• Pohádka

Krtek a vejce (1975)

Kromě úžasně dojemného pláče se uměl Krtek krásně i smát. Neznám žádnou animovanou postavu z celého světa, samozřejmě jsem neviděl a neznám všechny, která by to dovedla takto roztomile a věřím, že nedovede. Ale to jen na okraj. Krtek měl totiž radost z toho, že zachránil vejce a z něj vylíhlé kuře a doručil ho k tomu správnému rodiči, skoro jako Indiana Jones.  A nás všechny u toho náramně pobavil.

Krtek a zápalky (1974)

Hned po shlédnutí názvu epizody jsem si myslel, že půjde o varování, aby si děti se sirkami nehráli. To bych byl ale příliš povrchní. Tvůrci jsou nápaditější a tak naopak dovolili, aby si Krtek se zápalkami hrál a to jakože hodně. Sice to není moc poučný díl, a rodičům z něj jistě vstávaly vlasy hrůzou na hlavě, že když to dělal krtek, tak proč by i oni nemohli mít zápalky v tlapkách, ale zato nám Krtek předvádí naplno svou kreativitu. A všimli jste si, že měli Krtek s myškou k dispozici asi nějaké zápalky ve vývojové fázi? Já jen, že jim hořely sakra dlouho.

Čarodějův učeň (2010)

V roce 2010 zrovna vrcholila série o Harrym Potterovi a po kouzlech byl hlad. Sám se divím, že USA nekontrovali něčím podobným, ačkoli oni si jedou svou sérii superhrdinů. Ovšem Čarodějův učeň tuto ambici zdá se nemá. A nemůže ani mít. Máme tu Merlina, Merlinova nástupce, ale ocitáme se v New Yorku. To je podle mě jedna z věcí, která filmu uškodila. Jistě, Londýn v tu chvíli nepřicházel do úvahy, ale svět není jen Londýn a New York. V moderním světě v ošuntělém kabátu s hučkou Indiana Jonese a pomocí technických zázraků. Jde vám to dohromady? Základní příběh by snad ani nebyl tak špatně vymyšlený, kdyby místo trénování mistr fyziky nadrženě neustále neposkakoval kolem školní lásky, která se do něj zblbne příliš snadno. Zůstává tak otázka, co tento študentík vlastně dokázal? Pomocí jednoho včasného vyvolání kouzla se ubránil, oživil Balthazara a ke zlikvidování mužského nepřítele mu musela dopomoci stará a to navíc využili techniky. Nedá mi to, ale musím se vrátit ke srovnání Pottera a Davea. Harry si musel projít těžkýma zkouškama, přišel o rodiče, o přátele, bojoval jako o život. Ano, sice na to měl sedm dílů, ale člověk tak nějak dospěl k názoru, že si své místo na slunci opravdu vybojoval a zasloužil. Tady ale vidíme, kterak se učitel se žákem párkrát sejde, před samotným bojem to Dave v podstatě vzdává s tím, že to nezvládne a najednou bojuje se zkušenými a staletími prověřenými kouzelníky a, světe div se, on obstojí. Vím, že Jon Turteltaub má N. Cage za oblíbeného, dělal s ním Lovce pokladů, stejně jako producent, ale přeci jen bych řekl, že mu tahle role příliš nesedla. A stejně tak ani hlavnímu hrdinovi.

Bakaláři - Podnájem (1978) (epizoda)

Snad bych ani nevěřil, že je něco takového možné. Závidět peníze? Nebo snad chatu, dům, auto...? To ano, ale obyčejné lidské štěstí, svatbu, dítě... Tím spíš, když paní Bezdíčková původně sama štěstí nabízela po hrstech. Škoda, že povídka nebyla dohraná podle skutečnosti, klidně se mohlo pár minut i přidat. Ovšem paní Slunéčková byl krásně nechutná.

Bajaja (1960) (TV film)

Samotného mě překvapilo, že mě víc bavila tato verze než pozdější film ze sedmdesátých let. A to je přitom tato verze studiová a navíc jsou jasně patrné problémy jak se zvukem tak obrazem. Bajajův kůň mi zase připadl jako pocta rudé Číně, neboť šikmookého koně jsem ještě neviděl. Každopádně ani ne třicetiletý Luděk Munzar působil o něco charismatičtěji než Ivan Palúch. Také pohled na zbabělé prince byl zábavnější. Přeci jen nedovedu odhadnout kolikrát si Luděk Kopřiva zahrál břichatého prince. Je to sice verze o více než dvacet minut delší, ale rozhodně snesitelnější a víc se toho v ní odehrává. Z půlky je to trochu komedie.

Profesionál 2: Samotář (1987)

Jacques Deray měl s Belmondovým akčním pojetím svých rolí zkušenosti, viz. Dobrodruh, Borsalino.... Tento film je ale přeci jen ozvláštněn tím, že Belmondovi táhlo na šedesátku, ale též malým klukem, který z drsného policisty dělal víc člověka. Neznám všechny Belmondovy filmy, a tady si musím postesknout, že ty pozdější se u nás vůbec nevysílají, což je rozhodně škoda, ale tipl bych si, že je to jeho poslední nebo jedna z posledních rolí tvrďáckých policajtů. A bylo to slušné rozloučení. Kdo z nás bude na prahu šedesátky v takové kondici s takovým charisma.

