Spalovač mrtvol (1968)

Silný psychologický snímek založený na stejně výrazné předloze. Hrušínský zvládá postavu smrtí posedlého Kopfrkingla bravurně, kdy jeho postupující šílenství vede k dokonalosti práce s kamerou a střihem. Líbí se mi, jak Fuks do díla zakomponoval východní nauky, které šílený zaměstnanec krematoria začne brát pomalu jako své vlastní svaté písmo, kdy věří, že pálením lidí jim vlastně pomáhá při reinkarnaci. Postava si navíc hraje na to, jak je dokonalý rodič a manžel, ale manželku podvádí. Skvělé. 80%

Cesta do fantazie (2001)

Z tohohle filmu jsem měl jako malý pomalu trauma a dodnes jsem se na něj nechtěl podívat. Jako je to neskutečný bizár, kde věci nedávají úplně smysl, protože se nacházíme v říši fantazie. Lidská dívka se tak musí potýkat s různorodými bytostmi a kromě vynalézavosti se musí spoléhat na pomoc nových přátel, kteří ale samozřejmě mají i své vlastní cíle. Bizarní a neobvyklé věci mám rád, ale i přes to nebyl tenhle film úplně můj šálek kávy. I tak mu ale uděluji 80%

Obchod na korze (1965)

Ve své době film určitě u nás i v zahraničí zapůsobil zpracováním atmosféry 40. let, kdy je závěrečná půlhodinka celkem silná. Židé to samozřejmě jednoduché neměli a do problémů se mohli dostat i ti, kteří jim pomáhali. Ze subjektivního hlediska mě to ale příliš nebavilo a vadila mi tam hudba, především pak pasáže s houslemi, což bylo pro mé uši hodně nepříjemné. Chlastací scény pro mě jakožto abstinenta také nebylo moc příjemné sledovat. Je to významný film pro české a slovenské země, když už nám to vyhrálo toho prvního Oscara, ale já snímku dávám 60%

Top Gun (1986)

Zítra mě čeká premiéra druhého dílu, tak jsem se samozřejmě musel připravit a dal jsem si ještě jedničku. Jako nedivím se, že po uvedení do kin zažila americká armáda velký nábor nových rekrutů, protože tenhle snímek rozhodně propaguje americké letectvo v dobrém světle a víceméně říká, že hrdinou můžete být i vy. Cruisovi role divokého outsidera sedí a je to vlastně počátek jeho velké kariéry akční hvězdy. Soundtrack krásně podporuje dobové zasazení a na svou dobu má dílo i dobře zpracované akční scény. Pro Američany pochopitelně kult, u nás celkem odstrčené dílko, které kvůli jeho dopadu ale stojí za to zkouknout. 75%

Pentavirát (2022) (seriál)

Po Piklírně, kterou jsem nedokoukal, jsem si na Netflixu pustil další seriál založený na konspiračních teoriích a nemůžu říct, že by to bylo o tolik lepší. Myers má se svými kostýmy samozřejmě svoje kouzlo, ale humorem se zasekl daleko v minulosti, byť tu byly momenty, které se dle mého názoru povedly... ty byly ale především spojené s bořením čtvrté stěny, ať už to byl poměr stran v USA a Kanadě, měnící se vyprávění v úvodních titulcích nebo odkazy na samotný Netflix a jeho politiku. Zápletka jako taková i víceméně funguje, jenže v závěru se bortí a vy si říkáte, zda to vůbec dává smysl. Za několik funkčních vtipů a solidní začátek tomu dávám čistých 50%

Sluga naroda 2 (2016)

Slušné pokračování první série, které stojí především na chemii prezidenta Goloborodka a jeho bývalého kolegy Yuriho. Celé je to velmi absurdní a hrdiny vidíme cestovat po Ukrajině, aby dosáhli svého. Teď mě bude čekat druhá série, kde film víceméně natáhli a přidali k němu další dějové linky, tak jsem zvědavý jestli tempo příběhu bude lepší nebo horší. Yuriho převleky ale byly skvělé, to byl velmi dobrý nápad ze strany tvůrců. 75%

