• Western

Zaklínač: Vlčí sen (2021)

Úplná spokojnosť. Zaujímavý príbeh o Vesemirovom pôvode a páde pôvodného Kaer Morhen, solídna animácia, kopa riadne krvavých bitiek s rôznymi démonmi a epické finále. Takýchto animákov zo sveta Zaklínača mi pokojne môžu servírovať aj viac za rok.

Zabijákova žena & bodyguard (2021)

O level, možno aj o dva slabšie ako zábavná jednotka, celá tá zápletka nedáva žiadny zmysel, všetko sa nasilu ohýba tak, aby sa (ako vraví Critical Drinker) "mohol odohrať zvyšok filmu", 80% pokusov o humor ide úplne vedľa a dokonca aj moja milovaná Salma, kráľovná všetkých MILFiek, je pol filmu iba otravná hysterka. AVŠAK... je to nabité veľmi solídnou a až absurdne krvavou akciou, Reynolds a Jackson majú výbornú buddy chémiu, párkrát som sa schuti zasmial a Salma je tú druhú polovicu filmu čarovná, najmä v scénach s "bývalým milencom" Banderasom, z ktorých cítiť, ako radi boli zase spolu na plátne. Za mňa teda v pohode letná výplachová jednohubka. Viackrát si to nepozriem, ale už som v živote zabil 90 minút aj horšími spôsobmi.

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz (2021)

Dôstojné pokračovanie a určite o pár levelov lepší film ako spin-offy Conjuring vesmíru. Ľakačky žiadne, ale napätie solídne. Zaujímavá a celkom výpravná hororová detektívka s dobrými hercami, slušnou dobovou atmoškou a efektnými vizuálnymi nápadmi.

Rozhněvaný muž (2021)

Predstavujem si, ako Guy prišiel za Jasonom a vraví mu: "Počuj, natočme za sto dolárov film ako zo starých čias, čisto chlapský ultradrsný revenge thriller plný sexistických a homofóbnych hlášok, v ktorom nebude čas na vzťahové chujoviny (okrem jednej krátkej, aby mala tá pomsta motív) a ženy tam budú iba vedľajšie postavy alebo na odstrel. Nemusíš tam robiť nič zvláštne, len svoj zvyčajný fejs a odbachnúť zo dvadsať zmrdov. Ja to natočím tak normálne, sústredene, bez videoklipových nezmyslov, akurát si tam hodím svoje zvyčajné bondovské titulky. A Eastwoodov syn tam bude hrať hlavného psychopata. Začíname zajtra, točí sa sedem dní."

Armáda mrtvých (2021)

Po Úteku z New Yorku a Úteku z L. A. tu máme Útek z Las Vegas, síce bez Plisskena, ale zato s hordou zombies. A ja som zase videl nejaký iný film ako ostatní ľudia na filmových databázach. Ten môj bol zábavný a na svoj žáner celkom epický, s jednoduchými, ale funkčnými postavami, s množstvom dobrých nápadov (prekonávanie pascí pred trezorom, hlavná scéna so zombie tigrom, hibernujúci zombie, Cranberries...), nejakým tým presahom a síce digitálnymi, ale fakt čvachtavými headshotmi. Iste, má to šialene dlhú expozíciu, v ktorej sa však nie nudne predstavuje svet a postavy, a keď v tretine filmu jednotka konečne prejde do zombie mesta, začne dosť namakaný nárez. Logika si občas odskočí na fajčiarsku, ale v tomto žánri sa mi to zdá primerané. Plus, vlastne je to celé o tom, čo všetko sa môže posrať, keď dcéra neposlúchne ocka, a to je dôležitá téma. Bavil som sa. Veľmi. A rád si to ešte niekedy pozriem znovu.

Kdo mi jde po krku (2021)

Áčkovo sa tváriace rýdze béčko, prechádzajúce až do nechcenej paródie. Strašne veľa hlúpostí a nelogického konania, navyše tu Angie hrá akože cool, ale v skutočnosti iba hrozne otravnú postavu. Sheridanovi v poslednej dobe nejde.

Žena v okně (2021)

Hitchcockovina, ktorá sa v závere zvrhne na vulgárne béčkovú hitchcockotinu. Napriek tomu ma to bavilo, je to dobre zrežírované a s chuťou zahraté (aj Gary Oldman si užil svoju klasickú niekdajšiu polohu kričiaceho psychopata) a Danny Elfman už dlho neskomponoval taký hutný soundtrack.

Mulan (2020)

Keby sa vyhodila aspoň polovica tých žvástov o podradnej úlohe ženy a viac sa to sústredilo na dobrodružný príbeh, bolo by to lepšie, ale inak celkom obstojná a výpravná vojnová kungfovina.

Smrtelné stroje (2018)

Neveľmi sympatické postavy a nulová vzťahová chémia, prapodivné dejové línie z flashbackov... v úžasnom a vizuálne premakanom postapo svete. Má to tempo a finálna bitka je epická a trikovo vymaznaná.

Králové videa (2020)

Drvivú väčšinu tých filmov som prvýkrát videl práve v týchto verziách s týmito rýchloprekladmi. :D