Croodsovi: Nový věk (2020)

První díl Croodsových patří mezi nejlepší a nejvtipnější animované filmy, jaké jsem viděl a druhý díl sklouzává k tradiční zbytečné generičnosti, jako to občas bývá. Upřímně se nedivím, že tvůrci měli s přípravou pokračování takové problémy, protože jednička nastavila laťku hodně vysoko a dvojka působí opravdu zbytečně. Setkání Croodsových a Lepšíkových působí tak trochu jako sraz Ostraváků a Pražáků a nějaké vtipy v tomhle smyslu se tu najít i dají, jenže k smíchu film až tolik není. Záchvaty vám však bude přivozovat Thung, který skutečně přináší nečekaný a dokonalý situační humor, zbytek je jen levný pokus o vtip, kdy se staví i na známých skladbách, jenže to k filmu vůbec nesedí. Trojku už prosím radši nedělat. 55 %

Podezřelá (2022)

Parkův cenami ověnčený snímek začíná skvěle. Máme tu smrt chlápka, který sebou několikrát praštil o skálu a komické duo detektivů musí jeho smrt prošetřit. Stopy vedou k manželce zesnulého, ale byla by schopná jej zavraždit zrovna ona? Film v této části filmu skvěle pracuje se střihem, přechody i dávkováním humoru. Divák jako u jiných detektivek zvažuje, zda jej režisér netahá za nos a pak konečně přijde očekávané rozuzlení... a film pokračuje a táhne se, protože se detektiv odstěhuje a podezřelá jej sleduje stejně jako on předtím sledoval ji. A následně zemře její další manžel a vyšetřuje se dál a dál. Nevím, podle mě měla Podezřelá skončit první vraždou nebo třeba i po krátké pasáži, která by následovala, ale rozhodně to nemělo mít skoro dvě a půl hodiny. Od onoho rozuzlení se to neskutečně vleklo a působilo to, jako by nám v kině za sebou pustili dvě nebo možná i tři epizody seriálu. Tohle fakt ne, kdyby to skončilo dříve, dal bych o deset procent více, ale takhle je moje hodnocení 65 %

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

U prvního filmu byl člověk zhnusený, u druhého znuděný, protože se v něm absolutně nic nedělo a tentokrát tu máme opět natahovanou nudu, která k tomu navíc anuluje chyby nadělané v minulém díle. Ne, že by tentokrát dějové linky nikam nevedly, ona je zbytečná první polovina filmu a mohlo by to začít v momentě, kdy Brumbál v Bradavicích partě říká, že je vše akorát horší. Pasáž, kdy Theseus skončil ve vězení byla absolutně navíc a k tomu strašně cringe. Humor tu tentokrát nefungoval, hudba jako by k filmu neseděla, ale pozor filmařské hledisko je opět lepší než u minulého filmu. Jo, hezky se na to kouká, ale to i na západ Slunce a ten vám na rozdíl od tohoto filmu nepřinese zhnusení. Pokrevní pakt je vyřešen extrémně jednoduše, Credence (pardon Aurelius, jehož linku upravili, aby dávala více smysl) je ještě zbytečnější než v prvních dvou filmech a to se dá vlastně říct o pomalu všech postavách. Btw, taky vám přijde naprosto debilní, jak nechali Yusufa Kamu chodit ve třicátých letech v Německu? Se divím, že jej nezastřelil nějaký kolemjdoucí nacista. Hodnocení: 20 %

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Když jsem tu film hodnotil poprvé, věděl jsem tehdy do čeho jdu, protože jsem měl načtenou celou zápletku a hodnotil jsem tak v podstatě akorát filmařské hledisko. Ona je totiž akce jako taková na filmu celkem slušná, efekty povedené a hudba skvělá. Brumbál s Grindelwaldem taky fungují a Queenie s Jacobem, kteří fungovali v jedničce se vracejí, byť je jejich filmová linka navíc. Jenže film nemá žádný děj, má plno slepých uliček, běhání z bodu A do bodu B, odkud jdou zase jinam, protože jeden MacGuffin je nahrazen zcela jiným. Scénář je prostě zlo. Postavy jsou stejně jako u prvního dílu na místě jenom proto, že si to scénář žádá a ten v podstatě psal Grindelwald, protože všichni dělají, co on sám chce. Plno postav je tu zbytečných a většina z prvního filmu taky. Rowlingová se to navíc snažila napravit fan-servicem, jenže ten tu taky nefunguje, protože světe div se, odporuje tomu, co už napsala nebo prostě do děje vůbec nezapadá. A finální zvrat je naprostá blbost (celá dějová linka Credence je stupidní) a když si to tvůrci uvědomili, tak je ve třetím filmu potom zase trošku změněný. Hodnocení: 35 %

