Bourneovo ultimátum (2007)

Maximálně intenzivní vyvrcholení bourneovské trilogie s nejlepším scénářem a akčními scénami. Špičková záležitost.

23 (2007)

Paranoia ve vší své děsivosti i grotesknosti. Blbost, na kterou se ale skvěle kouká.

Divoká banda (1969)

Miluju filmy Johna Woo, které z Peckinpaha tématicky (chlapské přátelství) i formálně (zpomalovačky, brutalita, masivní přestřelky) hodně těží, ale peckinpahovky mě nudí a Divoká banda není výjimka.

Volný pád (1993)

"JDU DOMů! UHNI MI Z CESTY, TY SRÁČI!" Dusná a smradlavá atmosféra do běla rozpálené velkoměstské džungle, kterou prochází Rambo v bílé košili s kravatou a brýlemi ve vynikajícím podání k nepoznání proměněného Michaela Douglase. Jako mladší jsem bral VOLNÝ PÁD jako takovou divnou akční komedii s hořkým jazykem. Bavil jsem se u toho, jak to hrdina nandá každému, kdo se do něj sere, ale neztotožňoval jsem se s ním, jeho problémy mi byly cizí. Dnes už chápu. Denně nás otravují tisíce drobností, proti kterým je slušný člověk často naprosto bezbranný. Nebo není? Jak píše Lima, je škoda, že je hlavní postava psychicky labilní se sklony k násilí (i když je to tak realističtější), protože je tím vlastně zbaběle omlouváno co dělá a tvůrci tím berou divákovi jeho hrdinu. Proč se nemohl nasrat normální obyčejný průměrný slušný člověk? Toho v příběhu zastupuje Prendergast, dobrej chlap i policajt, se kterým se život taky zrovna nemazlil a nemazlí (smrt dcerky, hysterická manželka, despekt kolegů a šéfa v práci) a který se od hrdiny naučí, že člověk si musí umět v životě dupnout, ale nemůže to být dupnutí na něčí krk.

Dvojitý drak (1994)

Post-apokalyptické Los (New) Angeles, mystický dvojdílný medailon, honičky po zemi i po vodě, obrovské exploze, blondýna s bičem, mutanti, laciné triky, záporák Robert Patrick a mladý Mark Dacascos... ScreamJay by sám zasloužil dělo, protože předlohou DVOJITÉHO DRAKA nebyl komiks, ale stejnojmenná japonská bitkářská arkáda z osmdesátéhosedmého a jde o jednu z prvních videoherních adaptací (prvenství ji uzmul o rok starší nintenďácký SUPER MARIO BROS.). Pokud víte co od videoherní adaptace 90. let čekat, buď se tomuto filmu vyhnete a nebudete tu žvanit nesmysly a nebo si ho užijete (a nebudete tu žvanit nesmysly).

Krvavá odplata (2005) odpad!

Černoška jako šerif na Divokém Západě? WTF? Pokus o hyper cool černošský western, který se opravdu dvakrát nepovedl a to přesto, že tu záporaří esa David Carradine a Peter Greene (jako jeho syn).

Pomsta divoké kočky (1984) odpad!

Po Cynthii Rothrock přichází nová hvězda bojových umění, hlásá obal. Asi takhle: jestli je Karin Mani opravdu obdobně zdatná v bojových umění jako Rothrock, tak z tohohle filmu to nepoznáte. Ale zase párkrát ukáže prsa, jestli vás to uklidní. O scénáři nemá smysl mluvit, film samotný byl natočený tak za 5,50 a souboje jsou sice četné, ale ubohost sama a nadto odehrávající se povětšinou v noci a blbě (respektive vůbec) nasvícené. Nudný zbytečný videošrot. A to jsem fanda do ženských akčňáků. Pobavila jen Simona Stašová dabující vězeňskou lesbu (pro nechápající: stejnou roli si zahrála v seriálu Přítelkyně z domu smutku). Jinak "alley cat" je výraz pro prostitutku, jen nechápu, proč je v názvu filmu, když v něm o žádné prostitutky nejde. Distribuce u nás - Video-Spoj.

Borrower - Oběti bez hlav (1991) odpad!

John McNaughton není žádný těžkotonážní, na slovo vzatý béčkař - má za sebou jak vysoce ceněného HENRYHO, tak slušné DIVOKÉ HRY. Tak co si myslet o tomhle jeho ultranudném videošrotu natočeném mezi nimi na začátku 90. let? Úvodní scéna v kosmické lodi mě naladila, ale zbytek byl absolutně o hovně, dnes stejně jako před deseti lety, kdy jsem na to čučel o tradiční hororové páteční půlnoci na Nově. Jeden z posledních filmů produkovaných Cannonem. Na maskách se podílel Kevin Yagher.

Šimon a Matouš jedou na Riviéru (1975)

"JDI DO HAJZLU, TY IMPOTENTE, I S TVÝM TÁTOU, TVOU MÁMOU, TVOU SESTROU A TÍM VOLEM, CO TI VYSTAVIL ŘIDIČÁK!" První díl jsem neviděl, ale tenhle druhý je těžká klasika mého dětství (snadno rozpoznatelná podle chytlavého ústředního songu), kterou jsem měl radši než všechny Spencer-Hillovky, které kopíruje. První polovina filmu líčí cestu Šimona a Matouše kamionem na Riviéru a nese se v duchu porušování dopravních předpisů, demolování bezpočtu aut a pošťuchování s neschopnými gangstery (jejich šéf rozdávající pohlavky a přimhuřující oko je BOŽÍ), druhá po příjezdu do Marseille zase přináší klasické Spencer-Hillovské bitky vrcholící finálem na lodi. Dneska už to taková prča není, ale jako malej jsem to miloval.