Báječná léta pod psa (1997)

Výtečná komedie. Úžasná satira na totalitu, vyprávěná nápaditě, vtipně, i vážně. Právě jsem jsi přečetl knížku a hned ráno jsem se šel na film podívat. Film byl skvělý a kniha přímo vynikající. Michal Viewegh je skvělý spisovatel. Podle mě jde o jeho nejlepší knihu. Petr Nikolaev je zase skvělý režisér a pod jeho vedením se tuto knihu povedlo zfilmovat opravdu skvěle. Kniha byla jako při většině adaptací více podrobnější a úplnější, ale celkově se adaptace povedla. Scénář stejně vtipný a výtečný jako kniha. I některé repliky zde byli vloženy přímo z knihy. Ondřej Vetchý a Libuška Šafránková se do rolí Kvidových rodičů skvěle hodili a své role zahráli fantasticky a Vetchý, stavějící rakev je prostě neskutečný:-). Dětští herci odvedli též skvělé výkony. Výborní byli i Vladimír Dlouhý jako Zvára, Jitka Ježková, coby Jaruška a hlavně Jakub Wehrenberg jako dospělý Kvido. Nejlepší výkon ale předvedl Vladimír Javorský coby soudruh Šperk, který dodal filmu neuvěřitelnou dávku humoru. Ostatní herci též skvělí. Kamera Martina Duby vynikající. Hudba a titulní píseň také. U mě nejlepší hodnocení. Jeden z nejlepších českých filmů. Nejlepší scéna je podle s Mirjanou na lodi a scény se Šperkem.

Mistři zastavárny (2009) (pořad)

Zajímavý a naučný pořad, který pobaví a hodně se toho z něho dozvíte. Moc rád bych se někdy do zastavárny Gold Silver podíval. Ze všech čtyř pánů mám nejraději Richarda Harrisona neboli Staříka. Má nejlepší hlášky. Rick je zase nejchytřejší. Corey nejodvážnější a Chumlee zase nejhloupější, ale je sním velká sranda. Hodně jsem se z tohoto pořadu dozvěděl a myslím, že ze všech těch amerických hloupostí jako Válka skladů a podobně jsou Mistři zastavárny vynikající pořad. Musím pochválit i český dabing. Všichni jsou nadabováni skvěle. U mě hezké čtyři hvězdičky:-).

Tělo mého nepřítele (1976)

Skvělý film. Na Belmonda je to tedy chvílemi až moc napjaté, ale jinak je to opravdu povedený kousek. Verneuil je můj oblíbený francouzský režisér a myslím, že spolu se Sicilským klanem, Strachem nad městem a Mrchožrouty je Tělo mého nepřítele jedním z jeho nejlepších filmů. Scénář Michela Audiarda, jehož považuji za vůbec nejlepšího francouzského scenáristu, je výborný. Belmondo je zde hodně vážný, ale zároveň si nechává místo i pro svůj typický humor. Atmosféru krásně utváří výtečná hudba Francise Laie. Stylem film trochu navazuje na Godardovo U konce s dechem, ale spíše formálně nežli významově. U mě má tento film krásné čtyři hvězdičky.

Bezva finta (1985)

Fantastická krimikomedie, která nikdy neomrzí. Můj první film s Belmondem, co jsem viděl. První zhlédnutí bylo nezapomenutelné. Od té doby Belmonda miluju a dobře si pamatuji, jak jsem poté začal poctivě nakoukávat jeho filmografii. Vždycky když Bezva fintu dávají, dívám se. Belmondo (legendární Klaun) je zde jako vždy dokonalý a skvěle mu sekundují i Guy Marchand a Kim Cattrall coby jeho věrní spolu-zlodějíčci. Scénář je skvělý, má to geniální nápad a jako celek je film výborně vystavěný. Belmondův pláč do telefonu a závěrečný trik při odchodu z banky mě pokaždé zaručeně dostanou. Bezva finta je filmem vyloženě pro potěšení. Za tenhle výkon bych Belmonda nominoval minimálně na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec - komedie nebo muzikál. Super krimikomedie. U mě pět hvězdiček.

