Nepohodlný (2005)

Ono mám takový možná praštěný předsudek, že filmům jako je tento se prostě musí dát minimálně 3*, už jen kvůli jejich důležitosti. Ale Constant Gardener nabízí víc - poměrně zajímavě napsané odkrývání pravdy namixované s flashbacky před vraždou a také nádhernou keňskou přírodu. Jenom jsem buď úplně nepochopil konec a nebo mi nepřijde tak úžasný jak ostatním, řekl bych že k tomuto rozuzlení se film táhl celou dobu. Můžeme jen pošetile doufat, že se na tento skorodokument za několik desítek let bude považovat za neuchopitelnou a absurdní blbost... 4* nic víc, nic míň.

Seabiscuit (2003)

Po skvělém Pleasantvillu přichází Gary Ross s možná trochu přeceňovaným, ale i tak velmi slušným Seabiscuitem. Bohužel tento příběh už byl tolikrát zpracován jak v lidském, tak zvířecím světě, že nemůže tolik zaujmout, i když je skvěle natočen. Z herců nejvíce zaujme výborný Chris Cooper v roli osamělého milovníka koní. Při jednom z nejdůležitějších závodu jsem sám sebe přistihl, jak držím palce, což se mi teda u filmu nestalo pěkně dlouhou dobu, byl jsem přesvědčen o 4* skoro do úplného konce, bohužel poslední závod mě svou přehnaností docela naštval a film tak shodil, ale i tak velmi dobré 3*.

Svět zítřka (2004)

Napodruhé ještě lepší. Zatímco první půlka zaujme (samozřejmě kromě krásného zpracování) skvělými akčními scénami a velmi nápaditými robotickými stvořeními, od příjezdu do Tibetu hraje prim skvělá atmosféra a suprové pošťuchování mezi hlavními postavami. Proti příběhu nic nemám, je mnohem zábavnější než všechny ty Jurské parky a Války světů. Jen je obrovská škoda, že Sky Captain byl takový komerční propadák, zatímco lidi pak radši chodili na jeho totální ripoff, na Sin City. Pod 4* nejdu ani za mák.

Sametoví vrazi (2005)

Poutavě, velmi napínavě, ale i trochu zmateně vyprávěný příběh, který zejména na začátku otevírá větve, z nichž některé nevyzní dokončeně. Za zmínku stojí poměrně odvážné erotické scény.

Tráva (2005) (seriál)

Původně jsem dal odpad, koukal jsem na prvni díl v originálním znění a uspal mě asi 7 minut před koncem. Dnes jsem si tedy sehnal dabing, který je zde pravděpodobně hodnocen a skoro nic se nezlepšilo, jen na konci byla jedna vtipná situace. Tyhle rádoby provokativní díla, u nichž je konzervativnost tak prvoplánová, mi opravdu lezou krkem. Samozřejmě bych to přežil, kdyby všechny dialogy neměly stejnou úroveň jako hádka o nesmrtelnosti chrousta. No a vrcholem všeho je ta černošská ublížená rodina. Prostě totální paskvil, který se tváří jak existenciální dramedy.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Přijemné překvapení, které je navzdory nic moc příběhu možná až příliš dlouhé. Zejména tak po hodině, kdy si posádky korábů pořád navzájem kradou lodě, popřípadě unášejí hlavní postavy. Ke konci se ale film zase fajnově rozjede a hlavně pochod armády po dně moře je úžasný. Vůbec komplet výprava je super, tvůrci prostě ví, že na obrovské lodě s roztrhanými plachtami se sakra dobře dívá. Samozřejmě bez Deppa, který absolutně překopal zažitou představu o pirátovi s jedním okem a dřevěnou nohou, by Piráti nefungovali ani v nejmenším. Škoda že nejlepší scénu si vybral hned při svém fenomenálním nástupu :) Jen by tam nemusel být ten nekňuba Bloom. Slabší 4*.

Základní instinkt (1992)

Na druhé zkouknutí rozhodně lepší než napoprvé, ale nějaké extranadšení se stále nekoná. Verhoeven utekl s vyjímkou první scény od svých brutalitek a spíše se zaměřil na erotično, kde vítězí spíše v náznakových scénách (výslech, diskotéka) než v těch souložících, v nich jsem nic víc než v klasickém eroťáku nenašel. Bohužel jsem musel film dvakrát na chvilku pauznout, ale díky tomu jsem se přesvědčil, jakou má BI (náhodné iniciály? ;) perfektní atmosféru budovanou hlavně super hudbou, hned mě bez problémů vtáhla. Bohužel scénář, i když se snaží působit komplikovaně díky velkému množství postav, není nijak slavný a takhle ho na konci nechat otevřený není nic světoborného. Nejlepší scény jsou u Catherine v okolí jejího plážového paláce a dvě automobilové honičky. Slušné 3*

Mizerové II (2003)

Moje noční můra buddy-cop filmu. Ta hnusná snaha být tak nejvíc cool i při sezení na záchodě mi byla opravdu protivná. Při takovém filmu by se člověk měl uvolnit a nebrat v potaz nějaké logické chyby, ale závěrečná příšerně dlouhá a nudná pasáž na Kubě, po které by zákonitě musela začít válka jak hrom, mě teda srazila do kolen. Jo a jednička se mi líbila. Holt Bay je režisér obrovských výkyvů, naštěstí pro něj, kvůli Skále mu to přejme, ne v oblasti výdělků.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Prvního Harryho jsem zblafl před pár lety během dvou dní a až teď jsem se rozhodl podívat na film a o nic moc jsem za ty tři roky nepřišel snad kromě znovuvzpomenutí na děj. Zároveň jsem si ale vybavil mnohem košatější, rozvinutější a napínavější knižní vyprávění. Kdyby mi neočekáváně tornádo odneslo knihu během nějaké napínavé pasáže, tak by mi to rozhodně vadilo. Zato kdyby při koukání na film vypadl proud, nic moc by se nestalo, snímku prostě chybí napětí, stejně tak vyznívá příliš uměle, od hereckých výkonů (Radcliffe fakt nic moc) až po digitální sovy.

Minority Report (2002)

Předevčírem jsem si přečetl Dickovu povídku a jak jsem si matně pamatoval zápletku filmu, byla hodně jiná, a tak jsem si ho po třech letech pustil znova...Jak u Spielberga poměrně častým zvykem, z knižní předlohy si bere jen velmi základní kostru nebo nápad a omáčku zpracuje po svém. A MP má stejně jako povídka, perfektní příběh, úžasně efektní zpracování a dokonce i jednu vtipnou a jednu lekací scénu. Vrcholem filmu jsou dvě utíkačky - auta, továrna a dvě schovávačky - byt, obchoďák, příčemž i když první zmíněná je v mnohém podobná scéně ve War of the Worlds, není narozdíl od ní vůbec směšná. Nekonají se ani skoro žádná klišé a tak Spielberg zvraty opravdu překvapuje. Jedinou chybkou je Williams, který až trestuhodně vykrádá svoje Star Wars díla, ale on by si zde režisér vystačil i bez ní.