Jako za starejch časů (2012)

"No tak čo budeme robiť ? Žuvať, alebo zabíjať ? Žuvačky mi došli." a potom to už prišlo bang - bang. Starší herci sa teda s tým vôbec nepárali, práve naopak vystrájali ako odtrhnutý z reťaze. Bez strachu a bez starosti čo príde si skvele užívali posledné vyčíňanie, ktoré občas vyznelo aj vtipne. Film vo mne extra zážitok nezanechal, ale hudba ta bola neodolateľná ako zmrzlina v horúcom lete, ktorá vynikajúco sprevádzala každý krok gangsterských seniorov, takže po skončení filmu som hneď siahol po tomto soundtracku. 50%

The East (2013)

Východ - dosť neprimeraný názov pre skupinu dobrovoľných aktivistov. Vo mne toto pomenovanie evokuje skôr susednú Ukrajinu, či Rusko, tak som trocha očakával, že to bude mať s týmito krajinami nejakú spojitosť. Nevadilo mi, že sa to týmto smerom neuberalo, ale vadilo mi amatérske vystupovanie hercov ako aj slabé prevedenie filmu. Filmu zazlievať aj ďalšie nedostatky ako napríklad 70 percentné venovanie pohľadu len do hniezda beznádejných anarchistov, ktorý sa živia výhradne zvyškami z odpadkových košov, či nedôveryhodné počínanie si najlepšej agentky. Reálne bolo akurát ich povaľovanie sa v lesnom poraste a spôsob odplaty aký sľubovali v úvodnej vete ostal úplne zanedbaný. Týmto počtom akým disponovali a spôsobom akým chceli svoj názor demonštrovať bol zakrpatený a neúčinný. Porušenie klasického scenára, že super agent splní svoje úlohy bez problémov a že obráti kabát a pridá sa na stranu odporu bolo jediné plus. Film sa síce nesie v pochmúrnej a dramatickej atmosfére, ale nezaslúži si viac ako 10%.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Do temnoty so Star Trekom - to určite áno, rád by som sa pridal k posádke kapitána Kirka. Priznám sa Star Treku som nikdy nevenoval pozornosť, pretože jeho seriálové vysielanie z detstva vo mne žiadny záujem nevzbudilo. Tento Star Trek zmenil môj postoj, bol úplne iný, nebolo to len nezáživné prelievanie množstva dialógov medzi jednotlivými členmi posádok, plujúcich hviezdnym vesmírom. Skôr naopak, od samotného úvodu, už všetko valcovala akčná spúšť, ktorá nedovolila spadnúť príbehu do statickej dimenzie. Úvod bol ozaj dobrým štartom, akurát čo mi tam chýbalo bol lepší súboj medzi Kirkom a očividne dravým mimozemským stvorením. Ak si odmyslíte kostýmy a prostredie, tak dej je úplne jednoduchý z našeho pozemského prostredia, ale o to vzácnejší, keďže ide tam o priateľstvo, ktoré v dnešnej dobe začína ľudskej populácií chýbať. Mohlo tam byť ešte viac podobných momentov ako krátke vystrelenie dvoch členov posádky z lode na loď, šokujúci pád hviezdneho plavidla na zem či záverečný boj Spocka a Khana. Celkom slušná dávka akcie, city a spomínané priateľstvo rotovali počas celého blockbustrovského prevedenia tohto vesmírneho výletu s ktorým som bol napočudovanie spokojný. 70%

Velký Gatsby (2013)

Bolo to ozaj veľkolepé a pompézne ako "pochod na 1.mája" (tí starší si snáď budú pamätať), kedy všetko hýrilo nezvyčajnou výzdobou a človek takmer odpadával z okúzľujúcej atmosféry, ktorú dokázal dav ľudí vytvoriť. Aj tu bolo cítiť obrovské investície vložené do milionárskych zábavných hrádok, prekypujúcich luxusom a nezvyčajnosťou pre normálneho človeka. Dobre vyznelo aj nabúranie sa do systému, ktorý rozdeľuje bohatých a chudobných, ktorý pozdvihoval práve tu bohatšiu časť ľudstva a reakcia Jaya Gatsbyho (L.DiCaprio) na túto pikantnú tému to evidentne potvrdila. DiCaprio tento rok už druhy krát, svoju pozíciu "dôležitého strelca" zvládol s prehľadom a tak veľkou mierou prispel k výbornej dôveryhodnosti celého filmu. Aj keď film je technický ozaj skvele zvládnutý a dejovo pestrý a dokonca sa Jay obetuje za svoju životnú lásku, predsa mi len tam chýbalo niečo čo by ma viedlo dať najvyššie hodnotenie.70%

