Leatherface - zrození (2017)

Kdyby se mělo jednat o road movie, tak bych možná tak zklamaný nebyl. Leatherface ale jako horor moc povedený není. Nemohu sice upřít S.M. Sherwoodovi dobré nápady, ale zpracování je nudné. Další věc, která se rozhodně nepodařila je nastínění rádoby tajemství, která ze tří postav na cestě, je samotný Leatherface, o což se tvůrci asi snažili. Již od počátku bylo jasné, kdo z nich je ten pravý, což je škoda protože aspoň jeden nečekaný zvrat by tento film o trochu více povýšil. Na druhou stranu závěr byl již v rámci žánru povedený. Bohužel na záchranu filmu jako celku to již nestačilo.

Texaský masakr motorovou pilou 3D (2013)

Velice povedené pokračování již dlouhé série Masakru. Díky tomuto dílu jsem zjistil, že tvůrci ještě stále nejsou vyždímaní z dobrých nápadů. Rozšíření příběhu o příbuzného, který nese výsady ochrany Leatherface aniž by o tom z počátku věděl, včetně Leatherface samotného, se mi moc líbí. Vše ostatní je v pozitivním slova smyslu stejné - motorová pila, spousta krve a dostatek obětí. Sice se tvůrcům opět nepodařila přivodit tu správnou atmosféru jako v prvním filmu, ale i tak se jedná o výborný horor.

Texaský masakr motorovou pilou: Počátek (2006)

Nápad zaměřit se na období, kdy vše začalo, je velmi zajímavý. Liebesman a Turner však udělali jednu chybu. Zahrnuli do děje velice moc odkazů na původní verzi (např. večeře) a tím ve mě evokovali porovnávání. Samozřejmě v tomto směru pohořeli. I když je původní film z roku 1974, tak i po tak dlouhé době scéna večeře u Hewittových v člověku vyvolává úzkost a beznaděj. V Počátku se toto tvůrcům však nedaří a prakticky se jedná jen o slušně odvedenou akční podívanou. Na druhou stranu, je velmi zajímavé, jak tvůrci vysvětlují věci, které jsou viděné v předchozím díle, jako jak přišel šerif k uniformě nebo o zuby nebo jak starý Hewitt přišel o nohy. Díky těmto věcem je film stále nadprůměrný a zábavný a stojí za shlédnutí.

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Četl jsem mnoho článků a komentářů, kde je Michael Bay křižován za to, co provedl starým hororovým klasikám. Já s tímto nesouhlasím. Je pravda, že i když je v tomto případě Leatherface oblečen do moderního kabátu, tak nedosahuje kouzlu a úzkosti původní verze, ale přesto se jedná o zajímavou podívanou, ve které hrají příjemní a dobře zapamatovatelní herci, kde hlavní hrdinka v podání Jessici Biel je doslova k nakousnutí. Já jsem rozhodně spokojený.

Masakr v Texasu (1994) odpad!

To jako vážně udělali z Leatherface transku. Kterýho vola mohlo něco takového napadnout. Všechny známé hororové série mají nějaký ten nepovedený díl, dokonce i velmi špatný, ale Kim Henkel dokázal udělat z této hororové klasiky něco totálně odporného a zároveň znevážil práci všech předchozích tvůrců. Za tenhle film bych Henkelovi přál, aby se dostal Leatherfaceovi na stůl. Věřím tomu, že Zellweger a McConaughey se nyní stydí, že se něčemu takovému propůjčili.

Kožená tvář (1990)

V rámci žánru se jedná o lehce nadprůměrný gore horor, který se může pyšnit tím, že v něm má zajímavou roli Viggo Mortensen. Bohužel musím však konstatovat, že oproti např. Jasonovi, Miku Meyersovi nebo Freddymu ztrácí každým dalším pokračováním Leatherface své kouzlo a již nic zajímavého nenabízí. Třetí pokračování však stále ještě ujde a fanoušek hororové klasiky si stále přijde na své.

Texaský masakr motorovou pilou 2 (1986)

Tak, co bych mohl dodat ke dvojce. Jediné slovo, které mě napadá je úlet. Stejný režisér, stejní herci, ale přesto se jedná o úplně jiné pojetí oproti předchozímu dílu. Sice se mi to líbilo, a chvíli jsem myslel, že budu film hodnotit plným počtem, ale když jsem nechal film vstřebat, tak jsem došel k názoru, že tím, že dvojka trochu snižuje dojem z jedničky, tak si malý trest v podobě horšího hodnocení zaslouží.

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Další hororová klasika, u které je rozdíl v tom, že tuto jsem viděl poprvé až nyní. Do toho ještě nejsem zase tak velkým fandou gore hororů. Přesto, i když už takhle staré horory tak nepůsobí, obzvlášť když k nim nemáte vztah už z minulosti, tak jsem byl nadšený. Hlavně proto, že opravdu, jak je napsáno v popisu výše, cítil jsem při sledování opravdovou úzkost, a to hlavně ve finále filmu. Po právu je Texaský masakr považován za jeden z klenotů hororu.

Halloween II (2009)

Začátek se ještě stále drží linie, která byla nastavena v předchozím díle a myslel jsem si, že se bude opět Rob Zombie držet originálu. Veliký omyl. V tomto díle měl Rob očividně volnou ruku a jeho podpis je vidět za každým záběrem. Kdyby se jednalo o nějaký samostatný Robův film, tak bych byl nadšen. Bohužel toto je Halloween a když se chci na Halloween podívat, tak mám nějaká očekávání, ze kterých nemohu ustoupit. Taky mě trochu vadilo, že zde z dr. Loomise udělal šmejda, čímž nabourává pojetí postavy jako hrdiny. Pořád se však jedná o skvělý horor, který nenudí. Plný počet však dát nemohu.

Halloween (2007)

Velice vydařený remake, který sice nedosahuje kvalit originálu, ale na druhou stranu přináší i něco nového. Týká se to hlavně první poloviny filmu, kdy máme možnost nahlédnout do života Michaela Meyerse a kde jsem byl příjemně potěšen výkonem Daega Faercha. Líbilo se mi i to, že Rob Zombie se nedržel zcela originálu, čímž mohl být člověk napjatý po celou dobu filmu, i když moc dobře zná osud jednotlivých postav z originálu. Dalším bonusem byl návrat Danielle Harris do série Halloweenu, díky čemuž si mohla, (aspoň u mě) napravit to, co předvedla v pátém dílu.