Hořký měsíc (1992)

Po Hořkém měsíci se těžko dýchá. Polanski ve vás doznívá ještě hodně dlouho. Zásadní film o sexualitě a vztahové destrukci. Dobře si pamatuji intenzitu zážitku z prvního sledování (byl to navíc úplně první film, co jsem od Romana Polanského viděl). Následující dny jsem pak nemyslel skoro na nic jiného. Čtyři hvězdní herci: Hugh Grant, Kristin Scott Thomas, Peter Coyote a především nebezpečně svůdná Emmanuelle Seigner, krásná hudba od Vangelise, kamera od legendy Tonina Delli Colliho, výborně vystavěný scénář a strhující režie. U mě to nejlepší hodnocení. Závěrečná sekvence na lodi, včetně tance Mimi a Fiony na písničku Briana Ferryho, patří k mým TOP scénám.

Zelená karta (1990)

Ikonická romantická komedie Petera Weira s úchvatnou Andie MacDowell a geniálním Gérardem Depardieu. Je to neskonale vtipné, chvílemi satansky hrubé (především ve chvílích střetu francouzského hrubiánu se "zelenou" Newyorčankou), člověk se baví od začátku do konce a na závěr pláče, aniž by se však musel za své slzy stydět. Udělat dobrou romantickou komedii je umění. Weir dokázal, že toto umění ovládá, leč mu v tom zásadně pomáhá ústřední dvojka, pohříchu neoceněna Oscary. Zelená karta je filmem z radosti pro radost. Moc rád si ji zas někdy vychutnám.

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Opravdu povedený a fantasticky zpracovaný film. Toma Cruise rád nemá, ale líbil se mi v Rain Manovi, Jerrym Maguirovi i třeba v Magnolii. Tohle je, ale snad vůbec nejlepší výkon co kdy předvedl. Opravdu se na roli Barryho Seala hodil a bylo vidět, že se do ní opravdu ponořil a dodal mu tak neuvěřitelné kouzlo a šarm. A taky ohromný cit pro létání, který opravdový Seal měl. Celkově je to žánrem kriminální životopisná komedie, která vás rozesměje, ale chvílemi i rozpláče. Cruise bych nominoval na Oscara za hlavního herce a určitě bych mu dal Zlatý globus pro nejlepšího herce v muzikálu nebo komedii. Skvělí byli i ostatní herci, skvělá Sarah Wright jako Barryho manželka Lucy, Domhnall Gleeson jako agent CIA a ostatní herci co hráli mafiány, policisty i piloty a také herce co hrál Barryho švagra JB. Skvělý scénář. Opravdu bez jediné výtky. Doug Liman je pro mě nový režisér a vidím, že umí. Kamera, zvuk a střih fantastické. Krásné záběry na letadla, pohledy na Střední Ameriku, Kolumbii, nasnímané detaily jednotlivých postav, no prostě výborné. Žádné přeplácanosti i, když samozřejmě trochu Ameriky tam bylo, to tedy jo:-). Hudba velmi pěkná a myslím, že pro takovýto film ideální. Kostýmy i výprava bohaté. Tom Cruise zde vypadal na třicet, takže maskéři též nezklamali:-). Nejlepší scény jsou podle mě vzlétnutí na krátké ranveji, Kam schovat peníze a scény s JB. Smutná byla scéna finální. U mě to nejlepší hodnocení. Minimálně tři Oscarové nominace- Nejlepší mix zvuku, střih a hlavní herce. Super film. Letos jeden z nejlepších co jsem viděl. Film byl uvolněný a natočený ve stylu, který mám rád. Opravdu velká jízda:-).

Po strništi bos (2017)

