Avatar: The Way of Water (2022)

Cameronovi se rozhodně nedá upřít, že umí precizně zpracovávat tradiční příběhové motivy. K tomu přidejte snahu o technologický pokrok a snahu poukázat na nějaký problém spojený s ničením přírody. Jenže tohle všechno jsme už měli v jedničce. Zápletka je vlastně úplně stejná, ale v prostředí moře, kdy je o půlhodinu delší a máme tu více postav, takže si k většině z nich ani nemůžeme udělat citové pouto. Nejlepší dějovou linku má jednoznačně Miles Quaritch, který je hnán pomstou, snaží se pochopit svého nepřítele a zároveň navázat aspoň nějaký vztah se svým odcizeným synem. Hlavní zápletka je ale daleko méně osudová než v minulém filmu a celé je to vystavěné tak, abychom očekávali, co bude v pokračování. Jednička krásně fungovala samostatně, ale bojím se, že proměna Avatara do frančízy mu může v budoucnu jenom uškodit... ale uvidíme. Byla tu hromádka klišé a nelogičností, které se Jamesovi sice podařilo vyrovnat vizuálem... ale tu stopáž si mohl odpustit. Na čas jsem koukal poměrně často. Hodnocení: 70 %

Black Adam (2022)

Jak by řekla Jolanda: "Vidím velký špatný." Přestože je Rock velkou hvězdou, kdy si roli Black Adama chtěl zahrát již roky, tak se mu postavu podařilo spláchnout tak akorát do kanálu. Ukazuje se totiž, že herecky nic jiného než sám sebe hrát neumí a scénář, střih, akce i všechno ostatní je na filmu naprosto tristní. Postavy se přesouvají z bodu A do bodu B, aby se hned v následující scéně vrátili zpátky. Na sólovku je jich tu navíc zbytečně moc a třeba takového Dr. Fatea tu naprosto vyplýtvali. Navíc nechápu, jak se jim mohlo podařit pokazit využití klasické písničky Paint it Black... střihač filmu musel být asi amatér... nebo nevím. Asi i celkem štěstí, že DC čeká restart, protože tohle je naprostý výsměch tomu, co má Black Adam představovat. Hodnocení: 15 %

Tajná invaze (2023) (seriál)

Jak je u Marvelu poslední dobou zvykem, člověk nesmí podlehnout síle reklamní kampaně a musí počítat s tím, že dostane produkt, jaký jsme tu měli již x-krát předtím. Tajné invaze totiž není špionážním thrillerem plným paranoii, jak avizovaly propagační materiály, ale klasickou komiksárnou, ve které hrdinu dožene jeho minulost a nakonec se to stejně stočí k záchraně celé planety. Sám za sebe musím říct, že zklamaný úplně nejsem, jelikož se již Marvelem zblbnout nenechám, ale taky je mi strašně líto, že jsme se nedočkali něčeho, o čem by se mluvilo po zbytek roku. Ona ani samotná předloha nebyla ničím převratná, kdy šlo jen o nepřehlednou mlátičku s prvkem paranoii. Ten měl být v seriálu zachován… ale tvůrcům to vydrželo asi jenom jednu epizodu. Seriál totiž trpí schematičností a tím, že si tvůrci odškrtávají všechno, co má jejich tvorba splňovat. Člověka tak nemá absolutně co překvapit a bavit se bude pouze ve chvíli, pokud na tyto pravidla přistoupí. Co se týče Nicka Furyho, zde tvůrci sáhli k nejprovařenější zápletce, kdy je to deprimovaný muž, který si něčím prošel a celý seriál mu trvá, než se postaví na nohy. Mínusem je, že Fury má být tajuplná postava, která je zajímavější, čím méně toho o něm víme. Seriál nám ale musel na férovku potvrdit, že jeho řeč o existenci manželky nebyla jenom dobře vykonstruovaná lež, ale skutečně nějakou má. Navíc jeho zásluhy přisoudili Skrullům, což znamená, že to není velký génius, ale akorát využil mimozemské síly, kterou uměl před ostatními utajit. Po stránce dialogů je seriál ale dobře napsaný a tvůrci jimi maskují díry, které se ve scénáři jinak nacházejí. To jde bohužel opět nejvíc vidět v závěrečné epizodě, kde je nelogičností poměrně dost. Gravik mohl patřit k nejlepším padouchům, které nám Marvel nabídl, ale kvůli logice scénáře se tento inteligentní stratég začal chovat jako idiot a zahodil všechno, co vybudoval. Pokud budete k seriálu přistupovat jako ke klasické komiksovce, kterých tu byly stovky, nezklame vás to vůbec. Pásová výroba Marvelu je ale bohužel maskována za něco úplně jiného a je potom problém, pokud na faleš skočíte a máte úplně jiná očekávání. Tajná invaze je rozhodně decentním seriálem, ale na druhou stranu na něj za týden zapomenete a budete ještě s radostí vzpomínat na projekty prvních tří fází. Hodnocení: 65 %