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Kvůli třetímu dílu jsem si rozhodl dát si opáčko a ten film je neskutečně špatný. Polovina věcí se ve filmu děje jenom proto, že si to tak určili scenáristé a nemá to logiku plynoucí z nějakého fungování světa. Postava je taky, protože jí tu tvůrci chtěli, stane se tohle, protože to tak napsali. Narušují se tu zavedená pravidla kouzelnického světa nebo se přichází s vysvětleními, které jsou natolik nesmyslné, že nechápu, že je někdo mohl schválit. Film má až příliš dějových linek, u nichž si často říkáte, proč tam vlastně jsou a stejně je to s postavami, kterých je nadbytek. Hudba není na takové úrovni, jakou měly filmy o Potterovi a většina postav se zde tváří, jako kdyby měli nějakou mentální poruchu. Film v podstatě táhnout Jacob a Queenie, kteří jsou pro děj jako takový ale víceméně zbyteční a byli vytvořeni pouze jako comic relief postavy. Efekty jsou předimenzované a onen šedý filtr film opravdu kazí. Něco uvnitř mi pořád říká, že bych tomu filmu měl dát více, ale racionálně je to opravdu na jednu hvězdičku. Hodnocení: 35 %

Ms. Marvel (2022) (seriál)

Ms. Marvel je postava, která si i přes to, že má zřejmě ty nejgeneričtější schopnosti vůbec, získala oblibu u čtenářů. Možná je to i tím, že se tvůrci chopili pákistánské a muslimské kultury, která neměla v komiksech moc velké zastoupení a nyní se hrdinka podívala i na obrazovky. Její představitelka Iman Vellani je v roli samozřejmě skvělá a roli jí věřím a se samotnou kulturou také nemám problém… přeci jenom jsem taky četl Korán i všechny svazky Knihy tisíci a jedné noci, tak kde je problém? Scénář a dílčí změny. Co mi trochu vadí, je, že zatímco Captain Marvel se snažili upravit tak, aby se její origin více lišil od Green Lanterna, Ms. Marvel k němu nedopatřením s kouzelným náramkem a schopností manifestovat své představy, zase přiblížili. Změnu ohledně mutanského/inhumanského původu nebudu příliš řešit, už nám tu dávno překopali dvojčata, Ega i další postavy a tohle je víceméně nic. Další postavy v seriálu jsou jinak funkční, byť nemá seriál pořádného padoucha, proti kterému by hrdina stál. Dalo by se říct, že tu máme dvě frakce – džiny a DODC, ale ani jedna není udělána tak, aby byla zajímavá. Dílo je přeci jen tak dobré jako jeho záporák a Ms. Marvel je v tomhle pozadu. Děj seriál pořádně nemá. Můžeme tu vysledovat nějakou jednoduchou osu, ale daleko více se tu řeší kultura a rodina postavy, jenže o tom to být nemá. Vrcholem bylo, když se hrdinka přesunula do Pákistánu jen proto, aby nám tuto kulturu mohli ukázat přímo u zdroje. A k tomu i něco z historie. Poslední díl pak byl více než hloupý, protože na něm šla vidět neschopnost samotných scenáristů. Věci se tu děly, jen proto, že to tak scenáristé napsali a stejně tak se tu pohybovaly i postavy. Zoe byla ve škole jen proto, že je tam lepší světlo pro TikToky a Aamir tam vlezl okénkem na záchodě, aby mohl Kamalu ohlídat. Jakože cože? Smysluplné to opravdu nebylo a skončilo to jako podivná variace na //Sám doma//, kdy parta puberťáků porážela komando cvičené v boji proti superlidem. Ze seriálu jsem měl trochu obavy už od jeho oznámení a pak po následném traileru. První díl nám přinesl zajímavý vizuál v podobě střihu a prací s animacemi, jenže to nezakrylo plno děr, nesmyslů a prázdných pasáží, které seriál nabídl. Potitulková scéna je WTF a jestli to mělo navnadit na nadcházející film Marvels, tak to potěš, protože to udělalo pravý opak. Marvel dokazuje, že kvantita dávno přebila kvalitu a jede se dnes spíše na kulturní rozmanitost, než propracovaný děj. Slovy Oprah by se dalo říct, že čtvrtá fáze je akorát: „Ty dostaneš hrdinu, ty dostaneš hrdinu, každá menšina dostane svého hrdinu,“ ale to vám kvalitu prostě neudělá. Hodnocení: 40 %

