• Western

Cizinec (2020) (seriál)

Nie, nie je to thriller, ktorý by sa snažil byť realistický a uveriteľný v štýle "toto sa naozaj mohlo stať!". Nemohlo, pretože je to spletenina mnohých kriminálnych podzápletok, ktoré sa šialene vŕšia jedna na druhú, cez rôzne náhody sa vzájomne ovplyvňujú a prichádzajú so zvratmi skoro až v štýle znamínka velikosti mexického dolaru. Ale ak pristúpite na tú žánrovú hru, tak je to scenáristická lahôdka a klobúk dole pred tvorcami (či skôr pred Harlanom Cobenom, autorom predlohy). Niečo tak domotané, a pritom stále dokonale prehľadné a ani na minútu nestrácajúce tempo a divákovu pozornosť, sa len tak nevidí. A čo ma prekvapilo najviac, Armitage tam dobre hrá. Ale že fakt dobre, až si poviete, ako presvedčivo to dáva. Čo je fajn, lebo v Hobitovi bol podľa mňa úplne najhorší z celého ansámblu a ani inde ma zatiaľ nepresvedčil.

Příležitostní detektivové z Baker Street (2021) (seriál)

Prvé štyri časti som si dosť užíval, v každom z nich "decká" vyšetrujú nejaký nadprirodzený prípad, kulisou je ponurý viktoriánsky Londýn s dickensovskými motívmi, k tomu nečakane šťavnaté gore a celkovo strašidelná atmosféra, až mi to pripomenulo klasiku môjho detstva Young Sherlock Holmes, u nás premietanú pod názvom Pyramída hrôza. Potom koncept prejde na jednu dejovú líniu a zvyšné štyri časti sa rozdrisnú do únavnej a dokonale nezaujímavej brečky, ktorá by bola ako-tak, keby sa zhrnula do jednej či dvoch častí, ale takto to pôsobí dojmom, že dramaturg zodpovedný za prvú polovicu sezóny dal výpoveď a zvyšok doklepávali len tak náhodne. Veľká škoda, takto mi z toho zostal pocit, že ani netúžim po druhej sezóne.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Mňa to nadchlo. Celkom chápem aj negatívne reakcie, ale mne to proste sadlo vo všetkých smeroch. Epické ako krava, atmosférické a vyvážené, herci v správnych polohách, z hrdinských nástupov som mal zimomriavky a pri scénach, čo hrali na emócie, som mal dokonca slzu v oku. Omnoho lepšie nielen ako Whedonova verzia, ale aj ako MoS a BvS.

Monster Hunter (2020)

Muhehe. Hlučná a bezbreho stupídna nonstop márovačka z dimenzie, kde je všetko možné, takže Milla Jovovich hrá ešte horšie ako zvyčajne (tú drsnú mariňácku veliteľku som jej neveril ani sekundu) a je dôstojným súperom v súboji s Tonym Jaa (hehe), Ron Perlman brázdi púšť na pirátskej plachetnici s kocúrom v čižmách ako kuchárom... a tí všetci bojujú s rôznymi monštrami, od oheň chrliaceho draka cez akéhosi piesočného býkosaura až po príšerky, čo sú kombináciou arachnidov, votrelcov a tých hnusákov z Čiernočiernej tmy. Samozrejme, rotačákom či granátometom, ba ani tankom si s nimi neporadíte, ale ak máte obrovský kostený meč, obrovskú kostenú sekeru alebo obrovský kostený luk, ktorý strieľa dynamitové šípy, víťazstvo je vaše. Celé to má obstojné triky (na takúto béčkovú produkciu), žiadnu krv, asi 20 riadkov dialógov a presne jednu hlášku (Ron Perlman kričí na obludu: "Hey, ugly!").