Flash (2023)

Co je více nesnesitelného než jeden Ezra Miller? Dva Ezrové Millerové! Jeho osobní život z toho nyní vynechme, ale jeho pojetí Flashe není nikterak dobré. Humor filmu z toho bohužel vychází a vtipy se tak nesou v duchu rádoby trapnosti až bizarnosti. Tvůrci se v rámci popularity mnohovesmíru navíc snažili hrát na nostalgickou notu a přinesli klasického Batmana a v rámci cameí i další známé tváře. Příběh jako takový je jinak prostý, ale absence pořádného záporáka a onen humor s trapným Millerem tomu nepomáhají. Efekty taky žádná sláva, ale k tomu se animátoři vyjádřili: "Pokud to vypadá, že to někdo udělal za dva týdny, udělal to za dva týdny." Hodnocení: 45 %

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Gunnovo rozloučení se Strážci Galaxie je víceméně kvalitně zpracované, ale jsou tu momenty, které dle mého názoru táhnou film dolů. Po stránce efektů, střihu, práce s kamerou nebo emocí je určitě snímek na vyšší úrovni než většina filmů, které Marvel v posledních letech vypustil. Humor mi tentokrát navíc přišel i daleko lépe dávkovaný a příliš nekazil dramatické momenty jako tomu bylo v minulých filmech... to jenom občas. Gunna ale začalo možná až příliš bavit pracovat se scénami, kdy jsou hrdinové zpomaleně směrem ke kameře... těch uvidíte hned několik a tohle opakování vás nebude bavit, protože jednou to cool možná je, ale vícekrát ne. Hrdinové navíc mnohdy provádí úplně hloupé úkony, jen aby je mohl padouch zajmout nebo je dostal do nebezpečí a film tak mohl být delší... kdyby si s tím vyhrál a vytvořil uvěřitelnější momenty, určitě by to bylo lepší. Bizarnost a záporák jsou ale určitě něčím, za co mohu snímek pochválit, jelikož s tím si Gunn neskutečně vyhrál. Větší množství postav je jinak na škodu, někteří mají prostoru dostatek, jiní působí zase navíc. Nepomáhá tomu, že se Gunn bojí zabíjet, takže už k tak ohromnému počtu hrdinů přibyli další, kteří tak nyní bohužel asi nezemřou v dramatických momentech, ale nechají si je pro Kanga, aby je sejmul jako malé mouchy. Hodnocení: 70 %

Pan (2015)

Normálně podobné filmy nevyhledávám, ale stačilo si poslechnout cover na Nirvanu, který mi doporučil YT algoritmus a hned jsem snímek začal stahovat. Bohužel ale musím říct, že ona písnička je na filmu to nejlepší, jinak je to spatlanina se špatnými hereckými výkony (ani jedna postava není sympatická. Hugh se sice snaží, ale Černovouse jsem mu nevěřil), přehnanými CGI efekty a klišovitým příběhem, který se točí kolem proroctví. Film se víceméně veze na vlně toho, že se začaly tvořit adaptace nebo prequely známých fantasy děl, načež téměř všechny tyto filmy propadly. A nedivím se, když si na nich nedali záležet a jde jenom o extravagantní přehlídky bez špetky duše a něčeho, co by diváky u díla udrželo. Naprosto úžasný cover si poslechnu ještě mnohokrát, ale na film se už v životě znovu nepodívám. Hodnocení: 20 %