Jak se naučit švédsky (1979) (TV film)

Film měl od počátku náběh na výbornou komedii a je skoro škoda, že nebyl delší. Ta zápletka se po chvíli rozvíjela velice dobře a mohla být ještě rozvinutější, leč byla ukončena předčasně. Iva Janžurová totiž opět zahrála svůj komediální standart, což znamená, že to rozjela na výbornou. Mě překvapilo, že jeden z masérů - Bronislav Poloczek si zahrál na to, že je gay, přeci jen byl stále rok sedmdesát devět.

Krtek zahradníkem (1969)

V jedné epizodě se zahradníkem bojoval, tady se jím sám stává. A jde mu to celkem dobře, když se jezírko naplní a voda už dále nestoupá, přestože květiny asi tolik vody nepojmou. A neříká se náhodou, že se nemají kytky přelívat? To jsou ovšem jen banální problémy. Krtek děti učí, že o kytičky je nutné se starat a že je nenechá jen tak bez boje zahynout.

Krtek v Zoo (1969)

A v které Zoo to Krtek asi byl, že pštros obývá stejnou ohradu jako opice. Lev s bolavým zubem je zase důkazem, že i tu největší šelmu a krále zvířat k tomu může paralyzovat něco tak banálního a malého jako je zub. Po shlédnutí epizody, nemůžu si pomoct, mě místy napadlo, zda byla reálná alespoň částečná inspirace seriálem Tom a Jerry.

Sanitka 2 (2013) (seriál)

Stará Sanitka je kouzelný, legendární seriál, který stále baví a bavit asi jen tak nepřestane. Pro charisma jednotlivých hrdinů i osudy lidí popsány tak, jak stále fascinují. U každého pokračování je největší snahou tvůrců nacpat do nové série původní herce a to v podstatě ať to stojí co to stojí. A většinou i zůstat věrný těm dobrému základu, i když nově reprodukovanému. Proto roli úvodního vypravěče, který si vzal na paškál téma času ujal se František Němec, zůstala i stará hudba, ovšem lehce předělaná a závěrečná píseň s fotografiemi štábu. Ovšem s těmi herci je to horší. Objevuje se starý Jandera, jeho bratr, dávná láska Zlata Adamovská nebo třeba Zdeněk Srstka. Přesto, že by tito pánové měli mít zhruba kolem osmdesáti Srstka pracuje u záchranky, Jandera alias Jaromír Hanzlík jezdí dokonce na mise do Afriky a nakonec zase pracuje u záchranky a nechybí ani Petr Kostka u letecké. A kdyby žil Josef Vinklář, patrně by jeho postavu navštěvovali v domově důchodců. Při zoufalé nelogičnosti tohoto prostého faktu, doprovázeného divokým kroucením hlavou, už člověka napadne, že rovnou mohli zavolat ještě Evu Hudečkovou či Otakara Brouska st. Zdánlivá drobnost je ale stavebním kamenem celého seriálu. A to nejen proto, že se jedná o důležité postavy, ale též pro fakt, že Janderovi ženskou, Dagmar Havlovou, přebírá mnohem mladší kolega. Nová Sanitka 2 je rychlejší, dynamičtější, svižnější a především moderní. Je to zkrátka Sanitka nové doby. Ovšem to původní kouzlo je pryč. Sanitka má jeden průšvih za druhým a kromě jednoho vyhazovu se každému ubírá z výplaty tak často, že to chvílemi připadá, že dělají všichni zadarmo. Jedna sestra na telefonu a pracovník u záchranky se zblázní...frekvence magorů u sanitek je povážlivě častá, alespoň tak nám to servírují scénáristé. Ovšem vážnost na jejich stranu se překlápí neuvěřitelnými zákroky na ulici, které zvládnou bez potřebného vybavení za to ovšem s nesměrnou odvahou. A to nemluvím o novináři, kterého nezajímá nic jiného než mrtvoly, krev a zranění, ale důvod není jasný. Kdyby se totiž objevilo něco z toho na plátcích novin, pravděpodobně by to bylo to poslední, co by noviny otiskly, vrcholem byla kauza s mrtvým skladatelem Karlem Svobodou a to z něj byla vidět jen ruka. Věřím, že reálnost jednotlivých konkrétních případů může být veliká, stejně tak auta, kostýmy, zázemí atd., ale to bohužel nenahradí střípky nelogičností a zvláštních chování postav nad nimiž zůstává rozum stát. Sanitka navíc pracuje s podobným konceptem jako ta původní - velká nehoda, problémy s přijetím pacientů, takže se do jisté míry dost opakuje. Po technické a výpravné stránce je vidět, že seriál nebyl jistě z nejlevnějších, že si na něm dali opravdu záležet, ale celkově dost zaostává za původní verzí. Chápu, že tvůrci budou zcela správně tvrdit, že jde o nový seriál natáčený v jiné době, ale srovnání se člověk prostě neubrání už jen proto, že podobně jako Nemocnice je původní Sanitka až moc oblíbená, legendární a nezapomenutelná. Tato Sanitka 2 je bohužel zapomenutelná a jen málo co z ní utkví divákovi v hlavě.