• Krátkometrážní

Záhada Blair Witch (1999)

Působivé. Avšak víc jako záznam narůstajícího vyčerpání a zoufalství lidí, kteří se ztratí v lesích mimo civilizaci (zdravím Gus Van Santova Gerryho), než jako historka o čarodějnici, byť obé se ve filmu doplňuje. Škoda, že nejsou některé úkazy více ambivalentní a není možné je všechny vysvětlit (i) jako paranoiu postav. Také by si film zasloužil o něco fotogeničtější lesní prostředí, které někdy vypadá jako křoví kolem Prahy. Herci nicméně působí mnohem autentičtěji, než je tomu např. v Cloverfield. Překvapivě jeden z hororů, u kterého jsem se necítil pitomě.

Ráj: Víra (2012)

Scéna s otčenášem je k nezapacení :)

Gravitace (2013)

Kdyby mi to tak nekazily ty popcornové postavy, pak bych byl s ohledem na úsporně zobrazenou metaforu naznačenou názvem náchylný i k vyššímu hodnocení. Škoda.

Kadosh (1999)

Zjednodušený pohled na složitou problematiku se zhypnotizovanými herci navrch (bohužel, tohle není Srdce ze skla).

Nymfomanka, část II. (2013)

"Byla jste lidská bytost, která se domáhá svého práva, a víc než to, byla jste žena, která se domáhá svého práva. Dá se tím všechno omluvit? Kdyby šli dva muži chodbičkou vlaku a dívali se po ženách, myslíte, že by se nad tím někdo pozastavil? Nebo kdyby nějaký muž vedl takový život jako vy? A příběh paní H. by byl navýsost banální, kdybyste byla muž, a ten, koho byste dobývala, by byla žena. Když muž z touhy opouští děti, jen nad tím pokrčíme rameny, ale jako žena na sebe musíte vzít břímě viny, které se z vás nikdy nesejme. [...] Bránila jste se proti mužskému pohlaví, které utlačuje a mrzačí a zabíjí vás a miliardy žen ve jménu náboženství, etiky a bůhví čeho."_____ Kdyby výše uvedené bylo zobrazeno autenticky, kdyby Trier byl trpělivý pozorovatel a nikoli prvoplánový provokatér, nebyla by Nymfomanka pouhým konstruktem, který nakonec podvrací samotný záměr. Trier hájí ženu, která je pro něj jen abstraktní ideou. Postavy jsou teze, které v zásadě utvářejí film jako života zhusta zbavenou intelektuální hru na interpretaci. Nymfomanka je na jednu stranu sofistikovaná, na druhou stranu neuvěřitelně povrchní. Jistě, někdy i protest samotný může mít svoji sílu a můžu si myslet, že by Trier s Flaubertem prohlásil "Joe jsem já", jenže na rozdíl od Flauberta je Trier příliš uzavřen v slonovinové věži své hlavy a Nymfomanka tudíž zůstane jen nabubřelým ozvukem jeho ega. I postmoderna se musí nakonec kořit životu. Komentovat jednotlivé pasáže (a že právě o ty má jít!) včetně logicky uzavřeného závěru (Joe je symbol totální svobody) je zcela zbytečné. Neříkají totiž v zásadě vůbec nic. A pokud ano, pak je to natolik zbastardizováno, že dám raději přednost jinému umělci s vyzrálou vizí, který nemá potřebu si před divákem stále na něco hrát.