Dáma v jezeře (1947)

Tak zaprvé se divím, že novela podle Raymonda Chandlera, podle které byla Lady in the Lake natočena, nebyla v moderní remakové době nikým znova přepracována. Tenhle příběh má totiž tak opravdu úžasnou gradaci a jedno z nejlepších dějových vyvrcholení, které jsem v žánru detektivky viděl. Druhé podivení se týká překvapivého přehlídnutí tohoto noir filmu, jak ve své době uvedení, tak z historického hlediska. Je opravdu zvláštní, že film, tak originálně natočen, z pohledu první osoby - ichformu asi těžko filmově dotáhnete dál - nikdo nezná. Ovšem film neskončil u statického sledování očí Marlowea, dočkáte se i automobilové honičky, skrývání v trávě, odrazů Marlowea v zrcadlech nebo jeho stínu, který už musel být vytvořen "speciálními efekty". V normálních filmech, pokud herci koukají do kamery, bere se to samozřejmě jako chyba, tady ale divákovi všechny postavy koukají do očí a to funguje při navozování atmosféry perfektně. Nesmím opomenout ani skvěle cynické hlášky hlavní postavy soukromého dicka. I am scared, but I dont like it anymore.

Darkman (1990)

O víkendu, kdy se každý hnal na třetího Spidermana, jsem si radši pustil Raimiho starší počin, abych se po vyčpělé pavoučí dvojce a podle očekávání hrozné trojce, přesvědčil že Sam jednu dobu uměl točit i komiksy. A jak! Darkman aspoň první dva Spidermany převyšuje opravdu ve všem. Raimi by si měl pouštět Darkmana každé ráno ke snídani, aby si připomněl, že superhrdinné filmy uměl točit. Aby si připomněl, že romantická linie nemusí působit jak vyvařená z kanálové vody. Aby si připomněl, že "temný film" nevytváří černý Spiderman ve stále pastelkových barvách okolí. Aby si připomněl, že triky, které nevypadají úplně úžasně, tedy "béčkově", jsou lepší než triky, které se snaží vypadat reálně, zatímco z nich nuly a jedničky tečou proudem. Aby si připomněl, že pro něj PG-13 akční filmy nejsou a že točit je spíš potupa než zadostiučinění. Jediné co si z Darkmana doteď ponechal byla ponechávání úžasných cameo roliček pro Bruce. Darkman je fakt perfektní akční film, který si v zábavnosti v ničem nezadá s Evil Dead. Při závěrečné bitce jsem měl dojem, jako kdyby si dělal z budoucího tragického Spider-Mana 2 srandu. Nehrdinský superhrdina v podání Neesona a dalších je super řezník. "Darkman je nejlepším komiksovým filmem, který nevznikl podle komiksu." (www.firstshowing.net)

Kořist (2007)

Tenhle thriller jsem si pustil jen a pouze kvůli Bridget Moynahan, kterou od Lord of War zbožňuju a dostal jsem to, co jsem očekával, bohužel degradováno finální desetiminutovkou. Ale postupně. Prey je slušně odrežírovaná vyvražďovačka, ve které se nijak vysokého bodycountu nedočkáte. Do jejího světa je divák uveden klasickým představením rozhádané rodinky, která své problémy dořeší v autě obléháném lvy. V této rodince nesmí chybět rozmazlená blonďatá fiflena, která nechce lézt do vysokého jeepu, protože má minisukni. A pak už jsou všichni kromě manžela až do konce obléhání lvy uprostřed prérie, daleko od hlavní cesty. Aspoň pro mě byly divoké kočkovité šelmy poměrně novým thrillerovým vrahem, a tak mě jejich vyčkávácí počínání v trávě docela bavilo. Jejich útoky jsou také zpracovány poměrně slušně a jsou takovým slušným kompromisem mezi zakrýváním brutalitek a jisté znepokojivosti. Když je klid, tak se v autě dějí klasické klišé (mobil bez signálu, fiflena fiflenuje, nedostatek vody). Manžel, který v této pustině svou rodinu hledá, zažívá neochotu rangerů a tak musí s místním lovcem vyrazit na vlastní pěst. Lovec mu samozřejmě vyloží, jak do těchto končin Američané vyráží válet se u bazénů a pak se diví. Všechny tyto strašně očekávané nedostatky působí ale v takovém africkém hororu přijemně úsměvně, kdyby nebyly našroubovány do posledních osmi minut, ve kterých nesmí chybět dementní výbuch, všechny najednou a už nepůsobíc úsměvně, ale jen čistočistě blbě. Pokud máte rádi Bridget a Petera, tak se na to můžete bez problému někdy v televizi mrknout, a berte jako výhru, pokud ke konci usnete. Lepší 2*.