Rytíři spravedlnosti (2020)

Zdá sa mi, že táto sága o kauzalite je Jensenov najzrelší a celkovo zatiaľ najlepší film. Je fascinujúce sledovať, ako sa dej plynulo prelieva z vrstevnatej psychologickej drámy do bizarnej komédie, či dokonca do akčného filmu (s tak výborne natočenými a monumentálne krvavými prestrelkami, že by to mohla byť Jensenova vstupenka do sveta Bondov, Bourneov či Wickov) a celé je to stále konzistentné a vyvážené. Skvelý, tentoraz veľmi temný Mads, skvelý Nikolaj i ostatní zvyčajní páchatelia. Trochu zvláštny rozprávkový záver, ktorý nepasuje k celkovej atmosfére... ale potešil ma.

Řada nešťastných příhod (2017) (seriál)

Neviem ani vyjadriť, ako veľmi ma toto nadchlo. Možno najlepší originálny seriál Netflixu (áno, videl som Mindhunter) a bez váhania 10/10. Ale pozor. Síce to má prístupnosť 7+, ale chce to aspoň 12 rokov, aby dieťa chápalo, že všetka tá depresia, nešťastné konce a množstvo mŕtvol sú vlastne sofistikovaná a zábavná hra. Nechápem zlé hodnotenia. Je to vlastne dokonalá adaptácia (každá z trinástich kníh je spracovaná ako dvojčasť, takže je to vlastne trinásť celovečerných filmov, pričom väčšinu z nich napísal sám autor predlohy). Má to podmanivý vizuálny štýl (asi ako keby to na striedačku točili Tim Burton a Wes Anderson), tie "zlé triky" sú celkom zámerné, úžasné príbehy miešajú rôzne žánre (od gotického hororu cez dobrodružnú verneovku či špiónsky thriller až po western), úžasné prostredia a dekorácie, neustála hra s klišé a množstvo odkazov na slávne diela ("Posledné heslo trezoru je hlavná téma Anny Kareninovej. Napíš: Odvážny život impulzívnej vášne vedie k tragédii."). Pre mnohých divákov je kameňom úrazu Neil Patrick Harris v úlohe grófa Olafa. Pár častí som si vravel, že na Jima Carreyho nemá, ale postupne som mu prišiel na chuť, hrá to inak (je omnoho odpornejší zloduch) a po celom seriáli by som ho za Jima určite nevymenil, dal to parádne. Detskí predstavitelia skvelí, najmä predstaviteľka Sunny.

Pach krve (2021)

Asi hodinku je to zaujímavá variácia na pôvodný film (a celý ten subžáner s vraždiacimi / kanibalskými debilmi v odľahlých lesoch) s veľmi výživným gore. Potom sa to zvrhne na festival wtf momentov a nelogických kotrmelcov. Škoda, ale za videnie to rozhodne stojí.

The Good Lord Bird (2020) (seriál)

Táto uzavretá 7-dielna miniséria patrí k tomu najlepšiemu, čo som za uplynulý rok v rámci TV tvorby videl. Asi životná rola Ethana Hawka, ktorý tu famózne a na doraz hrá fanatického bojovníka proti otroctvu Johna Browna v predvečer americkej Občianskej vojny. Je to čiastočne historická dráma, sú tam dosť krvavé westernové prestrelky a má to taký zábavný cynicko-ironický nadhľad (hrdinovia nie sú vôbec pateticky idealizovaní, práve naopak, často sa správajú naivne či vyslovene hlúpo), ktorý spolu s vizuálom spôsobuje, ako by sa to odohrávalo v tom istom vesmíre ako Django Unchained.

‘Ohana: Rodina je poklad (2021)

Príjemná rodinná "jonesovka", ktorá má hlavu a pätu. Tak trochu moderná verzia Goonies. Trochu dobrodružstva, humor, krásna príroda, silná porcia havajských mýtov a tradícií.

Vykopávky (2021)

Veľmi pekný film o archeológii, konkrétne o nájdení anglosaskej pohrebnej lode a pokladu v mohyle Sutton Hoo. Skvelý Ralph Fiennes ako Basil Brown, výborná Carey Mulligan, výborná atmosféra, zlovestné ozveny blížiacej sa druhej svetovej. V druhej polovici to síce rozriedia trochu zbytočné vzťahové melodrámy, ale aj tak kvalitka a povinnosť pre všetkých milovníkov histórie, o archeológoch ani nehovoriac.