Tygr a drak (2000)

Epický spektákl prodchnutý dálnovýchodní filosofií a špičkovou choreografií bojových scén, z nichž by se Hollywood mohl doslova učit. Ang Lee je velmistr současné kinematografie a přestože Tygr a drak nepatří z jeho tvorby k mým nejzamilovanějším dílům (dávám přednost komorněji laděné Ledové bouři či Zkrocené hoře), i tak na mě jeho aura nesmírně zapůsobila. Yun-fat Chow, tentokrát nikoliv jako hrdina akčních přestřelek Johna Woo, a Michelle Yeoh - zcela oprostěna od role Bondgirl - tvoří vynikající dvojici (Li Mu Bai a Shu Lien), Pauova kamera kouzlí nepředstavitelnou krásu a Tan Dun si pohrává s každým tónem.

Prezident Blaník (2018)

Podle mě je Prezident Blaník velmi povedenou satirickou komedií. Marek Najbrt patří k naší režisérské špičce. Scenáristický tým tohoto filmu byl podle mě silný. Že Spáčilová dala 30% chápu asi jen tak, že to považovala za vrcholné umělecké dílo. Není to umělecké dílo. Nemá to člověka dojmout, rozbrečet, nemá to člověka uchvátit, má to pobavit, a to svůj účel splnilo. Božský Tonda Blaník v podání excelentního Marka Blaníka je stejně skvělý jako v původním seriálu. Michal Dalecký jako Žížala a Halka Třešnáková jako Léńa byli fantastičtí. Hvězdy jako Láda Špaček, Babiš, Drahoš, Bartoš, Horáček, Topolánek a ostatní tomu dodali skvostnou dávku humoru. Nejlepší scény jsou s mladým Bartošem, Kalouskem, Markem Dalíkem ve vězení, Drahošem, ukrajinskou aktivistkou co vyběhla na Zemana, hledání becherovek a klíčů na člunu v rybníce, scény s Havlem a snad všechny ostatní. Dlouho jsem se tak nezasmál. Atmosféru dobře doplnila i hezká hudba od Midi Lidiho a rychlý střih, který se sem skvěle hodil. Svůj účel to splnilo. Dávám tak 70%. Krásné čtyři hvězdičky.

Dům za všechny peníze (1986)

Celkem pěkná komedie, která sice moc nenadchne, ale ani nenaštve. Přeci jen je to jeden z prvních filmů Toma Hankse, který je i zde fantastický. Je to typická lepší americká "blbost":-), která určitě patří k těm lepším horším filmům. Mě se to, ale v celku velmi líbilo. Docela jsem se pobavil, a chvílemi jsem se málem rozplakal:-). Shelley Long i ostatní herci předvedli standardní výkony, scénář na první pohled možná nestojí za moc, ale postupně vás začne bavit. Gordon Willis se postaral o hezkou kameru a Michel Colombier, kterého mám rád především díky Lovci hlav s Belmondem, kde byla jeho hudba unikátní. Jinak dobrý film. Nejlepší scény jsou asi první opravy v domě a poté celková rekonstrukce, tam se člověk nasměje. Hezký film, který nepřekvapí ani neurazí. U mě hezké čtyři hvězdičky.

Babovřesky (2013)

Když to srovnám s hrůzostrašným Kameňákem, tak jsou Babovřesky ještě dost dobré. Rozhodně nejde o úplný malér. Je to spíš takový horší, ale jinak zcela průměrný film. Pár celkem dobrých hlášek, Kikinčuk celkem v pořádku, ale na Ludvu Hovorku v O.P. nemá. Jinak herci nic moc geniálního nepředvedli. Synková, Žilková, Langmajer nebo Vondráčková zde předvedli celkem někdy i trapný a vyloženě slabý výkon. Jedna hvězda je za Šoustala a druhá za hudbu Karla Vágnera, jinak Troška zas nic moc nepředvedl. Dvě hvězdičky.

