Bourneovo ultimátum (2007)

Jediný, kto si zaslúži ovácie je Paul Greengrass. Bez jeho intenzívnej réžie by to bolo tak akurát na priemernú televíznu zábavu. Bolo mi teda pekne u prdele, keby Jasona Bournea zabili hoci po piatich minútach, jeho tápanie ma vôbec nedojímalo. A záverečné rozuzlenie...??? WTF?! Skutočne nešlo vymyslieť niečo originálnejšie? A ešte to okorunovať happy endom... Nie, nie a ešte raz nie... Napriek všetkým týmto výčitkám som si ale tých 110 minút užil v maximálnom napätí. Greengrass je skrátka frajer, prinútil ma sledovať to až do konca, vychutnávať si jednotlivé obrázky (tá mrazivá poprava všetečného novinára - bŕŕŕŕ), skvelé osobné súboje, vynikajúce, diváka nezdržujúce skoky v deji... ale po obsahovej stránke - čistý priemer! A vážení, pozor, nemýliť si dojmy s pojmami - realistické to nie je. Je to živočíšne! Anyhow - každá koruna, čo ten film zarobil, je zaslúžená... ale mali by ich všetky pripísať na účet... PAULOVI GREENGRASSOVI !!! [70%]

28 týdnů poté (2007)

...snaha viesť príbeh ďalej tu bola, z najzaujímavejších momentov (či už psychologických alebo nervy drásajúcich alebo tak trošku od oboch polôh) však žiaľ zostali iba náznaky. Nehovoriac o niektorých vyslovene "béčkových" rozuzleniach (vrátane odsratého záveru).

Život v oblouznění (1995)

A ja si zase myslím, že čoby pocta (nezávislým) filmárom funguje tento výlet až v druhom pláne. Že sa tu skôr niekto pokúsil vyznať sa z lásky všeobecne (a je logické, že keď okrem iného miluje aj film, tak zvolil takéto prostredie). ...hm, vyznanie sa z lásky všeobecne... pekné. Veľmi pekné! [90%]

Černá kniha (2006)

Čierna kniha je natočená presne tak, ako pán režisér chcel. Keby ju natočil inak, už by to bol iný film. Film, aký Paul Verhoeven natočiť nechcel. Také je to jednoduché. Zaráža iba, že ten istý Paul Verhoeven takto predsa točil vždy – povrchový náter vždy namiešal z najobľúbenejších farieb, vymodeloval postavy do čo najtypickejších tvarov a najhlasnejšie tóny rozostavil v očakávanom poradí. Tak prečo zrazu toľké odmietanie? Len preto, že je v podtónoch intenzívnejší než sme si zvykli? Nie každý mu ale potom asi rozumel tak, ako sa tváril... Čierna kniha totiž nie je naivná, ani nerealistická. Je iba príliš filmová vzhľadom na mieru poctivosti, ktorá sa ukrýva v jej útrobách. Lenže presne to je Paul Verhoeven - hladí aby štípal, íska aby kmásal. Zavádza, predstiera aj klame (že je mainstreamový tvorca). Nikdy to nemyslí zle, vždy tým niečo sleduje. Raz sa mu darí viac, inokedy menej. Dá sa mu ale veriť, že za daných podmienok dosahuje maximum. Nateraz musel mať ideálne podmienky, výsledok totiž prekonal všetky očakávania; čo odmýtizoval, tomu vzdal hold (človečenstvu?). A podarilo sa mu to práve vďaka kombináciám, aké volil a vďaka naplno uplatnenému inštinktu neodolateľne ľudskej Carice van Houten. Pre mňa osobne veľmi presvedčivý výkon... až do najúplnejšieho konca, ktorého sila výpovede, zdá sa, poniektorým unikla.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Bez Willisa ledva za dve. Deti vo Schwarzeneggerovom Policajtovi zo škôlky podali lepšie herecké výkony, než táto banda nevýrazných adolescentov... veľmi slušné tempo síce nepoľavuje až do samotného finále, ktoré je však jedno strašné hrubozrnné klišé. Nenudí, ale ako také ani extra nebaví. Nehovoriac o tom, že to už nie je Die Hard (i keď samé o sebe sú tie akčné scény vypečené), ale akýsi hybrid Jamesa Bonda (bez nad-nad-nadhľadu) a Mission:Impossible (s desiatkou Tomov Cruiseov namiesto jedného).

Osudový kruh (1970)

Do prasknutia nabité bez emócií... Avizovaný remake Johna Woo dopadne buď katastrofálne (Amerika) alebo nad všetky očakávania (Hong Kong).

Shrek Třetí (2007)

Vďaka zdrvujúcim kritikám z každej strany je to menší prúser než som čakal, ale inak slabota. Za najvydarenejší moment považujem jednu z dlhého radu scénok vo finále, v ktorej je divák svedkom veľmi zaujímavého spôsobu ako si zapáliť krb. (Akurát že k tomu potrebujeme jedného oslodraka a jedného bejbyshreka) ... Inak ale práve humor sa tvorcom vydaril najmenej, akoby ktosi (scenárista, režisér, strihač?) stratil cit pre "kedy", "na ako dlho" a "či vôbec". Naviac tá mravoučná reč mladého Artuša... to ani Disney tak nikdy neprepískli.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Tak na tomto už je fest vidieť, že to bolo natočené podľa atrakcie v Disneylande. Strašný zlepenec - ten s tým proti nej, ona s nimi za tamtých, on proti všetkým kvôli nej a oni akože proti nim dvom ale v skutočnosti za oboch... beznádejné! Ku všetkému už na hercoch a vôbec celom štábe badať únavu; pri niektorých príchodoch na scénu som mal pocit, že počujem režisérov pokyn "tri, dva, jeden... ideš!" ... až takto umelo to na mňa pôsobilo. Jedine Geoffrey Rush stál za ten čas, asi vďaka pauze ho to ešte bavilo natoľko, že tomu dal tú správnu šťavu. Ostatní už natuty chceli strašne moc ísť domov a Chow Yun Fat pozde zistil, že tým Američanom zase naletel a že to vôbec nie je až taká prča, vlastne žiada sláva! Podľa toho vyzerá aj jeho účasť - nemastná neslaná... ale to už sa začínam motať v kruhu - podobne ako Piráti z karibiku 3. No jo, píčoviny sa na jedného hneď nalepia...

Vlk samotář a mládě 2: Řeka smrti (1972)

Chvíľami síce samoúčelné bojové momenty sú zároveň nesmierne príťažlivé. Príbeh sa síce nikam neposunul, no nenudil som sa ani na chvíľu. Chlapec vo vozíku ledva rozpráva, no už stihol čo-to pochytiť z bojových umení... aspoň je ale pre dotieravých vrahúňov často nepríjemným prekvapením a divák sa má na čom zabávať. Takže? ...pohoda!

Vlk samotář a mládě: Námezdný zabiják (1972)

Verím komentáru od užívateľa Adrian a chcem ten komiks! To už len musí byť žrádlo!!! Teším sa na ďalšie diely... a pokiaľ si podržia úroveň prvej časti, tak už nebude deň, že by som nezatúžil po TOM KOMIKSE !!