Když promluvila (2022)

Podobně jako Spotlight se i Když promluvila zabývá velkou kauzou, která se v nedávné době objevila v novinách a ovlivnila celou společnost. Zatímco první jmenovaný se zabýval zneužíváním dětí církví, novější dílo se zabývá sexuálním predátorem Harveym Weinsteinem, který sexuálně napadal nebo přímo znásilňoval herečky a jiné své podřízené. Film sám o sobě nese velmi silné téma a myslím si, že vás ovlivní daleko více, pokud máte ve svém okolí někoho, kdo byl taktéž nějakým způsobem zneužit. Rozhodně je to téma, o kterém se musí mluvit a je velmi dobře, že taková díla vznikají. Určitě jeden z nejlepších filmů tohoto roku. Hodnocení 80 %

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022) (TV film)

Speciál, který nenadchne ani neurazí. Jako je v něm spoustu blbých momentů, na což jsme od Gunna zvyklí, ale odpad jak čtvrtý Thor to rozhodně není. Mělo to vzniknout? Těžko říct. V jistém smyslu to vysvětluje pár věcí, které ve třetím filmu už asi budou samozřejmostí, jako jsou zapojení Cosmo, Quillova spřízněnost s Mantis nebo přežití Sběratele a odkoupení Kdovíkde. Zaměření na Draxe a Mantis mě moc nepotěšilo, z týmu jde asi o nejhloupější postavy a taky to tak dopadlo. Při nějakém Marvel Marathonu si to třeba znovu pustím, ale jinak podle mě nemá příliš smysl na to koukat. Hodnocení: 55 %

Menu (2022)

Filmu se rozhodně nedá upřít originalita. Zaprvé musíme říct, že projektů o vaření je žalostně málo a Menu se rozhodlo toto téma obohatit ještě žánry hororu a thrilleru. Celé je to vlastně velká satira na společnost, která je zkažená a šéfkuchař se rozhodl vzít si to trošku osobněji a nachystal na své hosty past. Znepokojivé momenty a zvraty jsou skvěle dávkovány a humor se objevuje na správných místech a není vůbec rušivý, onen černý humor tomu naopak dává ten správný říz. Co mě trošku zklamalo byl závěr, ale natolik specifický film není úplně snadné ukončit a vlastně i smysl trochu dával. Vytknout ale ještě musím motivaci personálu, která nám zůstala utajená, ještě když tu byla ona zástupkyně šéfkuchaře, která se bála o svojí pozici, byť věděla, co jí v závěru celého menu čeká. Za originalitu a skvělé herecké výkony dávám filmu 80 %

Někdo to rád horké (1959)

Nevím zda je horší ten catcalling nebo zlatokopectví... ale asi to bude na stejno. Z počátku jsem se vcelku nudil, ale když se muži převlékli za ženy, pár vtípků se tu našlo. Závěrečná scéna taky celkem povedená. Ale jinak tu máme podvody, lhaní a imbecilitu nejvyšší úrovně. A to já prostě nesnesu. Dobová komediální gangsterka je to asi slušná, ale můj vkus to nijak nenaplňuje. Herecké výkony ale byly dobré, abych ocenil alespoň něco. Hodnocení: 60 %

THX 1138 (1971)

Velice znepokojivý, sterilní a artový dystopický film, ve kterém si pomalu u každého záběru budete říkat, co se to sakra děje. Při tvorbě snímku se Lucas zcela očividně inspiroval Zamjatinovou knihou My, s níž sdílí hned několik podobností. Tou nejočividnější je samozřejmě způsob pojmenování postav. THX 1138 podle mě vyšlo v nesprávnou dobu a věřím, že kdyby Lucas film vydal v devadesátých letech nebo případně tomto století, zadařilo by se mu daleko více. Po vizuální i zvukové stránce je to perfektní. Díky obrazovkám a operátorům neustále víme, že je všechno sledováno. A ti robo-policajti jsou prostě skvělí. Hodnocení: 80 %

Třetí muž (1949)

Z počátku mne Třetí muž doslova vtáhnul do oné lehce absurdní, komické a mysteriózní zápletky, kdy americký spisovatel vyšetřuje smrt svého drahého přítele, který jej pozval na Vídně kvůli práci. Když však došlo k onomu na tu dobu možná velkému odhalení asi ve dvou třetinách filmu, kvalita šla dolů, protože závěr byl pak již jen víceméně oddalovaný. Zklamáním pro mne jinak byla scéna s literární přednáškou, čekal jsem od ní víc. Ale aspoň zaznělo jméno Jamese Joyce. Film určitě přispěl k novému směru kinematografie a skvěle pracuje s pocity zmatení, alespoň tedy v první polovině, jenže to ve finále selhává na tuctovém a nezajímavém konci. Hodnocení: 70 %

