Star Trek: Do temnoty (2013)

Nevidela som žiaden z pôvodných filmov či seriálov /okrem Star Trek 2009/, takže neviem posúdiť, nakoľko nadväzuje na tradície Star Trek. Ale páčilo sa mi to, veľmi. Aj pri prvom, aj pri druhom, aj pri treťom vzhliadnutí... Obľúbenými postavami zostávajú Spock /zástupca nás introvertov/ a Kirk.

Osudová láska Jany Eyrové (2006) (seriál)

Veľmi podarená adaptácia známeho románu. Na jednej strane zachovaný príbeh, podstata, charakter postáv. Na druhej strane mierny posun - Jana Eyrová je zrazu osobou z mäsa a kostí, emancipovanou nielen vzhľadom na 19. storočie. Jej úvahy či dialógy s pánom Rochestrom, ktoré v knihe pôsobia už akosi divne, tu tvoria najpodarenejšiu časť. Zjemnili, zmodernizovali, upravili viac vecí, ale podstatu zachovali. Obaja predstavitelia sú vybraní veľmi dobre, sú sympatickí, takí nepekno-pekní. Hodia sa k sebe, funguje medzi nimi chémia. Ich dialógy majú iskru, ich prebúdzajúcu sa zamilovanosť im veríme. A konečná scéna pri potoku je rozkošná. P.S. Jeden z mála prípadov, keď mi seriál či film pripadá lepší ako slávna knižná predloha.

Sherlock (2010) (seriál)

Tvorcom sa podarilo niečo prekvapujúce : preniesli jedného z mojich obľúbených detektívov rovno do 21. storočia, do kozmopolitného Londýna, pričom sa im podarilo zachovať jeho podstatu, schopnosti, ale aj čudáctva. Jeho priateľ Dr. Watson tu zaznamenal jednoznačne zmenu k lepšiemu oproti originálu, stal sa Sherlockovi rovnocenným partnerom. Pribudlo dokonca aj pár priateľov, ktorí pomaly, ale iste poľudšťujú Sherlocka Holmesa. Prípady nenadväzujú automaticky na literárnu predlohu, občas sa odtiaľ len trochu inšpirujú, čo však nie je na škodu - knihy už máme predsa viackrát prečítané a chceme poznať nové príbehy :) A ukážky dedukcie Sherlocka vždy potešia.

Skála (1996)

Profesionálne urobený akčný film. Po vizuálnej stránke je vynikajúci a obstojí aj po rokoch. Dobre napísané postavy obsadené dobrými hercami. Veľa ozaj dobrej akcie. Dobré hlášky. Dobrá hudba. Ale popravde aj veľa klišé a logické lapsusy /už od začiatku - akciu vedenú s cieľom získať odškodnenie blízkym padnutých vojakov začneme akciou, pri ktorej zavraždíme iných nevinných vojakov.../. U mňa tak 90 percent. Ale keďže tomu ublížil aj slabý preklad /generál Attorney, vyznamenanie Fialové srdce atď./ - bude to len za 4 hviezdičky.

Temný rytíř (2008)

Pre mňa dôkaz, že filmom treba dať druhú šancu. Oplatilo sa. Prvé zhliadnutie bez toho, aby som videla film Batman začína, nenaplnilo moje očakávania vyplývajúce z nadšených kritík. Po neskoršom opätovnom pozretí filmu musím dať za pravdu ostatným a zdvihnúť hodnotenie na jednoznačných 5 hviezdičiek.

Skyfall (2012)

Po podarenom novom začiatku Casino Royale, rozpačitejšom pokračovaní Quantum of Solace prišiel Skyfall, ktorý plne naplnil moje očakávania. Napínavý, akčný a pritom ľudský príbeh. Ku Danielovi Craigovi, ktorého som si po počiatočnej nedôvere stihla obľúbiť, tradične dobrej Judi Dench pribudol vynikajúci Javier Bardem či môj obľúbený Ralph Fiennes. Pobavilo, ako sa tvorcovia pohrali s tradičnou postavou Miss Moneypenny či Q. Tradicionalisti môžu namietať, že z pôvodného Jamesa Bonda už veľa nenastalo. Podľa mňa je však zvládli tvorcovia úlohu so cťou - veď uznajme, James Bond zosobnený napr. Rogerom Moorom by už dnes pôsobil trochu ...

Ztracené město (2005)

Po návrate z dovolenky na Kube som uvítala tento film, ktorý ma vrátil do tých končín. Dostala som však oveľa viac - film, do ktorého dal Andy Garcia svoje srdce. Ukázal nám svoju Kubu, krásnu a asi už stratenú. Všetko podfarbené nádhernou, niekedy veľmi smutnou hudbou. Odporúčam.

Kmotr (1972)

Film podobne dobrý ako kniha a to už je čo povedať. Vynikajúci výkon Marlona Branda a Ala Pacina /ten však podal pre mňa nezabudnuteľný výkon až v dvojke/ . A hlavne vynikajúca réžia, kde je všetko, ako má byť a nič nie je navyše.

Kmotr II (1974)

Vynikajúce pokračovanie, ktoré v mojich očiach predčilo aj prvý diel. Na rozdiel od prvej časti nemohlo čerpať priamo zo známej literárnej predlohy, ale veľmi dobrý príbeh, veľmi dobrá réžia, veľmi dobrí herci - a hlavne fantastický Al Pacino. Jeho výkon ma chytil, verila som mu každé slovo, každý pohľad, takmer som sa ho bála... Vďaka tomu patrí tento film do mojej Topky.

Jistě, pane ministře (1980) (seriál)

Pravý britský humor, ako ho máme radi. Hlavní účinkujúci : Jim Hacker - novopovýšený minister, sir Humprey - stály tajomník ministerstva a samozrejme osobný tajomník Bernard. Miesto pôsobenia : Ministerstvo pre administratívne záležitosti. Úžasný seriál, ktorý sa oplatí pomaly vychutnávať po troškách.