Mládeži nepřístupno (2013)

Film hodný oscara, len škoda, že v kategórií najväčšia hlúposť roka. Veď také niečo by ma nenapadlo ani vo sne a to sakra mávam divoké sny. Všetko je vo filme zle, príbehy nemajú žiadnu spojitosť, žiadnu normálnu pointu, nič dobré neveštia, skôr naopak sú plné oplzlosti a bezcharakternosti a takmer ťažko ich chváliť za humorné prevedenie. Pri väčšine deja som prižmúril oči, ale zavesenie gulí na krk H.Jackmana bolo totálne sprosté. Čudujem sa všetkým hercom, ktorí sa zúčastnili v tomto prasačinci, ktorí si tak dali "poskákať po hlave" a rád by som vedel čo im za účasť sľúbili. Ako tak som sympatizoval s humorom v príbehu o drsných liliputánoch a extravagantnej matky, ktorú vynikajúco stvárnila N. Watts, za čom sa rozhodol dať 20%.

Iron Man 3 (2013)

Každá cesta má svoj koniec a tak docestoval aj môj obľúbený hrdina Iron Man. Výmena režiséra zapríčinila zmeny, ktoré niekomu možno ulahodia no mňa oproti minulým častiam sklamali. Už to nebol hrdina, ktorý ťahal akčnú šnúru od začiatku až do konca filmu, okolo ktorého sa všetko točilo a záviselo, ktorý svojim " vystúpením oslovil celý svet ", už to nebol nezastaviteľný muž v železnom obleku, ktorý naplnil moje chlapčenské sny. Táto časť potláča všetko spomenuté a do popredia dáva klasickejšiu filmovú tvorbu plnú vtipnejších hlášok, preferuje negatíva terorizmu a opiera sa viac o romantický nádych a od komiksu stále viac ustupuje. Jednoducho povedané film Vás viac pobaví ako zaujme trikmi a novými efektami a Iron Mana nenápadne pochováva. Samozrejme nájdu sa strhujúce snímky, ktoré sú vynikajúco ozvučené, ale tie už len lepia poškodenú povesť tohto komiksového hrdinu. Na lepšiu akciu si treba počkať takmer polovicu filmu a záverečné, najdôležitejšie vyvrcholenie tiež prináša kopec slabších momentov, takže musím priznať sklamanie. Sklamanie v tom, že bojujú, už len chladné kovové obleky, ktoré sa nakoniec zmenia na ohňostroj a Tonyho spasiteľskou sa stáva rozpálená Pepper - to teda nie. Na Iron Mana v podaní R. Downeya napriek tomu nezanevriem a jeho tvár je navždy spätá s touto postavou. Dávam veľmi slabých 80%.

Crazy Joe (2013)

Film sprevádza vynikajúca téma a to či skutočná realita, alebo dobročinnosť za menom božím ma v živote ozajstný význam. Tento príbeh dáva za pravdu skôr reálnemu konaniu dobra s ozajstnou formou, kde vládne zub za zub a kde sa životu pozeráme priamo do tváre. Aj keď takmer všetky momenty patria dramatickej úzkosti a len občas prišlo "k lámaniu kostí" celkom mi to vyhovovalo. Stathnam vynikajúco prezentoval zabijaci stroj, ale aj citlivého muža a otca, ktorý hľadal v sebe aspoň kúsok dobrého. Konečne nepôsobil len ako hodený kameň do vody, ktorý priamočiaro padá na dno ako vo filme Kuriér, ale dokázal dobre zahrať aj náročnejšie obsadenie. Osobne som jeho mimo akčné kvality už ocenil aj vo filme London, takže teraz mu "tlieskam znova". Úctyhodné prevedenie anglickými ulicami spestrilo aj životné nešťastie mladej Cristiny, ktorá svojím príbehom z detstva dodala filmu ďalšie plus. Steven Knight proste nič nenechal napospas a tak ako pri filme Prísľuby z Východu trafil žáner krimi - thriller celkom slušne. 70%