Diane Arbus: Příběh jedné obsese (2006)

"Zvláštní, podivný film." Budete si ze začátku stále opakovat, ale bude vás to bavit, už jen protože ta jeho neuniformita se nedá moc popsat a v podstatě je ze začátku racionálně normální. Čím více se jeho dosti lyrické vyprávění posouvá dále, tím více je už doopravdy podivnější, jenže divákovi připadá naopak právě lidštější a lidštější. Ze začátku cudná Nicole taky kvete s každou minutou, a svou krásu dokoná skvělou finální scénou. Robert Downey Jr. předvádí svůj další skvělý výkon, i když skoro celý film odkrývá pouze nepatrné části obličeje. Zatímco o hodně slabší Sekretářka ukazovala postavy vychylující se od "normálu" ve vlastnostech, které by mohly být potlačeny, Fur si pohrává s takovými, se kterými nic neuděláme, i kdybychom se přetrhly. No a pokud vás, milí mužští kolegové, štve holení tak jako mě, možná se váš postoj k téhle lidské činnosti po tomto filmu tak trochu zkrášlí ;) -Did you like that? -It terrified me. -Of course, but...But did you like it?

Alpha Dog (2006)

Jsou dva typy filmů, které to s f-word tak trochu přehání. V tom horším případě je vidět, jak byl napsán scénář, a pak tam bylo fuck dopisováno (Crank). Alpha Dog spadá bezproblémově do druhé škatulky (Running Scared) s definicí opačnou. Jo, fakt se tu fuckuje v každé větě aspoň jednou (FPM - 3,11 podle wiki) a to ještě samými teenagery, jenže vy jim to prostě věříte a po chvíli se naladíte na stejnou notu. A to sice, že byste si taky nejradši vyjeli na nějakou takovou party jízdu (když už byste si nechtěli zničit život, tak aspoň přes Total Recall). Celý tenhle trip je podporován fakt výtečnými herci. Emile Hirsch opět dokazuje, jak patři mezi současnou špičku mladých herců. Justin Timberlake, který se tak trochu svezl s vlnou, a nejradši by to vše vrátil, je taky skvělej. (A měl by to použít i na tu hudbu, co tvoří, ale to je jiná kapitola. :) Atd. atd., tenhle film stojí opravdu pevně na hercích, díky kterým si tuhle výpravu do špinavě zbohatlého amerického předměstí užijete.

Odstřelovač (2007)

Shooter je opravdu zbytečně dlouhý. Tahle délka se snaží být odůvodněna v první půlce dvěma dějovými liniemi těch správňáků. Jenže ta s prozíravým a na vlastní nebezpečí vyšteřujícím policajtem, do kterého ještě všichni mediálně kopou, je fakt k ničemu a měla být zcela vyškrtnuta. A co teprve, až se tyto dvě cestičky sejdou na křižovatce, v tu chvíli Penova postava opět skřípe. Začátek, který sliboval, že se dozvíme zajímavé střípky z ostřelovačské fachy, vypadal slušně, postupně se film ovšem zvrhával v další konspirační film: všichni proti americkému patriotovi, a takových mám poslední dobou víc než dost. A když se všemocní hlavní zaporáci chovají jak idioti, taky to příběhu o pomstě nijak nepomůže. Další film z poslední doby, který slušně nastartuje, ale dál neví, co s tím.

Poslední skotský král (2006)

Předně jsem byl šokován, když jsem se po dokoukání kouknul na BOM, a zjistil, že Poslední skotský král stál pouhopouhých šest miliónů. Whitaker hrál asi za minimální britskou mzdu a stejně ten film zejména ve své první půlce vypadá strašně velkofilmově, sice tak trochu starosvětsky, ale stále úžasně a proklatě zajímavě. Že se snažil odlišit od ostatních nových "afrických" filmů a moc neukazuje pácháné zrůdnosti, vůbec nevadí. Když nejsou přímo ukázovány, aspoň může Whitaker využít svůj totální výkon a oblbovat jím nejen Kampalany, ale i diváky. Všechno je to fakt hodně fajn, jen kdyby nechtěli tvůrci ke konci vyvolat wow efekt pokusem o strhující konec a ten se vůbec nepovedl. V něm vše najednou působí strašně zjednodušeně a z ničeho nic brutálně. Brutalita má kontrastovat s tím klidnějším zbytkem filmu, ale působí spíš jako další díl Saw. Tento žánrový zvrat ale asi docela u ostatních zabral, když si tak ostatní komentáře čtu a film u nich zachránil. U mě bohužel nic zachraňovat nemusel, mně se do této chvíle film líbíl, a tak ho spíš zkazil. Poslední dobou mám na slabší konce fakt nějakou smůlu a nebo jsem na závěry nějak víc vysazen.

