• Pohádka

Václav II. - cesta ze stínu (2021) (TV film)

Pravdou je, že mýty o Václavu II. by mohly být tímto dokumentem zbořeny. Není to špatný dokument, odborníci jsou umístěni do různých prostředí a nepůsobí nezáživně. Ani celý dokument. Dal bych i pět hvězd, ale ty hrané scény jsou opravdu jak z dokumentů stanice CS Film a prospěl by i výraznější a charismatičtější průvodce. Taktéž hlas vypravěče.

O mrtvých jen dobře (1985) (TV film)

Scénáristkou je paní Božena Šimková, která, jak jsem zkoumal podrobně, má na kontě hlavně pohádky. Možná proto nás slovem doprovází vypravěč, což je u kriminálky dost neobvyklé. V místní vesnici se toho zase tak moc neděje, krom faktu, že místní mají mezi sebou složité vztahy a navzájem se pomlouvají. To ale není zrovna neobvyklé. Vyšetřování navíc probíhá bez jakékoli špetky dramatu stylem vyslýchání, kdy se mění pouze místo a čas výslechu. A leckdy se filmaři ani neobtěžovali se změnou scény, prostě jen nastříhali výpovědi jdoucí za sebou. A kdyby major Hásek neprovedl pokus, nejspíš by na vraha nikdy nepřišli. Už jen proto, že se jim po tomto pokusu přihlásili vrazi dva a jejich přiznání si ani neměli jak ověřit, neboť nedisponovali žádnými důkazy. Oběti jsme prakticky nepohlédli do tváře, stejně jako nešťastně zabitému muži ve fabrice a obsazení krom hlavních postav nebylo z nejsilnějších. Pravdou ale je, že herci zrovna neměli co hrát. Hodně průměrná detektivka.

Francek (2020)

Velice zajímavě pojatý dokumentárně laděný snímek o slavném malíři. Zhmotněná socha jako obraz poblouznění beru, masturbaci ve stodole vážně ne. Viděli jsme, jak se František těžce dostával k rozpoznání svého talentu okolím a hlavně přijetím. Ale film byl moc krátký, aby nám odhalil něco podstatnějšího z něj než způsob, jakým bylo okolím přijato jeho malířství.

Animovaný příběh Jenny Lindové (2020) (TV film)

U tohoto dokumentárního filmu pro mě neznámé a nově objevené Jenny Lind jsem ocenil hlavně animátorský přístup, kdy se animované scény mísily s hranými a tímto pak byly překryty. Alespoň to si myslím, protože celé to působilo nesmírně živě a zajímavě. O samotné pěvkyni jsem nikdy neslyšel, ale člověk se učí celý život a opět jsem si rozšířil obzory. Její život byl plný dramatických událostí. Přeci jen ale byl vyprávěn, a to jak animátorsky tak vypravěčsky, spíše slohovým způsobem, kdy nám byly předkládány jednotlivé události jak na běžícím páse a vypravěč je pouze doplnil komentářem, který na mě působil stylem průvodce v muzeu. Trochu plytké, místy nezáživné. Na druhé straně se toho za necelou hodinu moc stihnout nedá. Celý snímek je dále protkán operními áriemi, u kterých ale není jasné, zda jsou přímo od Jenny či nikoli.

Osama Bin Laden kontra CIA (2021) (TV film)

Tři hvězdy jsem udělil proto, že se z mnohých rozhovorů či archivních materiálů opravdu dozvíme o pozadí nejen honu na svého času nejhledanějšího teroristu světa, ale též na útoky z 11. září a další. Leč, co je na všem pravdy je otázkou. Bohužel je ale také dokument pro mě osobně velkým zklamáním ve formě, v jaké se Američané chvějí hrdostí, že Usámu dostali. Dokument je doslova oslavná óda, kdy v každé druhé větě zní, jak jsou všichni skvělí, úžasní, dokonalí. Tak dokonalí, že útoky v USA z roku 2001 neodhalily, Usáma jim několikrát prchnul před nosem a vrtulník při důležité akci selhal. Už chybělo jen tolik, aby si v závěru všichni otevřeli šampaňské nebo se objímali jako při závěrečných scénách filmů z NASA. Chvílemi té sebechvály bylo i na mě opravdu moc.

Paní Liška (1988) (TV film)

Paní Liška je sice studiová pohádka, ale dobře obsazená a doplněná dětsky přijatelnou hudbou a písničkami. A též poučením, že člověk se musí chovat slušně a děkovat. Díky slušným maskám příjemné stopáži si to děti snadno uvědomí.

Hejkal (1978) (TV film)

Krátká bajka o Hejkalovi by možná mohla být zajímavější, kdyby ovšem Zdeňku Řehořovi netáhlo k šedesátce a Dagmar Veškrnové ke třicítce. Ti dva spolu vůbec nešli dohromady. A takový to chlap leze po komínech a dělá, že je mrštný. Jinak je ale pan Řehoř můj oblíbený herec. Celá pohádka se pak točí kolem toho, jak se z Hejkala stane poctivý chlap i když na zámku by ho nejraději ukazovali. Zoufale málo.

Dvojitý milenec (2017)

Dvojitý milenec je film, o kterém moc nevím co si myslet. Začátek působí zajímavě, pak skákneme v ději dál a rozehrává se nám docela zajímavý příběh, který má thrillerové parametry. A jak jde film do hloubky, je čím dál zajímavější. Za mě zde bylo až moc erotických scén, které ne vždy působily dojmem, že mají svůj význam. Tedy erotiky hodně, ale jako by tvůrci nevěděli, co si s rozehranou partií počít dál. Tak nějak jsem se neubránil dojmu, že ten pravý konec nebyl konec předložený. Herecké výkony byly fajn, ale přeci jen je můj osobní dojem takový, že pravý potenciál naplněn nebyl. Přitom ale téma dvojčat je nesmírně zajímavé.

Film o filmu: Školní výlet (2012) (TV film)

To snad byl jeden z nejhorších Film o filmu, jaké jsem kdy viděl. „Povídejte nám něco. Cokoli, hlavně nám něco povídejte." Celkově se o filmu dozvíme jen málo a na nějaké zajímavosti z natáčení nebo nepovedené klapky rovnou zapomeňte.

Dopis psaný španělsky (1980) (TV film)

Tak jako se Alena zajímala o život Zbyňka a neustále mu do něj kafrala, podobným způsobem se teď snaží ovlivnit výběr partnerů její bratr. Ten to ovšem dělá velmi nešikovně a místy působí jako slon v porcelánu, tedy jako v minulých dílech sestra. Místo, aby si spolu promluvili a to zcela upřímně, chovají se chvílemi jako naprostí pitomci. Přitom to byla právě Alena, která dříve vyčítala svému bratrovi neupřímnost. Tentokrát ale přiznávám, že jsem se při některých scénách opravdu pobavil.