Návrat komisaře Rexe (2008) (seriál)

Slušný seriál. Některé příběhy jsou možná trochu lepší než z původního Rexe, ale jinak je skoro stejný. Špatné dialogy, slabý scénář. To všechno má i starý Rex. Italové neudělali špatně, že natočili toto pokračování, ale měli si sním trochu víc vyhrát. Kaspar Capparoni jako komisař Fabbri byl velmi dobrý a myslím, že po úplně prvním Rexovo pánovi, komisaři Moserovi, byl Fabbri druhý nejlepší. Po něm byl komisař Rivera a po něm komisař Terzani. To už není úplně ono. S Fabbrim tam byla sranda a seriál byl tak výš. Vizualita seriálu nic moc. Hudba krásná. Nahraná Českým národním symfonickým orchestrem, co víc si přát. Pes, který zde hraje Rexe v prvních sériích s komisařem Fabbrim je velmi dobrý, ale na původního Reginalda Von Ravenhorsta nemá nikdo. Z postav mám rád komisaře Fabbriho, inspektora Moriniho, inspektora Monterrosu a nadřízeného Phillipa Goriho. U mě pěkné tři hvězdičky:-). Samozřejmě ještě zdůrazním, že všechny tyhle levné krimi seriály jsou podle mě velkou slabinou pro některé z nás. Nepatří k mým nejoblíbenějším seriálům, ale když ho dávají, tak se holt podívám.

Dunkerk (2017)

Dunkerk je v rámci Nolanovy tvorby autorsky zřejmě nejčistším, přesto opět technicky promyšleným a strukturálně velmi zajímavým filmem. Nolan pro svůj válečný snímek zvolil styl záznamu války tzv. v přímém přenosu, což je něco, co tu dlouhá léta nebylo a co samozřejmě filmu přidává na věrohodnosti i napětí. Nolan se i na poli války rozhodl připravit divákům neobyčejnou a těžko předvídatelnou podívanou, přičemž zde dále brilantně rozvíjí své domovské téma - čas (a hrátky s ním). Na první pohled jednoduchá stavba v kontrastu s křížovou strukturou tří příběhů (1. molo, 2. moře, 3. vzduch) přispívá k neustálé pozornosti ze strany diváků. Z hereckých výkonů stojí za zmínku především Tom Hardy v roli pilota Farriera, popřípadě vynikající Mark Rylance. Technické aspekty netřeba rozebírat, dlouhodobě totiž představují nedílnou součást všech Nolanových filmů a Dunkerk rozhodně netvoří výjimku (střih, zvuk, klasické triky, excelentní kamera Hoyteho Van Hoytemy, širokoúhlý formát IMAX). Nedostižnou složkou emocí (zejména strachu a napětí) ovšem zůstává hudba Hanse Zimmera, která je v Dunkerku všudypřítomná a absolutního vrcholu dosáhne v samotném závěru. Dunkerk funguje od začátku do konce. Závěrečný Farrierův sestřel německého letadla a následné přistání pak už jen stvrzují, že se může s klidem zapsat na seznam nejlepších válečných filmů všech dob! 90%.

Lincoln (2012)

Excelentní portrét Abea Lincolna a politicky nevšedně zajímavý film. Dal bych mu minimálně 8/10.  Nechápu jak zde může být v modrých číslech. Spielberg film natočil perfektně. Daniel Day-Lewis opět herecky koncertuje, netřeba dále rozebírat sílu jeho herecké přeměny. Nejsilnější scénou je pro moment, když Stevens (Tommy Lee Jones) přinese své ženě domů papír s odsouhlaseným 13. dodatkem americké ústavy o zrušení otroctví. Nádherné a velmi sugestivní. Lincoln je film o svobodě. Moc si ho cením a děkuji Spielbergovi, že příběh jedné z největších osobností světové politiky natočil právě tímto způsobem.

Doktoři z Počátků (2013) (seriál)

Viděl jsem pár dílů a to mi stačí. TV NOVA nedá pokoj. Všechno začalo debilní Ulicí, pokračuje ve své době ještě celkem sledovatelné Ordinace v růžové zahradě a poté tohle. První tři díly celkem ušly. Potom už doslova odpad! Nebýt celkem dobrého výkonu Václava Postráneckého a Martina Písaříka dám odpad! Na nově jsou jediné dobré seriály Comeback a Okresní přebor. Tohle jim nesahá ani po kotníky. Jedna hvězda s odřenýma ušima:-(.

Železná lady (2011)

Opravdu hodně povedený snímek. Nechápu jak to, že má u nás jen 64 procent. Stejně tak třeba životopisy Lincoln nebo Jackie, ale každý uživatel má svůj názor, který by ti druzí měli respektovat. Můj názor na film Železná lady o jedné z nejlepších političek všech dob zní, úchvatné dílo. Meryl Streep se do role Margaret Thatcherové opravdu hodila a Oscara za hlavní ženskou roli si plně zasloužila. Myslím, že zde podala jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Jim Broadbent coby její manžel Dennis filmu dodal potřebný rámec humoru a posunul jej ještě o kus výš. Ostatní herci též skvělí. Phyllipa Lloyd udělala moc dobře, že zfilmovala příběh této neobyčejné ženy a jsem si jist, že bude jistě skvělou režisérkou. Scénář Abi Morganové byl perfektní. Nebyly tam žádné omyly a byl velmi vtipný a hlavně mi nepřipadal nudný. Délka filmu 100 minut je podle mě k tomuto tématu ideální. Kamera velice dobrá, krásné detaily Londýna a tak dále. Hudba Thomase Newmana byla také opravdu velice povedená. Perfektní makeup. Jeden z nejlepších co jsem kdy viděl. Kostýmy i výprava bohaté. Jsem moc spokojen. U mě to nejlepší hodnocení. Dva Oscary za nejlepší makeup a hlavní herečku.

