• Western

Cid (2020) (seriál)

Ako sa z panoša Ruya stal hrdina s prezývkou Cid. Spokojnosť, dokonca veľká. Vlastne, ako tak rozmýšľam, je to asi najlepší rytiersky film/seriál od Kráľovstva nebeského. Pekný príbeh bez seriálových naťahovačiek, Denver je síce od všetkých o hlavu menší, ale hrá to výborne, solídne krvavé bitky, dobre zobrazený rozdiel medzi kresťanským a maurským svetom, dokonca aj tie "ženské dejové línie" sú znesiteľné (v týchto moderných spracovaniach klasík bývajú hrozne nasilu natlačené, ešte teraz mi je nevoľno z tej pomstychtivej lukostrelkyne v novom seriálovom Mene ruže). Fašisti na dobové reálie v tom zrejme sem-tam nájdu nejakú renesančnú stoličku a podobné blbosti, ale mňa tam nič nerušilo, dokonca som si vychutnával zaujímavé dobové vychytávky (Ježiš na kríži je pekne oblečený, bez krvi a tŕňovej koruny, rytieri pri turnaji nemajú medzi sebou ten plot, ale kľučkujú po kolbisku, drevce držia nad plecom a dokonca sa posmievajú chlapovi, ktorí drevec drží "novým normanským spôsobom" pod pazuchou, no a je tam čarovná scéna, v ktorej kočka princezná sedí na prevéte, dole chlapík s lopatou nakladá na voz čerstvé produkty a ona si potom z okolo sediacich vyšívajúcich dvorných dám vyberá, ktorú poctí tým, že jej chumáčom kúdele bude môcť utrieť zadok, čo sa aj naozaj stane). Bez obáv si to dajte, pre fanúšikov historických vecí povinnosť.

Střípky ženy (2020)

Shia výborný, ona ani veľmi nie, celkovo taká povrchná banalitka, ktorá sa tvári ako drásavá dráma.

Nechte je všechny mluvit (2020)

Výborné dialógy a skvelí herci, Meryl opäť tak ponorená v úlohe, že ju prestávate vnímať ako "tú herečku Streepovú" a vnímate len tú postavu. Kvalitka.

Duše (2020)

Dušu to má, ale za srdce ma to úplne nevzalo.

Údolí slz (2020) (seriál)

Šialene nesympatické postavy v príbehu, ktorý sa po dvoch celkom dynamických a napínavých epizódach rozgebrí na otravne ukecanú a ufňukanú soap operu, dokonca aj počas tej veľkej tankovej bitky v záverečných dvoch častiach sa vyskytujú scény typu "sýrske tanky už sú za tamtým hrebeňom, poďme si oddýchnuť od nosenia munície do tanku a porozprávajme si dojímavé príbehy z detstva".

Můžeme být hrdinové (2020)

Zrejme to budete nenávidieť ako väčšina prepätých pozérov na ČSFD, ktorí si pustili "nový film Roberta Rodrigueza", asi v očakávaní nového Desperada, alebo aspoň Ality 2... a dostali film v štýle Spy Kids, teda niečo na spôsob "RR točí pre decká tak, že sa baví s bandou decák". Vaše 10 - 12-ročné dieťa (vrátane toho vnútorného, ak niečo také vlastníte) sa však bude solídne baviť.

Wonder Woman 1984 (2020)

Presne v súlade s názvom je to natočené v duchu komiksových filmov a seriálov z 80. rokov, takže to má šialene stupídnu zápletku s akousi živou verziou Arabelinho prsteňa, bla-bla dialógy, zmätených predstaviteľov (Chris Pine výborne hrá herca, ktorého medzi dvoma dávkami heroínu vytiahli zo šatne a on ani netuší, v akom filme práve hrá), zúfalých zloduchov a veľmi zle natočené akčné scény s lacnými trikmi. Tie našťastie tvoria len asi 10% obludnej stopáže, zvyšok sú pokusy o romantiku, nechcene smiešne drámy a dojáky, alebo iba nudná vata. Do toho Zimmer hučí s akousi techno verziou Morriconeho Misie, otravnou ako všetky jeho kompozície z posledných rokov. Chcem veriť, že je to všetko zámer. Návrat ku komiksovým výplachom z dôb pred prvými X-Men, keď kinám vládli Batman a Robin. Lebo keď sa na to dívam touto optikou, tak sú niektoré scény svojou nemotornosťou a mimóznosťou celkom milé. Ale ak to takto nezamýšľali, tak je to najhorší DC film vôbec, vedľa ktorého sú aj BvS a Liga absolútne pecky.

Vlkochodci (2020)

Opäť úžasná výtvarná štylizácia, opäť prekrásny príbeh, ktorý je navyše ukrutne napínavý, lebo pri týchto filmoch nemáte istotu, že všetko dobre dopadne. Luxusná vec a jeden z filmov roka, u mňa možno aj číslo 1 vo výročnom rebríčku.

Pro balík prachů (2020)

Taký hlúpy a vo všetkom nefunkčný film som už dlho nevidel. A to som nedávno videl Hubieho Halloween. 😃 Liam Neeson je tam paródia samého seba a keď sa zhruba v polovici pokúša prepnúť do toho zvyčajného taken-módu a sľubuje zloduchom do telefónu, že si ide po nich, skoro som sa vykotil z kresla.

Hlasy (2020)

Zbierka hororových klišé, čo by až tak nevadilo, keby to bolo lepšie natočené - napríklad všetky tie snahy o wanovské ľakačky idú dokonale do prázdna.