Zastav a nepřežiješ (2006)

Kdyby tam páni režiséři nepouštěli furt ty zastavovací, škubací makra (pusťte si prvních pár minut a pochopíte), kdyby hlavní záporák nemluvil jako když má zevnitř sešitý dásně, kdyby nebylo posledních dvacet minut tak těžko koukatelných z důvodu divného přehození děje naruby včetně motivů hlavních postav, jestli jsem teda to opravdu silně kostrbaté vysvětlení dobře pochopil. No a kdyby se všechny postavy nechovaly jak z první pomocné, tak je to prostě o hodně lepší. Takhle nám ke štěstí musí stačit strašně namachrovaný Statham, který už to tou svou stylizací do nové akční ikony fakt už přehání, nuceně působící *f**k* v každé větě a zběsile rychlá režie s pár slušnými nápady včetně hlavní dějové linky. Lepší 3*.

Sestry (2005)

Opravdu skvělý film, který se nijak nesnaží skrýt, že je v podstatě televizní inscenací a který se pojetím (odehrává se vesměs jen na dvou lokacích - dům rodiny a nemocnice) blíží soap operám. Jenže tahle rodinka, která se rozhádá pokaždé, když se sejde, je tak skvěle napsaná, osobnost každé postavy je perfektně vykreslená. Tomuhle filmu se povede za dvě hodiny popsat a do divákova nitra zapsat hlavní postavy tak silně, že např. normálnímu seriálu to samé trvá nejméně deset dílů. A že je film silně statický, že je z něj opravdu cítit původ z divadelní hry? Vůbec to nevadí, všechny dialogy mají tak neskutečný náboj, že vás nenechají vydechnout. Největší pozornost a pochvalu si určitě zaslouží Maria Bello, která se do své duševně rozpadající Marcii obula s opravdu odpovídající vervou - jeden z nejlepších hereckých výkonů, co jsem za poslední dobu viděl. 4,5* - to půlku hvězdičku srážím, protože asi dvě rozepře mi připadaly hrozně rychle useknuty a vyřešeny, jako kdyby v těchto fázích odvedl špatnou práci střihač, ale zas tolik to nevadí. The Sisters je jedno z nejlepších čistých monožánrových dramat posledních let.

V temném lese (2006)

Tak tohle opravdu stálo za starou bačkoru. Film začíná pohodovou jízdou autem do španělských hor, ke které hraje hudba z 60. let (mám tuhle muziku rád, ale proč proboha musí být na začátku každého druhého vyvražďovacího hororu?), zde je to aspoň trochu odpustitelná, protože se film odehrává koncem 70. let, ale stejně...No, pak poznáme nějaký podivný nadržený vidláky z hospody, aby teda nakonec naše partička čtyř lidí dorazila do totálně zbourané kamenné chaty, cestou ještě přijde o jedno auto, to je mi náhoda. Zbytek filmu je zoufale nenapínávé zewlování po nijak přirodně zajímavých španělských lesích. Když má být divák napnutý nebo když se má leknout, začne film doprovázat hudba na bonga nebo co to bylo. Film zdobí úplně strašně pitomě zahrané ženské postavy, jejichž hlasový projev se vyrovná polskému lektorovi. Kdyby tvůrci nesehnali Oldmana (jak proboha?) a kdyby nebyla kvalita obrazu i zvuku na úrovni, tak si myslím že koukám na nějakého španělského Zahradníka. 1,5*, a nahoru zvyšuju jen protože posledních deset minut nepatří k nejhorším.

Half Nelson (2006)

Že by byl Half Nelson pomalým filmem, který jen nudí, to ani ne. I když jsem si ho pouštěl dost unavenej, tak se mu podařilo mě docela probrat. Spíš je to film, který se toho asi snaží dost říct, ale já mu to "poselství" moc nesežral. I když je těch pár point, které se během příběhu nakupí docela fajn, ale že by se k nim film dostával nějak hezky postupně a následně je třeba využíval, to se říct nedá. Prostě se tam občas objeví něco docela chytrého, ale hned se to zahodí do kouta. Abych jen nehanil, atmosféra Half Nelsona (hlavní plus, co vás udrží v pozornosti) je fakt špinavě zatuchle zajímavá (tak trochu jako v Brick), k čemuž napomáhá pomalinká pod kůži deroucí se hudba. A po zcela rozdílných rolích, ve kterých jsem Goslinga viděl, musím po téhle říct, že je fakt slušný talent, snad si to nezazdí. Přesně ten typ díla, který se vybaví při definici "americký nezávislý dramatický film", jak s pozitivy, tak zde se spíše převazujícími negativy. 2,5*

Izolace (2006)

Severance nabízí docela košatou nabídku byznysáků řítící se na ozdravný firemní pobyt do maďarských lesů, v autě si pouští brainwash video, jak prodávání zbraní posiluje světový mír. Docela slušná bandička na vyvražďovaní, která ovšem nabírá ty největší obrátky v poslední půlhodině, kdy jsem měl zejména pří raketometové scéně totální záchvat smíchu a koukám na ní snad denně. Severance je fakt vtipná hororová komedie, která svou zemi původu opravdu nezapře, je britská až na půdu, od britcomovsky hrajících herců až po absurdní a ujeté vysvětlení celé téhle lesové záhady.