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

V tuto chvíli patří Obi-Wan Kenobi spolu s Anakinem Skywalkerem a Ahsokou Tano ke svaté trojici Star Wars a už když se mluvilo o samostatných projektech postav, bylo jasné, že i mistr Jedi jednoho dne něco dostane. Z původního náčrtu pro film tak nakonec vznikl seriál (a hranou Ahsoku můžeme očekávat již příští rok), který se nečekaně zaměřuje na příběh Kenobiho mezi trilogiemi a ukazuje tak divákům věci, jež znali z vyprávění a (ne)chtěli je vidět. Seriál Obi-Wan Kenobi tak můžeme zařadit do stejné kategorie jako film Solo nebo komiksová dílka Black Widow a X-Men Origins: Wolverine. Všechna tato dílka jsou víceméně vatou, která staví na známých věcech a případně představí nějakou novou postavu, s níž tvůrci mohou do budoucna pracovat. U Sola to byla Qi'ra, u Black Widow rodina ruských agentů a Kenobi se vytasil s inkvizitorkou Revou. A jakou látku jinak seriál zpracovává? Máme tu zestárlého mistra, který hlídá malého Luka Skywalkera. Galaxii prohledávají inkvizitoři, kteří loví Jedie a součástí plánu jedné jejich členky je vylákání Kenobiho tím, že unese princeznu Leiu, jež je dcerou blízkého Kenobiho přítele. Do toho se ještě připlete Darth Vader a navíc sledujeme, jak se Ben pokouší kontaktovat ducha svého mistra Qui-Gona, což se mu deset let kvůli výčitkám svědomí nedařilo. Vzhledem k tomu, kdy se seriál odehrává, má pevně dané mantinely a ty se snaží za každou cenu neporušovat. Vznikají tu tak různé kličky, jak by se daly věci udělat, aby to dávalo smysl a pod určitou interpretací té a té věty pak fungují, aniž by narušovaly kontinuitu. Ukázat si to můžeme na vztahu Obi-Wana a Leii. Ta na Hvězdě smrti může působit, že Kenobiho zná, protože je opravdu ráda, když se dozví, že dorazil a operuje dokonce i s jeho přezdívkou Ben. Zprávu poslanou přes R2 pak tvůrci vysvětlili jejich poslední konverzací, kdy dává Ben Leie najevo, že nikdo nesmí vědět, že se znají. Dalo by se to ale jinak také osvětlit tak, že jako senátorka prostě chtěla, aby to vyznělo oficiálněji. Mnoho lidí jinak samozřejmě popudilo, jak tvůrci pracovali s Veleinkvizi­torem. Původně kolovaly zvěsti, zda náhodou nechtějí vyřadit Povstalce z kánonu, ale nakonec postava ožila. Seriál to bohužel neosvětlí a tak nějak očekává, že se diváci vyznají v anatomii Pau'anů, kteří mají dva žaludky a propíchnutí jednoho z nich je tak nezabije. Každý ale není takový fanoušek, aby trávil hodiny u obrazových slovníků, knih, komiksů nebo Wookieepedie (jako tady redaktor), takže by třeba i jedna řečená věta mohla posloužit tomu, aby i obyčejní diváci pochopili, co se děje. K samotnému tempu seriálu se dá říct, že by příběh možná fungoval lépe, kdyby jej skutečně udělali jako ten film. Je tu hned několik hluchých míst, kdy se vše táhne a jde vidět, že se tvůrci opravdu snažili, aby to natáhli na šest epizod. K hereckým výkonům známých původních herců nelze nic říct a mladá Leia byla skvělá (až na scénu s bratránkem, která věku postavy moc neodpovídala). U Revy je to chvílemi diskutabilní, ale určitě by se herečku nemělo odsuzovat kvůli barvě kůže, jak tomu bylo tady. Její postava určitě není jednorozměrná, ale scénář dokonalý zrovna není. Seriál Obi-Wan Kenobi rozhodně není dokonalý, ale dává fanouškům to, co víceméně chtěli a mohli očekávat. Je tu plno odkazů na filmy, jiné seriály a také hry a komiksy a dojde i aktualizaci oblíbeného memu. Jinak se dá ale označit za obrovskou vatu, kterou lze bez problémů vynechat a překvapit může víceméně akorát člověka, který se na ságu dívá poprvé a chronologicky (takže pokud máte rodinu nebo přátele, co Star Wars neviděli, šup šup). Hodnocení: 70 %

Halo - Season 1 (2022) (série)

