Úniková hra (2019)

Úniková hra je přesně ten typ filmu, který si pustíte, když chcete vypnout mozek a nechat se hodinu a půl unášet na vlnách béčkového, ale tajemného thrilleru, jehož konec si netroufnete odhadnout. Ačkoli podobné zakončení filmů už v minulosti někteří scénáristi použili, Úniková hra je pohodová oddychovka, která je celkem svižná, místy zábavná, místy poutavá, ale nejdete na ní do kina, protože čekáte oskarový snímek. Slušné výkony herců a milé zpracování některých filmových kulis (místností v únikovce) tomu filmu dost pomohly. Na druhou stranu tam vidím spoustu "vypůjčených" nápadů ze série Saw, ale netrápí mě to. 70%

Jižní vítr (2018)

Dle samotných Srbů to nejnapínavější a nejkvalitnější, co se na prostorech bývalé Jugoslávie kdy natočilo. Po nevídaném úspěchu v únoru 2020 přichází rovnou seriálová verze Jižního větru, která dějově navazuje na první film. Ten dostal výborné herecké obsazení, chytlavý soundtrack a napínavé zpracování. Ve filmu nenajdete žádné hollywoodské manýry - naopak - příběh a chování postav je naprosto přesnou kopií toho, jak to na Balkáně funguje. Drogové podsvětí v jihovýchodní Evropě dostalo zatím své nejvěrohodnější zpracování. 90%

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Co díl, to zážitek. Každá epizoda mě dokáže vtáhnout do sebe svým jedinečným pojetím nevšedního nápadu. Jistota toho, že se jeden díl liší od druhého jak hereckým obsazením, tak dějem, mě vždy motivuje k tomu si ho pustit. Ani jednou se mi nepodařilo odhadnout, jak epizoda skončí, a to mě baví! 95%

Dva papežové (2019)

Příjemné překvapení v podobě poutavého příběhu ze zákulisí každodenního života hlavy římskokatolické církve. První polovina filmu zřejmě zaujme víc, než ta druhá (vyjma konce), ale velmi příjemný celkový zážitek pro nezaujatého a nic netušícího diváka Netflixu. Perfektní výběr a výkon dvou hlavních postav, jejichž ztvárnění Papeže (či Papežů) jsem oběma skutečně uvěřil, obzvlášť když se před filmem či po něm podíváte na skutečného Benedikta XVI. Snímek zřejmě měl za úkol u mladého publika "zpopularizovat" katolickou církev, ale na druhou stranu jsou během filmu mnohokrát zmiňovány i stinné stránky církve. Nebýt poněkud otravných flashbacků do minulosti argentinského Bergogliho, hodnotil bych kladněji. 70%

The I-Land (2019) (seriál)

Laciný, nízkorozpočtový pokus a jakýsi remake seriálu Lost. Podobnost scénáře a dramaturgie je místy až směšně nápadná. Nedomyšlené dialogy postav, zoufalé výkony herců (až na pár světlých výjimek - Warden) a uspěchaný děj. Trailer a první díl se můžou zdát na oko lákavé, ale od druhé epizody jde všechno z kopce. Tajemství ostrova, které se např. ve výše zmiňovaných Ztracených divák nedozvěděl snad do poslední epizody, se tady rozuzlí již v první polovině série. Nedoporučuji sledovat těm, co znají Lost. Jako čtyřhodinový maratón s přáteli na večírku - možná. A pouze v angličtině. 35%