Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Tak to vyzerá, že Iron manovi vyrástla konkurencia. Oproti prvej časti obrovský krok vpred v každom smere o čom hovorí aj rebríček o najlepšie zarábajúcich filmov za rok 2014 v USA kde Captain America 2 skončil tretí a hravo predbehol Transformers 4, Hobbita 3 či napokon vynikajúci film Edge of Tomorrow. Možno niekto bude mať pocit, že Steve Rogers je zas ten najsilnejší a najdokonalejší hrdina, ale ja som v tom videl viac. Podobne ako v spomínanom Iron manovi, sú vo filme ďalšie nevýrazné, ale podstatné postavy bez ktorých by nedokázal nič. Po boku s ruskou špiónkou Black Widow došlo k výraznému oživeniu tohto komiksového žánru. Lietajúci Falcon bol už skôr ako piate koleso na voze, ale pochvalu si zase zaslúži dobre prevedenie zápornej postavy Winter Soldier. Ozaj všetko tu klape ako má akcia za akciou ma vynikajúco previedla celým filmom. Dobre je podané aj prepojenie do predošlej časti, kde zrozumiteľne a s prehľadom sa dozviete o minulosti S. Rogersa. A však jedná vec mi tu predsa len chýbala a to, že sa objasnilo nájdenie a rozmrazenie Captaina Americu. Štúdiu Marvel sa to tento projekt teda vydaril, len sa trocha obávam čo ponúknu ďalej. Za mňa 90%.

Newyorská romance (2013)

Každý film je doplnený hudbou, či spievanými skladbami, no tu je to postavené ozaj na vysokej úrovni. Tvorcovia využili potenciál dvoch efektívnych a silných predností, ktoré dokážu filmu vdýchnuť nezvyčajnosť. Neľahký osud dvoch ľudí pôsobí nenútené, napriek tomu s úplnou ľahkosťou pôsobí na emócie, ktoré neúnavne strieda energia prúdiaca z tónov rozohraných piesni. Potom sa Vám chce raz smútiť, či plakať a raz tešiť sa a tancovať. Aj keď role hercov nie sú až tak náročné M. Ruffalo a K.Knightley zapadli do deja veľmi dobre a v duchu jednoduchosti dokázali vo mne vyčariť záujem. Najlepšou scénou sa každopádne stal moment, keď prvý krát mladá Gretta vystúpila v bare a stroskotaný producent dokázal rozhýbať ostatné hudobné nástroje. Za mňa zaslúžených 70%.

Špinavý trik (2013)

Znova som dal na svoj inštinkt a vykašlal som sa na hodnotenie užívateľov čsfd a oplatilo sa to. Film si ma získal od prvej až do poslednej minúty. Komorná a nenáročná atmosfére mi vyhovovala aj preto, že nerušila v spánku môjho malého syna, ale hlavne preto, že po dlhšej dobe film s dôrazom na umenie slova. Podobne to bolo aj vo filme Zbal prachy a vypadni, kde úspešný bol ten kto vedel v správnu chvíľu použiť tie správne slová a hrať správnu presvedčivú hru, nehovoriac o trefnom a výstižnom poznatku z reality " kto je umelec ten kto namaľoval originál, alebo ten kto dokonale vytvoril kópiu? " Čo dodať na margo hercov len toľko, že o Ch. Balovi som vôbec nepochyboval, výborne sadla rola J. Rennerovi, ktorý po fijasku v akčných filmoch konečne ukázal svoju kvalitu a životný výkon podala aj Amy Adams. Malé zauzlenie na záver úplne doladilo rozbehnutú dejovú líniu. 80%

Transformers: Zánik (2014)

Bez ohľadu na túto štvrtú časť ostávajú Transformers mojimi obľúbenými postavami. Kamarát gogo76 tiež užívateľ čsfd mi už k predchádzajúcej časti hovoril o príliš rýchlej a nepriehľadnej akcii a teraz musím s ním súhlasiť. Nielen akcia tu zlyhala, ale tu nefunguje ani základná chémia, proste všetko zle. M. Wahlberg v úlohe otca a akési ho kutila čo opraví všetko na počkanie je odrazom ozaj odfláknutej práce tvorcov. Takže stroskotanú dejovú podstatu ďalej napadá nevyužitý potenciál nových dinosaurích robotov. Pri ich veľkosti a zdatnosti sa im dostalo len súboju s Optimom a vo finálnom boji si ani neprdli. Jediným plusom bolo, že sa po boku Optima zjavili postavy z animovaného seriálu Transformers, ale aj tie boli vykreslené totálne dedinský (transformer Baghed s dredovitou bradou a cigárom v ústach je obraz pod úroveň - v animovanom seriáli je to neporovnateľne lepšie). V duchu skazenosti sa niesla aj pretiahnutá minutáž ,keď 20 minút pred koncom som už to mal chuť vypnúť. Nakoniec som dal filmu priemerné hodnotenie 50%.

