Les Fantômes du pétrole (2022) (TV film)

Dokument, ktorý vám ukáže veci, o ktorých ste pravdepodobne netušili... Potulky svetom - ropné vrty, ktoré po sebe zanechávajú stopu a ich dôsledky sú strašné. Kto je zodpovedný, vieme. Ale kto tieto problémy vyrieši, ku ktorým sa už ropné spoločnosti roky nehlásia, to netušíme.

Vygumuj a napíš (1996) (divadelní záznam)

Hra, napísaná "na telo" Jánovi Melkovičovi. Skvelé podanie dobovej atmosféry vďaka hercom Štepkovi, Melkovičovi, Mauréry a Abrahámovej. Reflexia doby, osudov malého človeka a humor, ktorý neurazí.

Oktopus - Nikita (2023) (epizoda)

Tempo prípadu je pomalé, dej málo napínavý. Herci, ktorým výkony uznávam, ma nezaujali. Ďalšie diely asi vynechávam.

Pirát (1958)

Yul Brynner takmer na nepoznanie (rýchlo som si uvedomila, že ho poznám len vďaka jeho najznámejšej postave). Vyrozprávaný príbeh sa podľa popisu zakladá na reálnych faktoch. Jeho prevedenie však na mňa pôsobilo lacno – ach, tie kulisy. Pochybné romantické pletky a priemerné herecké výkony bolo to, čo takmer „Bukaneera“ potopilo.

Columbo - Zapomenutá dáma (1975) (epizoda)

Grace Wheeler Willisová: „Chcete sa k nám pridať? Premietame film.“ Columbo: „Ďakujem veľmi, veľmi pekne. Nie, nemôžem. Je nedeľa a ja som sľúbil svojmu psovi, že ho zoberiem do parku.“ Janet Leigh  dobre vyzerá a je mrštná, ale vek by som jej veru neuhádla! Tento diel ukrýva šťavnatú dávku humoru, okrem klasických Colombovych bonmotov (snaha Colomba vyhnúť sa pravidelnej kontrolnej streľbe a zapojenie psíka do prípadu). Príbeh je v konečnom dôsledku aj dojemný – už jeho názov napovedá pointu.

Příběhy slavných - Občan Karel Kryl (2000) (epizoda)

„A marš mi hrál zvuk děl, co uklidnění skýtá, a zvedá chmýří, které zahubí.“ Básnik s gitarou, ktorá bola väčšia ako on. S poetikou, ktorá nemala dno. Dokumentom o Karlovi Krylovi odpúšťam takmer všetko, lebo vždy pohladia aj moju dušu. Pesničky, ktorých útržky počujeme v pozadí, nikdy nedohrajú celé. Áno, potom mám dôvod, pustiť si ich a potichu si spievať.

Toc Toc (2017)

Stretli ste niekoho, kto niečo podobné robil? Vracal sa do bytu aj trikrát, aby sa uistil, že neuniká plyn a nekvapká vodovod? Pre svoje okolie je takáto porucha neuveriteľne obťažujúca. Film má jednoduchú zápletku, svieže tempo a dobré herecké obsadenie, hoci, niekedy správanie postáv pôsobilo už nútene. Nevadí ani to, že asi uhádnete koniec. Vyzdvihujem, že sranda má svoje hranice – neuráža a snaží sa vzbudiť v divákovi pochopenie. Postavy nie sú vykreslené zosmiešňujúco. Za jedno pozretie tento film stojí a ak máte chuť na ľahší žáner, tento film by vám mohol ulahodiť. P. S. Neopovážte sa hrnčeky na polici v mojej kuchyni otočiť iným smerom, ako uškami doprava!!!

Velký Buster Keaton (2018)

Jeho prezývka bola „Veľká kamenná tvár“. Cybill Shepherd (herečka): „Herectvo je v očiach. Nie tvár. Ukazuje, ako málo stačí niekedy urobiť. Ak chcete niečo predať, nesnažte sa to predať. Stačí byť prirodzený.“ Kto bol Buster Keaton a prečo ho považujeme za jedného zo zakladateľov filmového priemyslu? V čom bolo jeho čaro? Jednou z Keatonových silných stránok bol jeho zmysel pre vývoj postáv. Nepotreboval rozosmievať publikum v každej scéne. Chcel, aby diváci uverili postave, ktorú práve stvárňoval. Hviezda nemého filmu v kombinácii s jeho energiou inšpirovala aj dnešnú generáciu hercov.

Poslední přírodní ráje - Divoké Bissagoské ostrovy (2021) (epizoda)

Ostrovy, o ktorých ste možno ani vy doposiaľ nepočuli. A to je dobre. Lebo sú takéto miesta na Zemi, kam ešte človek nedosiahol, aby tam zaťal svoje pazúry a tak si fauna a flóra žijú svoj život. Sprievodcami sú biológovia, aktivisti a miestni ochrancovia, možno kvôli nim dokument stráca tempo a súvislú niť.