Jury Duty (2023) (seriál)

Reality show jsou něco, čemu se spíše vyhýbám, ale když jsem zjistil, že tu máme hoax reality show AKA Truman Show z prostředí amerického soudního systému, musel jsem to zkouknout. Koncept je to rozhodně zajímavý, protože člověk pochopitelně soud pořád prozkoumá, ale většina situací je tam sehraných... a některé jdou až do extrému. Ronald jakožto sympatický správňák, který o ničem neví, se snaží všechno řešit srdcem a o tomhle celý experiment byl... zjistit, jaký člověk "hrdina" vlastně je. Poslední díl pak krásně ukázal, jak to celé vypadalo v zákulisí, případně i k jaké psychické manipulaci docházelo, aby jediný neherec něco udělat a nebo řekl. Hodnocení: 80 %

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Podobně jako první Piráti, tak i dvojka trpí místy menší zdlouhavostí. Akční scény to však vynahrazují a oproti prvnímu dílu posunuly na další úroveň a jsou často velmi originální. Skvělá je také práce s kamerou a střihem, kdy si nevybavím moc akčních filmů, které by měly takový smysl pro detail. CGI je dodnes nadčasové a tvůrci také přemýšleli nad příběhem a smyslem mnoha scén, kdy jsou je v nich skryto mnohem víc, než se může zdát. Příkladem nám může být kupříkladu geniální hra s kostkami, která patří k vrcholům filmu. Na druhou stranu film ale padá na tom, že se postavy neustále točí v kruhu a čirou náhodou se ve stejný čas objevují na stejných místech, jen protože to scénář potřebuje. Will objeví Jacka, ten Norrigtona, ten zase Elizabeth, Will pluje po téže lodi jako ona a můžeme pokračovat. V rámci žánru je to určitě klasika, ale po letech a nastudování si základů scenáristiky mi tak toho prostě hodně bije do očí. Hodnocení: 70 %

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Vždycky, když si po nějaké době znovu pustím Piráty z Karibiku, říkám si, že je to skvělý dobrodružný film... dokud se nezačne od poloviny točit v kruhu. Na svou dobu šlo rozhodně o skvělý snímek, který měl bezkonkurenční výpravu, obsazení i soundtrack. Jenže nejdříve jsme v jeskyni poprvé, pak hrdinové utečou, jsou znovu zajati a vracíme se do jeskyně, kde je kletba konečně zlomena a vše vyřešeno. První film mohl být určitě kratší a tak i svižnější. Je trochu paradoxem, že kdysi v Disney vypouštěli takové monstrózní filmy a dnes u blockbusterů přepočítávají každou minutu a komiksárny jsou pak naopak zkratkovité a nedotažené. Na svou dobu skvělý film, který si rád pustím znovu, ale ta zdlouhavost mě ničí. Hodnocení: 70 %

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Marvele, takhle si reputaci vážně nespravíš... trojka Ant-Mana je totiž dokonalý bordel. Musím souhlasit s recenzemi, které se objevovaly již od premiéry, protože prvních cca 15 minut je na filmu rozhodně nejlepších. Je to lidské a soustředí se na témata, která byla Ant-Manovi vždycky blízká. Následně se film přesune do říše kvant a je to v hajzlu. Jde vidět, že animátoři vůbec nestíhají, jelikož efekty jsou horší než v roce 2018, respektive to neskutečně bije do očí. Scénář mnohdy nedává smysl, M.O.D.O.K. je akorát směšnou figurkou a celé se to pokouší být bizarní, jelikož takové to v říši kvant přece být musí... hlavně ale, že polovina postav stejně vypadá jako lidi. Kang byl zahrán skvěle, ale Majors se pravděpodobně u Marvelu kvůli kauze dlouho neohřeje. Hrozbu z něj film bohužel příliš nedělá, jelikož tento ultra záporák prohraje vlastně několikrát. V potitulkových scénách pak působí opět směšně a místo inteligentního sněmu na sebe varianty pořvávají jako opice. Plusové body dávám za odkazy na technokracii, to je naše budoucnost. Hodnocení: 30 %