Americká krása (1999)

Otevřený náhled za okna tradiční americké rodiny z pohledu disfunkčního otce Kevina Spaceyho. Americká krása v sobě mísí všechno, co mám ve filmu rád; skvělý scénář (Allan Ball), silné lidské osudy, výborné herce i nápaditý filmařský styl. Jednotlivé složky navíc podtrhuje působivá hudba Thomase Newmana (jedno z nejpřirozenějších prolnutí obrazu a hudby, co jsem kdy ve filmu viděl), a také skutečně překrásná kamera Conrada L. Halla, jež vizuálně umocňuje zážitek z celého filmu a v každé scéně kouzlí čistý úžas. Sam Mendes započal svou režijní kariéru neopakovatelným způsobem. Není zvykem vidět tak filmařsky vyspělý debut. Krom výjimečného Spaceyho a Annette Beningové v roli jeho ženy bych rád vyzdvihnul především skvostnou Menu Suvari, která se po právu stala plakátovým symbolem tohoto snímku, a také Thoru Birch a Wese Bentleyho, jejichž dialogové scény patří k tomu nejsilnějšímu, co Americká krása nabízí. Líbí se mi, že Ballův scénář pracuje s jistou epizodičností; každá postava zde má svůj dostatečný prostor, byť hlavním hrdinou, který všechny linky propojuje, zůstává nenahraditelný Spacey (Lester Burnham). Je to opravdu skvostné "vztahově-rodinné" drama. K absolutní dokonalosti chybí jen pramálo. A děkujeme Stevenu Spielbergovi, který se filmu produkčně ujal a objevil tak hned několik význačných tvůrců. Americká krása je opravdu krásná. Scéna s létajícím pytlíčkem patří k mým nejoblíbenějším. Pět Oscarů za nejlepší kameru, původní scénář, hlavního herce, režii a film. 95%.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Spolu s Dunkerkem a Oklamaným nejlepší filmy roku 2017. Martin McDonagh natočil zcela jedinečný film se strhující zápletkou, famózními hereckými výkony, obdivuhodnou vizualitou a skvělou hudbou. Tři billboardy jsou perfektně propracovaný černohumorný krimi thriller, který vlastně vznikl jen díky tomu, že si McDonagh v Americe všiml těchto tři billboardů. Prý se nepídil co znamenali nebo kdo je vyvěsil. Vymyslel svou zápletku, svůj skvělý příběh. Film u nás včera dávali ve filmovém klubu, takže o něm byla nejdříve předmluva. Scénář napsaný na tělo hercům. Božská Frances McDormand zde předvedla fantastický výkon a věřím, že Oscara za hlavní herečku jistě dostane. Do role Mildred se tak ponořila a dala jí takové rysy, že to bylo jako skutečná postava bez jakékoli fikce. Woody Harrelson zde předvedl jeden z nejlepších výkonů své kariéry, vůbec nejlepší byly jeho dopisové monology. Sam Rockwell má Oscara jistého. Jako Dixon byl excelentní a měl nejlepší hlášky. Klidně bych nominoval i herečku, co hrála jeho matku. Všichni herci byli skvělí. Frances prý nejdříve chtěla, aby byl scénář změněn, tak, že bude babičkou zavražděné, prý si připadala už moc stará. Joel Coen, její manžel, jí ale přemluvil. Ještě že tak. Nikdo by to nezahrál lépe než legendární Marge z Farga. Kamera nádherná, střih i zvuk skvělý. Hudba, jak ta původní od mistra Cartera Burwella tak nepůvodní písně fantastické. Scénář tak jedinečný, tak drsný, tak vtipný, absolutně nenudný, v tarantinovském stylu. Žánrem je to spíše pořádný krimi thriller než kriminálka. Prostě film žánru Fargo, Tahle země není pro starý apod. Ale bylo to drama jako prase. Je to film o pomstě, lásce a odpuštění a vzájemném pochopení. Jeden z nejlepších filmů posledních let. Nejlepší McDonaghův film. Je to realista a jeho filmy také. Super film a má u mě to nejlepší hodnocení. Nejlepší scény jsou u zubaře, scény s Dixonem a jeho matkou, večeře s Jamesem a nejsilnější jsou čtení z dopisu mrtvého šerifa, hoření billboardů, šerifovo zastřelení a finální scéna, která možná vejde do dějin filmových hlášek. Doufám minimálně ve čtyři Oscary včetně nejlepšího filmu, hlavní herečky, vedlejšího herce pro Sama Rockwella (klidně i pro Woodyho) a pro původní scénář.

Tulák z širých plání (1973)

Western jak má být. Tajemná atmosféra a výborný Clint Eastwood s ještě tajemnější minulostí.Na Tulákovi z širých plání jsem prakticky vyrostl. Spolu s Bledým jezdcem a Nesmiřitelnými to byly moje vůbec první westerny, co jsem viděl a stále zůstávají mými nejoblíbenějšími. Z pozice obyčejného westernu Tuláka z širých plání vyvádí jak originální zápletka, tak prazvláštní atmosféra. Je velmi ošemetné dívat se na tento snímek jen jako na zástupce westernového žánru. Po pečlivějším zhlédnutí totiž zjistíte, že skrývá mnoho neznámých, které jsou pro western velmi netypické. Eastwood a scenárista Ernest Tidyman nás sice nasměrují k pointě pomocí tajemných flashbacků a drobných odkazů, ale samotný závěr filmu je stejně jako v případě Bledého jezdce dost nejistý a dá se jen spekulovat o tom, kdo vlastně tajemný cizinec je a jakou má souvislost s předchozími událostmi. Ale názor na to už mám. U mě to nejlepší hodnocení.