Thor: Láska jako hrom (2022)

První Thor byla nuda s divadelní vážností, druhý fungoval z mytologického hlediska, ale pohřbívaly jej scény na Zemi. Třetí kazily parodické prvky a ty jsou ve čtyřce znásobeny na maximum... a já si říkám: "Co to k*rva bylo?!" Máme tu ječící kozy, což jsou x let starý meme, navíc jej tu dávají do pomalu každé scény. Máme tu děti, které Thor obdaří svojí mocí a díky tomu drtí nepřátelskou armádu. Z bohů jsou udělaní neschopní idioti. A sám Thor je na tuto úroveň taktéž snížen. Je tu sice nějaký pokus o emocionální scény, ale když jste z celého filmu zhnusení, mají nulový efekt. A Bale chvílemi působil taktéž parodicky, škoda že vystřihli ony daleko temnější scény, ve kterých měl působit. Jestli je tohle vážně cesta, tak to s ním opravdu končím. Hodnocení: 15 %

Král šamanů (2021) (seriál)

Konečně jsem dokoukal druhou adaptaci Krále šamanů, který se nyní snaží držet předlohy, co to jen jde. Na jednu stranu je v některých věcech lepší, ale také bohužel v mnohém za první verzí zaostává. Začátek měla verze z roku 2001 zpracovaný lépe. Byl sice natažený a tvůrci tam vložili pár fillerů, ale divák se s postavami více sžil a Ryu a Manta/Morty byly třeba zpracováni mnohem lépe. Cesta do vesnice Patchů je v nové verzi lepší, ta natahovaná nuda z roku 2001 byla nesnesitelná včetně některých epizod (ztracený zvonek, sázení stromků), ale na druhou stranu by to i v některých dalších místech chtělo, aby tato verze zpomalila. Nová verze je ale drsnější a nebojí se více ukázat i stinné stránky hlavních postav. Spravedliví/X-Laws jsou fanatičtí psychopati a jejich role dává větší smysl. Haovi stoupenci navíc nejsou jen ploché postavy... tak trochu. Člověk je má šanci alespoň trochu poznat, ale řekl bych, že ne dostatečně. Alespoň ten Lučist byl nějak dotažen do konce. Obě verze ale trpí tím, že po nalezení vesnice Patchů se z toho stává jen obří mlátička, ale nová verze je na tom dle mého názoru podstatně hůře. Od flashbackových dílů o setkání Joha a Anny to šlo dolů a finální rvačky byly jen zbytečným oddalováním otřesného konce, kdy Hao všechny zabil, oni na něj ve světě duchů naléhali a když mu maminka uvalila pár facek, všechny pustil. Byť se první verze předlohy nedržela, byl její konec lepší... ideální ale také nebyl. Sequel v podstatě neznám, tak snad bude lepší, protože tohle bylo ve výsledku zklamání. Btw, Faust je geniální postava a i Golem potěšil. Hodnocení: 60 %

Život Briana (1979)

Dneska jsem konečně dokoukal Život Briana do konce, kdysi jsem snad skončil u pasáže s mimozemšťany a následně vidět pár scén v průběhu let na internetu. Když bych to měl srovnat se Svatým grálem, je to slabota. Vtipy se tu samozřejmě najdou, jako gramatická chvilka u psaní nápisů nebo smlouvání, které je i dnes nedílnou součástí některých kultur, ale je tu také spousta natahovaných a nezáživných pasáží, jako hned na začátku, kdy davy poslouchají Ježíše a následně se začnou hádat mezi sebou. Ti ufoni tedy taky žádná sláva. Svatý grál si určitě znovu pustím ještě několikrát, Život Briana tak maximálně po scénkách. Hodnocení: 60 %

Tři Tygři ve filmu: JACKPOT (2022) odpad!

Z počátku mě skeče Divadla Mír/Tří Tygrů bavily, ale následně se z toho stalo, že opakovaný vtip už není vtipem. Jackpot je již výluhem těchto vtipů, kdy se tvůrci snažili skeče poslepovat a natáhnout na celovečerní film. Je film vtipný? Zasmál jsem se jenom párkrát, protože některé stěry byly opravdu trefné, ale jinak si po 99 % filmu budete připadat neskutečně trapně, protože to absolutně nedává smysl. Pokud je pravda, že vznikne film o Vavarových, je šance, že by mohl fungovat lépe, protože jde přeci jenom o potrhlou rodinku, zatímco tady šlo o směsici postav, které k sobě vlastně ani neseděly. Milan ušel, Votrubka jsem neměl nikdy rád a Robert s Herbertem byli taky neskutečně trapní. Btw, už jste někdy spadli z pavlače do štěrku? Hodnocení: 10 %