Atentát v Ambassadoru (2006)

Bál jsem se, aby film tak narvaný hvězdami nedopadl tak, že by si každá ukradla svoji scénu, kde by skvěle ukázala, jak si ona zaslouží takového projektu zúčastnit, ale ve výsledku bude Bobby působit rozdrobeně. To se sice nestalo, minipříběhy se docela dobře doplňují, nekradou si navzájem pozornost, ale: a) Občas nezvládnuté, příliš uspěchané prostřihy mezi příběhy b) Mnohem závažnějším problém se vztahuje k mým prvním obavám, jenže bohužel naopak. Některé dialogy zavšující minipříběhy jsou tak strašně fádní, pitomě nuceně moralizující, že se jim člověk musí pousmívat (snad jen Helen Hunt s Martin Sheenem si vylosovali slušný závěr), a takových je k blížícímu se konci až moc. Sjetá dvojka mladých kluků je také po pár excesech už spíše trapná, aspoň že hipík Kutcher byl super ;) Abych jen nehanil, přes všechny negativa se na tuhle mozaiku v podstatě smutných příběhů dobře kouká, o většinu z nich vyvolává režie zájem, většina herců (Demi Moore ne!) je přesvědčivá, jen prostě škoda, že je to celé dost přizabito prologem k epilogu :) Finále s atentátem je ale opět zpracováno perfektně, škoda, že filmový dovětek na něj navazující je až příliš dlouhý.

Annie Hallová (1977)

Pěkný film o jednom nerozbitném, ale přesto stále se rozpadajícím vztahu. Allen perlí fakt parádní hlášky, které jsou bohužel tak větně zamotané, že napoprvé fakt nejdou zapamatovat ;) Ale o to víc se pří sledování divák pousmívá. Allen velmi trefně a dobře vybírá všelijaké metafory, snad jen ten jeho židovský komplex je místy fakt trapný. Za zmínky také stojí slušné režisérské a kamerové nápady, jak filmově oživit vyprávění zážitků minulých. Kokain rulez, to jsem se fakt chechtal, 3,5*

Krycí jméno: Vlk (2004)

Velmi dobrý neexplozivní thriller (ve stylu novějšího Spielbergova Mnichova) nejen o teroristické organizaci ETA, ale také o jejich vnitřních rozporech, různých přístupech vlády k jejímu potlačení a o podvraťácích na obou stranách. Ve filmové době, kdy má každý terorista vybavení snad i k telefonování do jiných galaxií, působí takové retro jak příjemný svěží vánek. A Mélanie Douteyl, kvůli ní a jejímu nádhnérmu baskytskému zpěvu bych se k těm separatistům snad i přidal :)

Hrdinové (2006) (seriál)

Netuším proč, ale pokaždé když si pouštím další epizodu Heroes (s vyjímkou prvních pěti dílů, ty jsem docela žral), tak k ní přistupuju s despektem a až tak po 20 minutách mě dokáže přesvědčit, že se na to nějak koukat dá. Čím je dílů víc, tím mě jednotlivé postavy začínají víc štvát a nezajímat. Ale nejhorší na Heroes je ta neustálá snaha o epičnost a výpravnost, která je fakt často až směšně trapná: Furt tam hrají ty indické chorály, jak píše Superpero a v každým díle musí zaznít aspoň pětkrát repliky na "I tried to be a hero." "You are hero." a nejhorší výmysl "Save the cheerleader, save the world." Aspoň, že tu přehannou vyumělkovanou "uvěřitelnost" zachraňuje Hiro, ale taky mu už nějak dochází dech. Ty 4* dávám jen protože mě to tak nějak furt nutí na to koukat, i když často s pohledem v sloup. 3,5*

Černé Vánoce (1974)

O Black Christmas se mluví jako o prvním "teen slasheru", není to tak úplně pravda, i když pár rysů se samozřejmě najde. Najdeme zde sice například pár originálních smrtí, ale že by z nich bylo něco vidět, to ani ne. Black Christmas většinu doby taková klasická mysteriózní detektivka, které se ovšem skvěle daří měnit napětí diváka pouhou změnou lokace. Kolem vyvražďovaného domu se Clarkovi podařilo vybudovat skvělou auru a pokaždé, když se do něj film přepne, tak začnou Černé Vánoce i přes svou předchozí natahovanost, napínat. Bylo také zajímavé sledovat, jak se dříve traceovaly telefonní hovory. Ve své době určitě originální film, který je dnes poměrně těžké docenit, když hlavně během 80. let vzniklo velké množství upgradů, i tak ale slušná zábava.