Comeback (2008) (seriál)

"Vlasti a jak to zruším? Jo nezruším." Jeden z nejlepších seriálů možná dokonce všech dob. Originální, nesmírně vtipný sitcom. Navíc se skvělými herci. Ozzák Martina Dejdara je ikonická postava. Z ostatních stojí za zmínku především Matonoha a hlavně Babčáková s Žáčkem. Na Novu opravdu dobrý seriál. Scénář perfektní. Hudba v čele s "Vsákneš se do mě jako déšť" také. Všechny díly jsou super, těžko říct, který je nejlepší. Škoda, že už se netočí. Třetí série by byla jistě skvělá. Moje nejoblíbenější díly jsou Souboj titánů, Pravidla rodinného provozu, Zabijačka, Boží mlýny a Zlatá ledvina.

Grandhotel Budapešť (2014)

Kouzelná pohádka, ze které se nechce vyskočit. Wes Anderson je výjimečný tvůrce a myslím, že po tomto díle už jen sotva natočí lepší film (ale nechám se překvapit). Skvěle jsem se bavil a zároveň i dojal. Ralph Fiennes v roli Mr. Gustaveho H. je naprosto excelentní. Stejně tak všichni ostatní z hvězdného obsazení: F. Murray Abraham / Tony Revolori jako starý / mladý Zero, Mathieu Amalric (Serge X), Adrien Brody (Dmitrij), upírský Willem Dafoe (Jopling), Harvey Keitel, Karl Markovics a s nimi Edward Norton, Bill Murray, Saoirse Ronan (Agáta), Léa Seydoux, Tilda Swinton či Owen Wilson s Jasonem Schwartzmanem. Krom tradičních rysů Andersonovy specifické poetiky (originální scénář, symetrická kamera, práce s barvami), je zde velmi pozoruhodná i výtvarná a hudební koncepce (Alexandre Desplat), jež je nedílnou součástí celkové stylizace fikčního světa, který Anderson vymyslel. Film je navíc plný úžasných odkazů z historie 20. století i historie samotné kinematografie. Grandhotel Budapešť je zkrátka geniální a nesmírně půvabný snímek, který si vždycky rád pustím a pokaždé mě baví skoro jako bych ho viděl poprvé. Lepší komedii snad nenajdete. Svérázná zábava Wese Andersona je totiž nejen vtipná, ale i chytrá, a hlavně dělaná srdcem. Nic víc netřeba dodávat. U mě to nejlepší hodnocení. Pro mě osobně jeden z nejlepších filmů vůbec. Čtyři Oscary za nejlepší hudbu, masky, kostýmy a výpravu.

Konkurs (1963)

Druhá povídka filmu Konkurs se mi moc nelíbila. Vím, že měla na rozdíl od Kdyby ty muziky nebyly dokumentární aspekt, ale jako celek mě to nudilo. Scénář dobrý, vtipné hlášky, ale provedení nestálo za moc. Nebýt Křesadlové a pánů Šlitra a Suchého, tak bych dal ještě nižší hodnocení, ale jinak oceňuji záměr natočení. Ukázat divákům jaké to tu bylo v 60. letech a hlavně ukázat na plátně opravdové lidi splňuje Konkurs dokonale. U mě hezké tři hvězdičky. Jediný Formanův snímek, jenž mě příliš nezaujal. Nebo spíš část snímku, když šlo o dvě povídky z čehož jedna se mi líbila velice.

Kdyby ty muziky nebyly (1963)

První povídka filmu Konkurs se mi líbila víc než samotná povídka Konkurs. Skvělý Jan Vostrčil jako dirigent a Vladimír Pucholt jako nedochvilný hudebník. Na rok 1963 v Československu velmi dobré. Vlastně vůbec první Formanův film. V povídce panovala krásná a zábavná atmosféra. Podobné věci už dneska nejsou. U mě za pěkné čtyři hvězdičky. Passer a Forman opět nezklamali. A poprvé s Mírou Ondříčkem za kamerou.

Hoří, má panenko (1967)

Nestárnoucí alegorie společnosti z pera tria Forman/Papoušek/Passer. Jednoduchý a přitom mimořádně výstižný film se skvělým hereckým obsazením, v hlavních rolích s legendárními Janem Vostrčilem, Josefem Šebánkem či fantastickou Miladou Ježkovou. Z hlediska Formanovy české tvorby se jedná zřejmě o jeho nejpřístupnější film, zároveň však také dodnes nejaktuálnější a nejvýstižnější co se týče zachycení lidské malosti, hlouposti i občasné krutosti, byť přiznávám, že mi zde trošinku chybí určitá kouzelnost Lásek jedné plavovlásky. To ovšem nic nemění na tom, že Hoří, má panenko! je skvělá zábava, kterou si vždycky rád pustím, když se chci pobavit a zároveň si nechat běhat mráz po zádech. Řekl bych, že žádný jiný film, tak přesně nevystihuje českou povahu, žití v socialistické společnosti a formanovský humor jako Hoří, má panenko! Soutěž krásy, děda sledující požár svého domu, rozkradená tombola a památná pointa jsou jen střípky z toho, co řadí Hoří, má panenko! mezi kultovní filmy československé nové vlny.

