pohode aj ako krátkometrážny film, ktorému by som dal 100%. Za mňa lepší lepší priemer 60%.

Pařba na třetí (2013)

Úspech filmu Vo štvorici po opici ľahol popolom a z originálnych, humorných scén ostali len známe tváre, ktoré to kedysi odštartovali. Jednoduchý humor prameniaci zo zážitkov podarenej štvorice, ktorá hľadá zábavu a potešenie pred tým než sa upíše rodinnému životu sa úplne roztrieštil. Stále viac priestoru dostáva nechutný "ázijský trpaslík" a Zach Galifianakis je stále viac primitívnejší až sa stáva nechutným. Všetko to potvrdzuje hneď úvodná jazda po diaľnici so žirafou, ktorá nielenže bola totálne odfláknutá technicky, ale navyše dostala vysoko nadhodnotený význam, keď Alanov otec sa tak nazlostil na svojho syna, až vystrel kopytá. Našlo sa pár momentov, ktoré pripomenuli úspech z predošlých častí, len škoda, že ich bolo toľko, že ich spočítam na jednej ruke. Pre mňa ľahko zabudnuteľný a nezáživný film 40%.