Daleká cesta (1948)

Připadá mi, že ten film byl natočený jako vzpomínka pro lidi, kteří si válečnou (i předválečnou) éru dobře pamatovali. Význam mnoha situací a detailů mi v prních okamžicích většinou unikal. Způsob, jakým se některé scény odehrávaly byl nejasný. Jistě máme každý o této době nějaké povědomí a znalosti, ale k dešifrování drobných konotací poskytuje Daleká cesta příliš málo vodítek. Např. po ulici jde muž a žena (oba mají na kabátě Davidvou hvězdu), odněkud se v noci objeví muž - ukáže odznak - zřejmě je gestapák - muž i žena mu uakzují obsah kabelky - muži z ní něco vypadne - zřejmě cigareta - muž odchází s gestapákem, žena jde domů. Nedostatek znalostí pravidel života židů za války a nedostatečné konstrukce průběhu času způsobuje přílišný zmatek v orientaci v ději.

Karate tiger 4: Král kickboxerů (1990)

Ha-ha-ha. Opět geniální český dabing, jehož vrcholem je Přeučilův výkon v roli nespočtu vedlejších postav. Bohužel Karate Tiger 4 je v podstatě jen trochu upravený Kickboxer - leč o dost dementnější (naštěstí tím vtipným způsobem).

Futurama: Benderova hra (2008) (video kompilace)

50%. Slabota. První dva filmy byly lepší. Doufám, že 6. sezona seriálu bude znamenat návrat k vtipnějším počátkům. Jinak by Futurama dopadla jako Simpsonovi.

Zocelení (1950)

Umělecky pojatá propaganda je pořád jen hnusnou propagandou.

Racek má zpoždění (1950)

Jistě, velmi agitační, ale zároveň neskutečně ale neskutečně legrační. Všichni jsou tak veselí, šťastní a zapálení do práce, smějí se až jsem se musel smát s nimi. Jinak to snad ani nešlo.

Piráti na vlnách (2009)

Až příliš černobílé, až příliš euforické a pozitivní. To druhé a třetí by obyčejně nemuselo vadit, ale ta Branaghova hitlerovská postava je fakt moc šílená. Jako by film říkal: "Poslouchej rock, šukej, ber drogy, protože jinak budeš vypadat jako blonďatej Hitler!" Dost pitomý, a navíc: kde byly ty drogy, o kterých se tam mluvilo? Nicméně jinak je to poměrně zábavné a vtipné. A i protože mám rád rockovou hudbu, tak 7/10 zaokrouhluju nahoru. P.S. neměla ta scéna s kupou nahatých holek připomenout obal Hendrixova "Electric Ladyland"?

Biliárový král (1961)

Spíše než sportovním filmem je "Hazardní hráč" sociálním dramatem. Ačkoliv se na Newmanovo herectví dobře kouká, samotný film už tak skvělý není. Mnoho záběrů jsou celky, kamera je spíše statická a když se pohne tak řekněme, že spíše lehce. A když Newman zhruba po čtyřiceti minutách dohraje svojí první velkou hru, tak se začne potkloukat po kavárnách, válet na bytě a vykecávat. V tu chvíli se ztrácí příběhová nit a divák může začít pochybovat o čem film vypráví. Tím pádem bohužel přichází nuda. Povedený konec filmu to částečně vynahradí, ale pro mě ne dost na to, abych "Hazardního háče" neoznačil pouze za lepší průměr.

8 žen (2002)

V podstatě výborně rozhýbaná divadelní hra. Pohyb postav v mizanscéně, jednota děje, času a místa upomíná k divadlu, ale střih a pohyb kamery rozbíjejí statičnost. Kriminální zápletka díky rozmanitosti postav, neustálému přísunu nových informací a dobře dávkovaným a povedeným hudebním výstupům neupadá do stereotypu. Za okny domu skoro pořád sněží a na těch 8 ulhaných šmrncovních Francouzek se konec konců hezky dívá.

Klikař Charlie (2007)

Přistoupit k relativně originálnímu námětu skrze tuctový koncept obyčejné americké romantické komedie nebyla zrovna šťastná volba. Vznikla pouze další tuctová americká romantická komedie. Pár dobrých vtipů, pár průměrných, několik slabších a jedna nechutná etuda. K tomu standartní řemeslná práce, nulová překvapení v ději a jako osvěžení trochu rádoby odvážné nahoty jako vystřižené z teenagerovského filmu o ztrátě panictví. Proto nechápu ten zdejší průměr 66%?