Za borovicovým hájem (2012)

Tento producentský tím pozastavil úspešné Goslingové ťaženie a dobíjanie filmového plátna. Už to nebola inovácia a prekvapenie ani príliv niečoho nového ako vo filme Drive. Podobným znakom sa stala len melancholická atmosféra s občasným prebudením diváka, ale s podstatne rozdielnou obtiažnosťou na herecké výkony. Tu herci pôsobia bežne, postavy sú menej výrazné a v nezáživnom prepieraní, už x krát použitého scenára ľahko viete čo bude nasledovať. Pochváliť sa dá len výkon B. Coopera, ktorý sa zároveň stal aj hlavnou spojovacou súčiastkou tohto reťazového zauzlenia viacerých príbehov. Úvodná časť pôsobila ozaj bez efektu ako uletený motýľ a zaujímavým zvratom sa stáva až policajná potýčka a nastolená dráma, ktorá konečne vyznela emociálne. Neestetický a na oko veľmi lacno pôsobí aj Lukove tetovanie, či ľahkovážne prevedenie konfliktu medzi Crossom a Delucom, čo potvrdzuje neseriózny prístup k detailom ako aj slabšiu kvalitu celého snímku. 50%

Pomsta mrtvého muže (2013)

Jack Reacher ako aj Killing Them Softly sú filmy, ktoré sa síce nestali najlepšie zarábajúcimi, ale zato sa stali dobre zapamätateľnými (aspoň pre mňa). V tejto kategórií filmov nachádzam stále viac niečoho, čo mi skvele vyhovuje. Kúsok nespútanej akcie, záhadu a mysterióznosť a hlavne film ponúka takmer uveriteľnú realitu. Dead Man Down "je ako ďalší chlapec, ktorý vyrástol na spoločnej ulici so spomínanými faganmi" ochotný zo seba odovzdať všetko. Obsadenie jednej dôležitej postavy úplné postačí, tá postava má v rukách všetky tromfy a jednoducho dominuje aj v akčnejších odozvách. Znova prichádza nevyčerpateľný životný osud, či náhoda, ktorá skrížila cestu dvom ľudom, z ktorej nebolo úniku. Farrell ma nemusel o ničom presviedčať, pretože jeho kvalitu už dávno poznám a tak som si film celkom užil a patrične vychutnal. Kľudne by som prijal ešte pár minút naviac, ktoré by držali diváka dlhšie v napätí a očakávaní. 70%

Pád Bílého domu (2013)

Olympus padol, ktože nám ho zachráni? Ešte, že sa niekto našiel a z horúceho pekla dokázal zachrániť "chudáka", amerického prezidenta. Nech padne Olympus, vôbec by ma to nemrzelo, skôr by ma mrzelo ak by za cieľ amerických neprajníkov padlo nejaké úspešné filmové štúdio. Akčné filmy mám rád, alebo lepšie povedané mal som ich najradšej, pretože ich kvalita stále hlbšie klesá (a to stále nepovažujem dejový priebeh za dôležitý ). Akcia v tomto filme u mňa celkom obstála, hlavne vo zvukom prevedení, ale po výzorovej stránke to už nebolo také fajn. Akčným scénam odohrávajúcich sa v tmavom prostredí chýbalo pomocné osvetlenie kamery, aby bolo vidno aspoň do tváre hercov z čoho pramenila nepriehľadnosť. Film úplne rozvrátil americký perfekcionalizmus, ktorý A.Fuqua statočne inhaloval do svojich pľúc. Nedokázal som prehltnúť dvojnásobnú frázu "boh žehnaj Amerike", správanie a počínanie si uväzneného prezidenta a nakoniec ľahké narušenie vzdušného priestoru ako aj likvidáciu tohto vzdušného piráta. 60%