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Doctor Strange v mnohovesmíru přeplácané nudy. Postavu nejmocnějšího čaroděje světa jsem měl rád již v komiksech a první film mne doslova uchvátil. Pokud máme Endgame brát za konec první série seriálu a nyní najela druhá, tak se skutečně snaží být větší, lepší, pompéznější s ještě větším množstvím efektů, odkazů a třpytek. Jenže na tomhle kvalitní dílo nevystavíte. Kde jsou ty časy, kdy se mluvilo o Nightmareovi jako hlavním padouchovi a cestě skrze sny. Při psaní díla nastávají nebezpečí ve dvou cestách: cestování časem a paralelních světech. První zvládl Marvel na výbornou, ale v paralelních světech dosud tápe. Animovaný Spider-Man to zvládl, Loki taky, jelikož ten sám o sobě koncept víceméně představil a byl o postavách. What If, Bez Domova a Mnohovesmír šílenství o postavách příliš nejsou (s výjimkou epizody What If o Strangeovi, kde byl větší character development než v celém tomhle filmu). Na vývoj se příliš nesoustředí, hlavně že ale dostaneme camea oblíbených hrdinů z jiných sérií. Po posledních několika filmech si již začínám říkat, zda další Marvel filmy za peníze stojí. Ještě se rozmyslím, ale do kina už možná nezavítám. MCU mělo skončit Endgamem, nyní je to již jen velký guláš. 45%

Seveřan (2022)

O filmu jsem kromě základní synopse a hereckého obsazení nevěděl vlastně nic. Ani trailer jsem neviděl, takže jsem na něj šel vlastně jako na velkou neznámou. Už z počátku vás film vtáhne svou obrazovostí, dunivými tóny a prací se zvukem. Obsazení je samozřejmě skvělé a herci podávají chvílemi šílené výkony, ale je to pořád jen příběh o osudu a o pomstě. Když se na začátku hrdina dozví, co jej čeká, vlastně už přesně do detailu víte, jak to skončí (možná až na část s matkou). Vizuálně neskutečně působivé, artové a plné snových momentů a vizí, kdy se skvěle pracuje se severskou mytologií a folklorem. Příběh se ale vleče a budete koukat na hodinky, protože si budete říkat, kdy to skončí, protože nic nečekaného tam jednoduše nenajdete. Vizuál a mnohdy znepokojivé scény vás samozřejmě budou tahat zpátky, ale jinak je to zívačka. 65%

Ambulance (2022)

Co se stane, když zkřížíte devadesátkový akčňák a telenovelu? Přesně tohle! Máme tu dva bratry... nevlastní, jeden je černý a druhý je bílý. Jeden je válečný veterán a druhý je lupič. Jeden potřebuje peníze a druhý zrovna plánuje akcičku, ale hrdina se musí rozhodnout do 5 minut, jinak peníze zřejmě nedostane a jeho žena umře na rakovinu. A pak tu máme další dějové linky... v jedné máme záchranářku, v další zamilovaného policistu, pak šéfa policistů s velkým psem a homosexuálního agenta FBI, který chodí na terapii, ale to se pak už vlastně neřeší... Nečekaně se tu pak všechno pokazí a přichází zvrat, za kterým je další zvrat a nečekaně se objeví další, až to není ani k smíchu. A když jsou hrdinové zatlačení do kouta, zavolají si na pomoc kavalerii latinoamerických gangsterů s rotačním kulometem v hot rodu. Bravo. 45%

Batman (2022)

Když vyšel první trailer na nového Batmana, nebyl jsem úplně nadšený, ale s dalšími ukázkami jsem začal mít naději, že by mohlo jít o nejlepší film s netopýřím hrdinou, který by tentokrát figuroval jako nejlepší detektiv na světě. Detektivky jsme se skutečně taky dočkali, ale nemá vlastně absolutně žádné napětí a nikam nesměřuje. Film má jako takhle skvělou práci s kamerou, světly, má skvěle zpracované a zahrané postavy a soundtrack k tomu sedí... jenže příběh je zívačka. Batman jenom hodí jednu stopu za druhou, Hádankář má pořád náskok a ve výsledku taky vyhraje, což by se u prvního filmu, kdy Báťu vidíme konečně i jako inteligentního detektiva, nemělo stát. Tvůrci zde navíc šli trochu cestou Spider-Mana: Homecomingu, takže upozadili věci, co známe a soustředili se na jiné aspekty netopýřího světa. Do pozadí se tak dostane samotný Bruce, jeho vztah s Alfredem i civilní život detektiva Gordona... ten tu figuruje vlastně jenom jako Watson k okřídlenému Sherlockovi a vlastně nic moc nedělá. Uvidíme, kam nás zavede sequel a milion spin-off seriálů, které vzniknou. Tučňák a další postavy zpracovali dobře a třeba budou samostatně fungovat lépe. Tomuhle filmu ale dávám 65%