Do videoherní série Halo jsem se chtěl jednoho dne pustit, ale jiné tituly vždycky dostaly přednost. K universu jsem se tak poprvé reálně dostal až přes seriál, který se dle mého pátrání předlohy stejně drží jenom zběžně. Designy zbrojí a mimozemšťanů jako by přímo opustily videohru, ale co se týče jejich zpracování, chtělo by to možná trochu dotáhnout, aby to nepůsobilo úplně jako pěst na oko. Halo má totiž podobný problém jako před lety Warcraft, CGI mimozemšťané a Sparťané nejdou se zbytkem světa, na kterém se šetřilo, úplně dohromady.  Kvalita samotných efektů byla chvílemi samozřejmě také pochopitelně různorodá, ale stejné problémy měly místy hrané Star Wars seriály od Disneyho, kdy v některých scénách jejich ztvárnění působilo hodně levně a v jiných zase odpovídající rozpočtu. I tak se mi ale zdá, že oproti bratříčkovi z předaleké galaxie je na tom Halo podstatně hůř. Podobně jako v každé době, chce mít každé studio své eso v daném žánru a Paramount chtěl dohnat maskovaného námezdního lovce svým vlastním neporazitelným hrdinou. A zůstali pozadu. Proč? Jde poznat, že to v rukách nemá někdo, kdo tomu rozumí. Problémy s vyprávěním začínají již s prvním dílem, kdy je divák nucen nejdříve strávit asi čtvrtinu epizody s nejvíc nesympatickou postavou seriálu, než se hlavní hrdina vůbec dostaví na scénu. Chápu, že jej chtěli představit ve velkém stylu, ale ani akce se v tomto díle bohužel nepovedla. S příchodem Master Chiefa nás ale nezáživná Kwan neopouští, naopak s ní jsme nuceni strávit ještě několik dalších epizod a dostává nadbytečnou dějovou linku, která diváky odtrhává od toho hlavního. Jak Master Chief zachraňuje galaxii. Rozhodně nebyl špatný nápad dát nějaký prostor i dalším Sparťanům, ale vzhledem k tomu, že jsou postavy po většinu seriálu bez emocí, nefungují. Ani hlavní hrdina na tom není o moc nejlépe a je pochopitelné, když byli fanoušci naštvaní, že jej většinu času vidíme bez přilby. To opravdu nemohli sehnat herce, který dokáže všechno vyjádřit pohybem, tak jako to umí Pedro Pascal? Obecně by se mohlo Halo od Mandaloriana hodně co učit. Casting postav není příliš dobrý a jediný opravdu kvalitní herec mi zde přišel Burn Gorman, který vyniká v hraní neobvyklých postav. Bohužel musel dostat roli záporáka právě v dějové lince Kwan, takže je tam víceméně zbytečný. Slušná ještě byla Natascha McElhone coby Dr. Keyesová, kdy postavu ztvárnila správně nesympaticky, ale v další případné sérii bych se bez této „zrůdou s lidskou tváří“ případně obešel. Chápu ale, že je v rámci lore Halo důležitá a hrdinům má přinášet problémy a řešení naopak jiných. Za sebe musím říct, že by seriálu slyšel nižší počet epizod, kdy by vynechali Kwan a soustředili se na to, co dělá předlohu předlohou. Pátý a závěrečný díl pochopitelně přinesly momenty, na které fanoušci čekali, ale stačí to? Pod vším tím balastem se Halo bohužel propadá kvalitami na úroveň béčkových sci-fi, kde by jej milovníci značky určitě vidět nechtěli. Prokletí špatných adaptací videoher tu i po pár povedených kouscích stále přetrvává a je škoda, že to muselo potkat zrovna tuhle rozrostlou sérii, jejíž hrdina patří k nejzapamatovatelnějším figurám herní scény. Hodnocení: 55 %

Top Gun: Maverick (2022)

Pokračování Top Gunu je typickým nostalgickým návratem, kdy variuje známé momenty z prvního dílu a snaží se divákům přinést daleko větší akci. Zatímco jednička byla víceméně chválená za vcelku realistické ztvárnění leteckých bojů, dvojka už je hollywoodštější a nabízí momenty hnané do extrému, jaké známe z jiných akčních snímků. Jsou tu nějaká ta klišé, chvílemi se to táhne, ale jinak se jedná o důstojné pokračování, které jedničce nedělá ostudu. Celkem mě ale překvapil Glen Powell coby Hangman, snad ho po tomhle filmu čeká slibná kariéra, budu ho bedlivě pozorovat. 70%

Pelíšky (1999)

Takže tohle je ta česká legenda? Tohle je ten úžasný český vánoční film? Jako vzniklo tu několik památných hlášek, které lidé používají, ale jinak je to příběh několika nesnesitelných lidí, kteří by potřebovali pár facek. Češi se ale asi rádi dívají na dementy, taky tak dnešní tvorba víceméně vypadá - příběhy ze života obyčejných idiotů. Tenhle slepenec gagů si vysoké hodnocení rozhodne nezaslouží. 45%