Duel Frost/Nixon (2008)

Opravdu povedený film. Marná sláva, ale Ron Howard historii prostě umí. Ve spojení s perfektním scénářem Petera Morgana a skvělými herci snad ani nemůže vzniknout špatný film. Herecké výkony Michaela Sheena a Franka Langelly jsou excelentní. Oba dva se do svých rolí totálně ponořili a nebál bych se říct, že David Frost a Richard Nixon v jejich podání na plátně skutečně ožili, aniž by herci sklouzávali k imitaci. Totinova kamera je nevšedně pozoruhodná, především při scénách rozhovoru, kde je vždy jeden z hrdinů osvětlen a druhý držen v temném stínu. Hans Zimmer opět předvedl standardní hudební výkon, počínaje hlavním tématem s názvem "Watergate" a konče zajímavou "Money" či "Nixon Defeated." Hlavně je to celé zábavně pojaté. V závěru rozhovorů se pak snadno tají dech. Kauza Watergate mě velmi zajímá a filmy jako Všichni prezidentovi muži či právě Duel Frost/Nixon nám ji mohou krásně přiblížit. 80%.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Best of Fincher. Vrcholná práce s technikou (střih a zejména zvuk), hudbou, herci, mizanscénou. Může se zdát, že se režisér v kontextu své tvorby dosti opakuje; opět téma sériových vražd, opět mysterie první kategorie. Avšak teprve v Mužích, kteří nenávidí ženy dosáhl jako filmař nejen vyrovnanosti, ale i absolutní preciznosti co se týče jednoty narace a stylu, které tentokrát uměle nepřebijí odbočkou k samoúčelnému strašení (viz. Sedm, Zodiac). Craig jako Mikael Blomkvist je skutečně skvělý, nicméně filmu kraluje nikoliv on, nýbrž hackerka Lisbeth Salanderová, jejíž tvář do paměti diváků neodmyslitelně vtiskla  Rooney Mara. Titulkový "Immigrant Song" nabudí divácké choutky a pak už si Fincher jede svou královskou cestu, skrze níž mi dokázal, že je opravdu velký filmař.

Kolo zázraků (2017)

Velmi hezká Allenovská tragikomedie. Rozhodně nejde o špatný film. Souhlasím s hodnocením 65% zde na ČSFD. Woody Allen je mistr svého oboru a velmi si ho cením. Za jeho nejlepší dílo považuji film Annie Hallová. Tím, že točí každý rok jen dokazuje, že je ještě pořád v kondici. Kolo zázraků není nádherné umělecké dílo, ale svým způsobem ten film má něco do sebe. Allen nepotřebuje točit umělecké kasovní trháky. Má rád svůj žánr a svůj styl a jako mistr romantiky točí svoje, dnes velmi netypické filmy. Scénář jako vždy zcela originální. Na první pohled velmi jednoduchá zápletka, ale vlastně jde o velmi dobře propracovaný příběh čtyř intelektuálů, ale možná by to mnohem více bavilo jako divadelní hra. Kate Winslet byla výtečná. Pro ní velmi atypická role, ale Ginny zahrála perfektně. Jim Belushi jako Humpty tomu dodal humor a dvojka Justin Timberlake a Juno Temple mě moc nezaujali. Nechápu proč Timberlake jako plavčík Mickey film celou dobu vypráví a na konci zápletku neuzavře. Vizuálně byl film velmi zajímavý. Legenda kamery Vittorio Storaro vytvořil velmi poutavý a rychlý styl kamery, u kterého někdy nestíháte sledovat snímané místo, protože je ihned pryč. Pro scény na pouti, ale skvěle pasovalo. Ta rychlost tam sedí. Kostýmy a výprava moc hezké. Bohaté a nešizené. Vybraná hudba filmu dodala atmosféru. Kolo zázraků je zajímavé komediální drama ze života s lehkou nadsázkou a myslím, že není důvod se nepodívat. Film se sice Allenovi docela vleče, ale někdo v něm rozhodně najde zalíbení. Myslím, že se to mistru romantiky Woodymu povedlo. Nejlepší scény jsou s mafiány a finální scéna. U mě hezké čtyři hvězdičky.