Kapsy plné dynamitu (1971)

Opět skvělý western. Leone nenatočil špatný film. Tentokrát se na plac postavili skvělí James Coburn a Rod Steiger. Perfektní výkony. Skvělý a originální scénář plný skvělých vtipných scén. Kamera velmi pěkná i když to teda nebyl Tonino Delli Colli. Ennio Morricone opět složil úchvatnou hudbu, která s filmem krásně harmonizovala. Leone, Donati a Vincenzoni byli opravdu chytří lidé a svou práci uměli na sto procent. Bohužel si myslím, že tento film je z Leoneho filmografie druhý nejslabší, po filmu Chytrák a dva společníci. Coburn i Steiger v tomto filmu předvedli podle mě jedny z nejlepších výkonů své kariéry. Coburn s dynamitem, no Leone udělal z Britta ze Sedmi statečných kde obvykle používal nůž opět specialistu na danou zbraň. James Coburn, jeho filmové vousy a kapsy plné dynamitu mi připomínali legendárního Lee Van Cleefa. Leone byl na výběr herců vždy pečlivý což je podle mě moc dobře. Nejlepší scéna je podle mě první setkání Coburna se Steigerem a scéna s kulometem. U mě krásné čtyři hvězdičky.

Whiplash (2014)

Whiplash skvostně vypráví o dramatickém souboji mezi mladým bubeníkem a psychopatickým učitelem; oba dva přitom spojuje neochvějná vášeň k hudbě. Damien Chazelle je podle mě jedním z nejnadanějších režisérů současnosti. Parádně napsaný scénář, skvělá režie a geniální jazzová hudba z pera Justina Hurwitze. Vynikající je i souhra kamery a střihu, zvlášť v závěrečné soubojové scéně. Jak mladý Miles Teller, který projde zásadní proměnou osobnosti, tak excelentní J.K. Simmons zde naprosto excelují v rovnocenném boji na hudební scéně. Fletcher je díky Simmonsovi jedním z nejznamenitějších záporáků. Whiplash je výjimečný také tím, že se dá jen těžko zaškatulkovat mezi čisté žánrovky. Zatímco první půli se pohybuje na půdě hudebního dramatu, následně přejde až na hranu thrilleru. Závěr prolitý potem a krví je doslova fenomenální. U mě nejlepší možné hodnocení.

Nemocnice na kraji města (1977) (seriál)

Jeden z nejlepších českých seriálů všech dob. Jaroslav Dietl byl na ty seriály opravdu nadaný. Ladislav Chudík jako primář Sova, legenda Miloš Kopecký jako dr. Štrosmajer, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Ladislav Frej., Jaromír Hanzlík, Iva Janžurová, Jana Štěpánková. Omlouvám se, málem bych zapomněl, bez Josefa Vinkláře by Nemocnice nebyla Nemocnicí. Ze všech postav mám nejraději primáře Sovu, dr. Štrosmajera a dr. Cvacha. Celý seriál krásně doplňuje velmi pěkná hudba Jana Klusáka a jsem moc rád, že se dostal i do zahraničí. Co k tomu dodat? Ordinace nebo Modrý kód tomu nesahají ani po kotníky. U mě nejlepší hodnocení.

Vlk (1994)

Skvělý horor. Jack Nicholson zase válí a Michelle Pfeiffer se k němu výborně hodí. Vlk je velmi zvláštní druh hororu, který ne každý ocení. Vše doprovází fascinující hudba maestra Morriconeho.

Poslední císař (1987)

Poslední císař Bernarda Bertolucciho se v mých očích, již od dob prvního zhlédnutí, jeví jako jeden z nejsilnějších životopisných filmů a nejspíš i jako jedno z vůbec nejlepších filmových děl všech dob. Dodnes neztratil nic ze své epičnosti. Vizuální kompozice a barevná pestrost, typická pro společná díla Bertolucciho a kameramana Vittoria Storara, podporuje dramatické vyprávění životního příběhu císaře Pchu-I(ho) a vytváří mimořádně působivou podívanou. Nejen vizuální působivost a výtvarná složka, počínaje nádhernými kostýmy a konče úchvatnou stylizací Zakázaného města, však dělají z Posledního císaře nezapomenutelné dílo světové kinematografie. Bernardo Bertolucci je režisérem velmi provokativních a společensky závažných filmů, v nichž se velmi často ukrývá i významná politická otázka (Konformista, 1900). V Posledním císaři ale Bertolucci dotáhl svou tvůrčí poetiku k absolutnímu vrcholu, respektive obešel vše, co do té doby natočil, zcela se odtrhl i od své domovské Itálie a vytvořil neobyčejné dílo. Z hereckých výkonů vyniká především skvělý John Lone, který "posledního císaře" ztvárňuje po většinu filmu - od svých dvaceti let až po neslavný konec v 60. let, již jako společenský vyhoštěnec, nenávratně poznamenaný svou císařskou minulostí. Mimořádný je ovšem i Peter O'Toole v roli Reginalda Johnstona, císařova britského učitele. Famózní hudba z pera tria Rjúičiho Sakamota, Davida Byrneho a Conga Sua je pak už jen jakousi zvukovou ozdobou celého snímku, avšak faktem je, že bez ní by byl jeho emoční dopad poloviční. Já sám považuji Posledního císaře za dokonalý příklad epicky vyprávěného životopisu, a zároveň v něm nalézám i silný přesah v podobě existenčních otázek. Příběh císaře, který si později kvůli moci komunistického režimu musel zaplatit za to, aby mohl po letech znovu spatřit svůj trůn, zůstává v Bertolucciho pojetí strhujícím a aktuálním dodnes. Nejlepší hodnocení!