• Krátkometrážní

Léto v Itálii (2013) (TV film)

Chvílemi to připomíná telenovelu. Být žena, nebo kdybych podlehl citovému vydírání, které jsem nepostřehl, dám i druhou hvězdu.

Planetární masakr (2016)

Opravdu to nebaví a vleče se to. Některá béčka taková nejsou. A to prý smyslem kinematografie je vzbudit úžas.

Brazil (1985)

Film, který dnes patří k největší klasice sci-fi žánru. Směsice Kafky, Orwela a absurdity. Robert De Niro měl takový zájem ve filmu hrát, že vzal i vedlejší postavu. Téma je stále nadčasové.

Křupan (2000)

Klasické schéma romantické komedie. Hlavní hrdinka je z mého pohledu velmi pohledná a sympatická. Škoda, že je dnes o 17 let starší. Její snaha o prodeji svých vajíček je uvěřitelná. O skutečném takovém případu natočila před pár lety zajímavý dokument studentka FAMU. Ve filmu zazní diskotékové písničky, které nejsou zastaralé ani dnes.

Causa Carnivora (2015)

Poučný nestranný dokument o dříve kontroverzní problematice ochraně volných šelem. Vlci u nás loví spíše drobné hlodavce od myší po králíky. A také mají ke stravě hodně mršin u silnic, jelikož to jsou mrchožrouti. Problémem je stupňující se fragmentace české krajiny, v jejímž důsledku nemohou zvířata migrovat. Rys pomáhá myslivcům snižovat populace jelenů, prasat apod, zatím jich je ale u nás příliš málo. U vlků jde spíše o jednotlivé rodiny než smečky, které známe z filmů Jacka Londona na Aljašce. Pro myslivce je složité, aby dostaly výjimku z jejich lovu - museli by zrušit směrnice a nařízení EU o jejich ochraně. Může se ale povolit odstřel v důsledku nebezpečnosti, když se rozmnoží za účelem korekce. Farmáři dostávají od státu velké peníze za údržbu krajiny, proto investují do ovčáckých a pasteveckých psů, na něž si šelmy netroufnou. Stát by jim mohl pomoci vytvořit dotovaná místa pro zaměstnance, který by jim mohl pomoci s ochrannými opatřeními (nově například Broumovsko). Každopádně vlk i rys do ekologie naší přírody patří.

Viktorie (2016)

Film působí velmi čerstvě a přirozeně. Téma o komplikovanosti lidí a jejich rozporuplnosti. Satirizace jejich konvenčních sexuálních praktik. Ale to je vše. Film mírně podprůměrný.

Che Guevara (2016) (TV film)

Poctivě zpracovaný dokument o lidském řezníkovi s utopistovi Che Guevarovi. Nedovedu si představit, že by dnes někdo pracoval celý týden, včetně sobot a nedělí a pak místo výplaty dostal medaili. Socialistické myšlenky jsou hezké, ale všude kam přišly, se s nimi bez výjimky dostavila i bída. To museli být Sověti zděšeni, když rozmísťovali jaderné rakety na Kubě a Guevara s Castrem naplánovali vystřelit jednu hlavici na vybrané americké město. V závěru se autoři dokumentu zamýšlí nad dnešním pojetím Guevary. Tričko s jeho podobiznou je vedle obličeje Marilyn Monroe nejznámější na světě. Nosí ho třeba i tanečník salzy i když Guevara nikdy netancoval. To odhaluje dnešní dobu, v níž jediné na čem záleží je image, ale za ním je prázdnota. Guevarovi šlo o ideu revoluce a odmítnutí byrokracie.

Cahill, U. S. marshal (1973)

Klasický western se vším co k tomuto žánru patří. John Wayne je už trochu starší, ale pořád má charisma.

Oklamaný (2017)

Můžeme sledovat rivalitu žen a skryté erotické napětí. Když Farell konečně skoro po hodině vyleze z postele, film to oživí. Funguje zde spíše jako sexuální objekt uprostřed meditačního ženského světa.

Můj slepý bratr (2016)

Asi to zažil každý - hezká holka se stará o mentálně či jinak postiženého jako by to byl její partner a vás ignoruje. Tento snímek je o rodinné rivalitě. Zápletka je jednoduchá – slepý sportovní hrdina, tak trochu narcis, představí svoji přítelkyni svému bratrovi a ten zjistí, že je to také jeho přítelkyně. Občas se objevují hluboké filosofické myšlenky: "Sere mi jak mi život proklouzl mezi prsty, ale mám tě rád“. Hrubší je také humor. Jelikož šlo hlavně o vývoj postav, klidně by stačil divadelní půdorys. Takto se asi většina diváků včetně mě nudila.