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Pro mě osobně vrchol české Nové vlny. Legendární tragikomedie, kde se momenty smíchu mísí s běháním mrazu po zádech. Z Formanovy tvorby zřejmě vůbec nejněžnější a nejpůvabnější film, který mě v jednu dobu hodně ovlivnil, a který nám může závidět celý svět. První půlce dominuje zejména "záložák" Vladimíra Menšíka (scéna s prstýnkem je již jakousi předehrou k pozdějšímu Hoří, má panenko!), té druhé zase rodiče v podání Josefa Šebánka a Milady Ježkové. Vladimír Pucholt a Hana Brejchová jsou nejikoničtějším párem v dějinách filmu!

Sněhulák (2017)

Mrazivý krimi thriller, sic dosti šablonovitý (skalní fanoušci Nesba asi radost mít nebudou), nicméně pro diváka neznalého předlohy je to pořád velmi obstojná podíváná. Fassbender je v hlavní roli detektiva H.H. skvělý. Sekunduje mu o málo slabší Rebecca Ferguson.

Černý Petr (1963)

Kultovní lidová tragikomedie, ve které se přímo odráží vliv italských neorealistů a francouzské nouvelle vague, a základ čs. nové vlny. "Ahoooj" Vladimíra Pucholta je jednoduše nestárnoucí perlou české kinematografie. Forman s Papouškem se dokázali naladit na ducha tápající mládeže (nejen 60. let) tisíckrát více než Starci na chmelu a podobné filmové mrtvoly.

Hora mezi námi (2017)

Vynikající snímek se silným příběhem, i když už známým, skvělými hereckými výkony Kate Winslet a Idrise Elby, fantastickými kamerovými záběry a krásnou hudbou Ramina Djawadiho. Pro mě jeden z letošních nejsilnějších filmových zážitků. Přál bych snímku, aby byl nominován minimálně na tři Oscary a to v kategoriích hlavní herec, hlavní herečka a kamera. Plus ještě třeba hudba, adaptovaný scénář nebo mix zvuku či výprava. Hanyho Abu-Assada vůbec neznám a neviděl jsem od něj zatím žádný film, ale po včerejšku se jistě na nějaké jeho dílo podívám. Má už dvě oscarové nominace. Myslím, že je skvělý režisér. Knihu Charlese Martina jsem nečetl, ale zkusím ji vyhrát v soutěži zde na ČSFD. Moc rád bych si jí přečetl. Silný příběh, sice značně klišovitý, skvěle napsaný scénář plný dobře vyjádřených emocí, lásky, humoru i mrazivých scén. Idris Elba a Kate Winslet zde předvedli neuvěřitelné výkony. Oběma přeji nominaci na Zlatý globus. Tam film podle mě v kategorii film-drama bude nominován. Jejich role Alex a Bena se k nim opravdu hodili a myslím, že by je nikdo nezahrál líp. Kamera nádherná. Vizuálně letos po Dunkerku asi nejlepší kamera ve filmu. Nádherné záběry pádu letadla, krajiny zasněžených hor i napínavých a milostných scén. Hudba Ramina Djawadiho, který je učencem Hanse Zimmera byla velmi příjemný a do filmu skvěle pasovala. U mě má tento snímek krásné čtyři hvězdičky. 70%. Nejlepší scény jsou scény ve vraku letadla a se psem honícího zajíce. Nejsilnější jsou scény, kdy hrdinové naleznou civilizaci, ale finální scéna - to je prostě typický Hollywood. Ale pro toho, kdo to má rád...proč ne?Nejnapínavější je scéna s pumou.

Zahradnictví: Dezertér (2017)

Pro mě ještě lepší než první díl. Celá trilogie prý jde od nejdramatičtějšího po nejvtipnější díl. Dezertér byl oproti Rodinnému příteli vtipnější a možná i trochu propracovanější. Jiří Macháček jako holič Otto, kterého oholili byl výtečný. Od vtipného a šarmantního muže po lidskou zrůdu. Gabriela Míčová, Klára Melíšková, Aňa Geislerová byli stejně jako v prvním díle vynikající. Nejlepší z herců, kromě Macháčka, ale byl nový Kodet. Martin Finger roli Jindřicha zahrál opět skvěle a tentokrát už měl s tím původním Jindřichem z Pelíšků společného mnohem víc než v Rodinném příteli. Nejlepší hlášky, byli z jeho úst:-). Scénář Petra Jarchovského lepší než první film. Propracovanější, vtipnější a nějak celkově lepší. První díl byl, ale také výborný. Celkově si myslím, že třetí film bude vůbec nejlepší. Dezertérovi bych dal minimálně 70 procent. Byli tam jisté nedostatky, ale když to srovnám s těmi českými bludami musím mu dát pět hvězd. Tak jako všem ostatním českým filmům na určité úrovni. Hřebejk je skvělý režisér. Patří opravdu do té české režisérské špičky a má dobrý tým. Kamera jako v prvním díle skvělá. Hudba přímo nádherná. Petr Ostrouchov odvedl skvělou práci. Kostýmy, výprava a masky bohaté. Je vidět, že producenti na ničem nešetřili. Výborná byla i Sabina Remundová jako Mařčí. Stejně tak Lenka Krobotová a David Novotný. Nejlepší scéna s ruskými vojáky v kadeřnictví. To jsem jásal smíchy, když jim švýcarské lepidlo odlepilo vlasy. U mě krásné čtyři hvězdičky.