Opravdu povedený film, který se nijak nevymyká ze svěrákovské poetiky a byť již není tak kouzelný jako Obecná škola, ani jiskřivý jako Vratné lahve, pořád je Po strništi bos rozhodně hodno návštěvy v kině. Jana Svěráka mám jako režiséra moc rád; z toho co udělal z tatínkem je všechno skvělé a vždy se na jejich další film jdu rád kouknout. Po nepříliš slavných Třech bratrech se konečně vrátili k tomu, co umějí nejlépe. Humor, klukovské hrátky, dospívání, krásné lidské příběhy, kde nechybí ani lidské drama, a samozřejmě návrat do národních dějin. Po strništi bos; podobně jako Obecná škola, nemá zápletku v pravém slova smyslu. Je spíše volným plynutím děje v dobových kulisách a pracuje s určitou epizodičností vyprávění, kterou Zdeněk Svěrák rozvíjí napříč celou svou kariérou. Vizuálně je to krásné, za což samozřejmě patří největší dík kameramanu Vladimíru Smutnému, a i všechna ostatní filmařská řemesla jsou na úrovni. A rozhodně nesmím opomenout herce; Vetchý jako vždy skvělý, Tereza Voříšková je zase příjemnou "náhradou" za nenahraditelnou Libušku Šafránkovou, stejně jako malý Alois Grec v roli Edy, jako by z oka vypadl původnímu představiteli z Obecné školy. Za mě ovšem po herecké stránce vede Oldřich Kaiser, který konečně zase jednou dostal pořádnou roli, která mu sedla jako nikomu jinému. Jestli mi něco vadí, pak je to občas až přehnaná Svěrákova (režiséra) náklonost k efektnosti, která mi k němu ne zrovna dvakrát sedí; jako by trochu opustil od původní tvůrčí čistoty. Nicméně pořád je to moc hezký film, který si kdykoli rád pustím znovu, a těším se na další Svěrákův projekt, s čímž se zároveň vynořuje otázka, zda se bude opět jednat o další díl rodinné kroniky, nebo jestli tentokrát pan režisér už sáhne po své vlastní, autorské látce. Po strništi bos je film (od prvního pohledu) dělaný z radosti pro radost. A to je ve výsledku hlavní. Je to na něm sakra vidět! U mě 80%.

Zelená míle (1999)

Film jsem viděl včera večer poprvé a můžu říct jen jednu jedinou věc: nádherné dílo. Zelená míle je podle mě možná ještě silnější než "Shawshank," přestože ten se drží nohama pevně na zemi a vypráví uchopitelnější téma. Darabont je Pan režisér. Kingovy rozvláčné horory mě až na drobné výjimky nikdy nebraly, avšak adaptace jeho "vězeňských příběhů" miluji. Zelená míle je v literární předloze naprosto famózním dílem, které rovněž zbožňuji, avšak film dokázal zázračně přenést tu nesmírně nepřenositelnou atmosféru na plátno, díky čemuž pokládám Zelenou míli za jeden z nejlepších příkladů adaptace literárních děl. Hanks je tradičně skvělý, stejně jako zbytek vězeňské posádky (Morse, Pepper) či ukázkový cvok v podání Sama Rockwella. Vrcholem obsazení je Michael Clarke Duncan v roli Johna Coffeyho, jenž úchvatně spojuje robustní postavu s dětskou něžností. Thomas Newman zde vytvořil jedno ze svých největších děl. Ani minutu filmu jsem se nenudil a ty tři hodiny utekly jako voda. Dokonalý film.

Annabelle 2: Zrození zla (2017)

Velmi dobrý horor. S prvním dílem se to vůbec nedá srovnat. Tak jako u tohoto filmu jsem se snad ještě nikdy nebál. Hlavně při scéně kdy jsou dívky pod dekou a objeví se panenka. Námětem to je velmi slušný snímek. Scénář také nebyl nějak špatný. Na mě trošku přehnaný, ale špatný nebyl. Vizuálně byl film skvělý, jak kamera, tak vizuální efekty, střih i zvuk. Perfektní a velmi strašidelná hudba Benjamina Wallfische dodala filmu neuvěřitelný rámec napětí. Herci jako Stephanie Sigman, kterou znám ze Spectra byla velice dobrá. Stejně tak mladé herečky a Anthony LaPaglia, kterého znám od vidění, myslím ze seriálu Beze stopy. Kostýmy i výprava a masky pěkné. Nejlepší scéna pro mě v tomto filmu není. Jen nejstrašidelnější, a to scéna kdy duch panenky začne vraždit a pronásledovat Janice, která mu chce ujet na pojízdném schodišťovém křesle a následně je vystřelena do vzduchu. A také scéna kdy už ovládnutá Janice začne pronásledovat všechny ostatní dívky a sestru Charlottu. Opravdu tvrdý film. Ale není špatný. U mě pěkné čtyři hvězdičky. A ano, určitě to je film dělaný víceméně jen pro strach, ale zrovna tenhle se docela povedl.