Na hraně zítřka (2014)

Rozhodoval som sa medzi hodnotením na 80 alebo 90 percentách, ale vzhľadom na to aké filmy som tento rok videl, tento patril fakt k vrcholu. Výborne spracovaná myšlienka zahrať sa s realitou a snom zohrala výrazné oživenie. Ťažko hovoriť o nejakých chybách v tomto akčnom patriotickom balíku. Herecká dvojica Cruise a Blunt to zahrala výborne a hlavne E. Blunt po výkone vo filme Looper znovu ukázala, že rola akčnej ženy jej dokonale sadne. Samozrejme dalo by sa na niečom popracovať ešte viac, či niečo ubrať. Osobne by som prijal menší počet opakovaní niektorých scén a naopak privítal by som viac záberov na mimozemskú háveď. Za mňa 90%.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Ďalšia rozprávka venovaná dospelým, je znovu na svete, respektíve rozprávka ušitá skôr pre dievčatká, ktoré určite okúzlia výrazne prepracované víly a samozrejme princezná. Osobne mi chýbalo viac priestoru pre malé a milé postavičky, ktoré žili po boku dominantnej víly. Stvárnenie Angelinou Jolie mi spočiatku rezonovalo, keďže jej vek je podstatne vyšší ako bol aktuálny vek dospievajúcej víly ,ale s pribúdajúcimi minútami to prestalo a po prvej akčnej scéne som ostal v úžase. Vojnová scéna naznačila, že nepôjde o lacný brak. Vynikajúcu prepracovanosť v akcii či dobrú voľbu fantasy nápadov, však zatienil samotný dej, ktorý sa zavinul do klbka pozornosti dvom osobám kráľa Stefana a okrídlenej kráske. Aj keď príbeh sa obracia k princezninému osudu v pozadí citeľne prebieha vyrovnávanie si účtov spomínanej dvojice. Za spomenuté neduhy dávam 50%.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Príliš hlboké a hlavne nevýrazne a najme neracionálne bolo vŕtanie sa medzi minulosťou a prítomnosťou, nehovoriac o konečnej bodke, kde Wolverin je profesorom vzdelávacej inštitúcie mladých mutantov. V tomto som zarytý konzervatorista a keď film očividne nepatrí Wolverinovi nemôže u mňa zožať úspech. To, že sa stal médiom na prepojenie svetov a akým si "moderátorom" celého počínania vo mne zážitok nevzbudilo. Pozitívne bolo, že sa tu stretla slušná skupina mutantov, ktorý odhalili svoje nezvyčajné vlastnosti, ale napriek tomu negatívne sa predstavili v akčnom predstavení, kde pohoreli ako tenké zápalky. Obyčajný priemerný film, za mňa 50%.

300: Vzestup říše (2014)

Najhoršia forma blockbustra akú som kedy videl, dokonca miestami mi už aj vadilo opakované dunenie morských vĺn a lodí, ktoré sprevádzalo takmer každú akciu. Nič nové druhé pokračovanie 300 neprinieslo, skôr naopak pohorelo vo viacerých bodoch. Zatiaľ čo prvá časť hovorila a odkrývala osud chlapca, ktorý sa stal sparťanským bojovníkom, kde vzbĺkli emócie a vzrástli sympatie k mladému chlapcovi tu sa takmer celú hodinu a pol roztočil kolotoč zabíjania s krátkou prestávkou na rýchly sex. Sklamanie pre mňa prišlo aj v podobe príhovoru Themistoklesa k svojím vojakom, to bolo úplne bez duché akoby si "popáral len trochu v nose". Hodením záchranného kolesa pre tento historický epos bola voľba ženskej postavy, ktorú očarujúco a zaujímavo zvládla mladá herečka Eva Green. Mám pocit, že dávať prehnaný dôraz na akciu v týchto historických snímkoch sa vypláca stále menej, veď zoberme si podobný starší film Trója, nebolo to až také megalománske a predsa to bolo úspešnejšie. Prižmúril som oči a dávam 40%.

47 róninů (2013)

Film od začiatku ťahá za kratší koniec a to použitím príliš jednoduchého spracovania deja a tak ste myšlienkou stále krok pred tým čo sa udeje. Bohužiaľ nájdu sa aj slabiny v detailoch, keď meč ktorým bol niekto zabitý je úplne čistý, bez stopy krvi, či chýbajúce pasáže o ktoré bol divák ukrátený. Tým mierim na odvlečenie miešanca na Holandský ostrov, kto vypustil z diery stroskotaného ronina či ukrátenie súboja s obrovským bojovníkom. Priznám sa čakal som od toho viac, že to bude excelovať ako film Posledný samuraj, či Kliatba zlatého kvetu. Na druhej strane sa stal film niečím odlišným od spomínaných historických veľko filmov a to nasiaknutím poriadnej dávky mysterióznosti, kúziel a nevšedných tvorov, čím predsa len vzbudil vo mne filmový zážitok. V rotujúcej akčnej nádielke sa nedostatky ako tak postrácali a tak som rozhodol dať filmu zaslúžených 60%.

Mafiánovi (2013)

Nedá sa povedať, žeby sa tento film stal veľkým prínosom do veľkolepej filmovej galérie, pretože nechať deti bojovať proti chladnokrvným a ozbrojeným mužom bolo najväčšou chybou. Do tejto chvíle ešte scenár ako tak zamestnáva skúsených hercov a diváka láka myšlienka po finálnom vyrovnaní účtov medzi rozvrátenými stranami. Priznám sa neskúmal som kto ten film produkoval, siahol som po ňom na základe obsadenia De Nira, no záverečné titulky však veľa odhalili a hneď mi bolo jasné z kadiaľ fúka vietor. Ak by to nemal na svedomí Luc Besson, viem si predstaviť z toho poriadny thriller. Voľba priviesť film na "komickú nôtu" a nechať všetku hrdinskú česť neatraktívnej mládeži ma priviedla k hodnoteniu 50%.