Stopař (2007)

Že je remake Hitchera úplně zbytečný, bylo jasné hned při jeho oznámení. "Nový" scénář je ovšem v něčem zajímavý, a to sice že není skoro vůbec v ničem inovativní, jen jsou některé události uspěchanější nebo jsou vykonávány někým jiným. Psal ho ostatně ten samý scénárista (Eric Red), tak to asi trochu cíleně odfláknul. No a paradoxně tahle úcta k originálu u mě docela zabrala a během plynutí filmu jsem na něj koukal spíše jak na nějaký fanfilm, kterýmž samozřejmě není, ale já si na filmech rád hledám důvody, proč je mít rád...Tahle úcta se ovšem neprojevila a asi ani nemohla ve výběru herce na úlohu Johna Rydera. Ačkoli se Sean Bean snaží, stále tu charismatickou auru jen hraje, zato okolo Haurea se valila už jen jeho čistou existencí na plátně. Sophia Bush je neskutečná kóča a jako osamělá uječená oběť by fungovala mnohem líp než s tím trotlem, se kterým Ryderovo terorizování zažívá. Sophia si z One Tree Hillu asi přitáhla i poprockový soundtrack, který k takovému thrilleru zrovna nepadne. První hodinku opravdu zábavný film, škoda že se ke konci filmu doslova utrhne (ze řetězu), závěr je oproti originálu změnený a je opravdu přehnaný a zbytečně Bayovsky výbušný. Fanfilmům delší stopáž než hodinová očividně nesvědčí.

Sladké zítřky (1997)

Perfektní na přeskáčku vyprávěné drama o jedné malé stále zasněžené vesničce, o pár jedincích žijících ve vroubených chatkách a jedné strašné nehodě, která všechny obyvatele zazdila do svých domků a zcela je všechny od sebe odcizila. Mezi těmito zasmutnělými obývacími pokoji cestuje Ian Holm, který se nacházením jistého ospravedlnění všech zúčastněných, snaží hlavně nemyslet na svou osobní tragédii. You know what I miss, more than making love? The nights you couldn't get away from Wendell. The nights I just seat on that chair for an hour. Smoking a cigarette remembering my life before.

Žraloci útočí (2005) (TV film)

Fakt nechápu, proč film, který mohl být aspoň zábavně vtipným teen hororem, musel být tak neskutečně přizabit takovou odchylku žánru od "žánrového názvu". Takové přehození výhybky jsem snad fakt nikdy neviděl. Opravdu film pojmenovat hororově a místo něj natočit teenagerský film, to se jen tak nevidí. No ale dobře, i na takový film se dá koukat, ale nedobře, na "Shark Attack" ne. Ono v něm totiž kromě jisté postavy, jejíž herec vypadá jak pornoherec, a který hodil jisté zrzce do sklenice vody prášek na spaní, o nic nejde. Ona a její kamarádky se furt jen válí na pláži, koukají po pornohercích a jednou za 40 minut nějakou z nich sežere neviditelný žralok v absolutně čiré mořské vodě, zatímco jejich nynější pornoherec si pod vodou nevšimne žádného žraločího kolosu a jen na svou holkou křičí, ať už vyleze, že to není vtipné. Pak sežere nevidelňák i jeho. Nejlepší scéna teda zůstavá ta, kterou dala logicky Nova do upoutávky, a proto jsem na tyhle žraloky koukal. Někdo pozoruje moře s dalekohledem, a na moři se žene snad padesát žraločích ploutví, to vypadalo velmi slibně, víc ve filmu nenajdete. Když teda pak tahle kopa žraloků dojede k břehu a začne kousat lidi a některý se z jejich spárů nějak dostanou, dostanou se na pláž, jsou krvaví asi jako když se popíchaj o trny růže. Film hodící se možná jen jako večerníček na usnutí.