Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Vcholné dílo Tima Burtona a pro mě rovněž jeden z nejlepších muzikálů 21. století. Depp coby mstící se Sweeney Todd je zde absolutně dokonalý. Skvěle mu sekunduje Helena Bonham Carter, rovněž jako Alan Rickman. Hýřivá přehlídka geniálních nápadů (viz. sklep s pecí), úchvatná výtvarná stylizace, famózní hudba. Spojení muzikálu a hororu v Burtonově podání zkrátka nemá chybu.

Cena za něžnost (1983)

Něžný a laskavý film o lásce, rodinných vztazích a bolestivé ztrátě. James L. Brooks je výborný režisér a jsem rád, že si za Cenu za něžnost odnesl Oscara. V hlavních rolích matky a dcery se představují fantastická Shirley MacLaine (Aurora) a neméně výborná Debra Winger (její dcera Emma). A pak je tu samozřejmě Jack Nicholson v parádní roli astronauta Garretta, Aurořina nového přítele (také zasloužený Oscar). Lepší tragikomedii, než je Cena za něžnost jsem v americké kinematografie snad nikdy neviděl. Moje nejoblíbenější scéna je zřejmě projížďka Aurory s Garrettem na pláži. U mě to nejlepší hodnocení. Pět Oscarů za adaptovaný scénář, vedlejšího herce, hlavní herečku, režii a film. Krásný a dojemný příběh.

Ano, šéfe! (2009) (pořad)

To je pořad pořadů. Zdena je borec i když někdy je to komedie. Umí být neuvěřitelně lidský. Není to zlý člověk a dokáže udělat z relativně lehkých surovin perfektní jídlo. Nejlepší kuchař v České republice. Nejlepší restaurací byla jednoznačně Westy v Hodoníně. Nejhorší pak Bohéma v Brně a Bílý koníček v Táboře. Zdena má tolik hlášek, že člověk nedokáže říct, která je nejlepší. U mě to nejlepší hodnocení. Super pořad, který každému něco přinese:-).

Terminál (2004)

Krásné komediální drama s výborným Tomem Hanksem v hlavní roli. Žádné velké umění, jednoduše hezký, příjemný film pro radost! Steven Spielberg rozhodně nezklamal. Naopak jsem rád, že po dlouhé době natočil čistý, komorní příběh pro vlastní potěšení.  Catherine Zeta-Jones byla dostatečně nádherná a Stanley Tucci si s postavou ředitele letiště poradil perfektně. John Williams vytvořil pěknou hudbu. Film bych nominoval alespoň na dva Oscary a to v kategoriích nejlepší hudba a hlavní herec pro fantastického Hankse, který zde věrně následuje své role ve Forrestu Gumpovi nebo Trosečníkovi. Moc hezký film.

Zlo pod sluncem (1982)

Opět skvostná kriminálka, geniální Agatha Christie byla jedinečná. Peter Ustinov jako Hercule Poirot byl opět vynikající. Jane Birkin, Maggie Smith či kráska Diana Rigg v hlavních rolích tohoto perfektně zpracovaného filmu. Guy Hamilton, režisér Bondovek se filmu ujal naprosto skvostně. Scénář opět vynikající, vtipný a stále v pohybu. Žádná nuda. Krásné kamerové záběry Jadranu a hezká hudba. Ideální kriminálka jak má být. Nejlepší scéna je podle mě finální rozluštění případu. U mě to nejlepší hodnocení. Poirot a Agatha opět zabodovali.

Osvícení (1980)

Natočil-li někdo horor, jenž by předefinoval dosavadní pravidla hororu, byl to Stanley Kubrick. Do nejmenšího detailu vycizelované dílo, v němž Nicholson vytvořil jednu ze svých nejlepších kreací. Od prvního, vrtulníkového záběru nastoluje Kubrick ve spolupráci s osvědčeným kameramem Johnem Alcottem a skladatelem Carlosem nervy drásající atmosféru. Osvícení je jedním z vrcholů toho, čeho lze v oblasti filmové režie dosáhnout.

Rozkoš v oblacích (2013)

Pedro Almodóvar se uvolnil a natočil Rozkoš v oblacích. No, proč ne? Vůbec ne špatný film. Rozhodně jsem čekal, že to bude horší. Není to žádné mistrovské dílo, ale rozhodně není na 51% jako zde na ČSFD. Spáčilová mě překvapila, že dala 70%, já bych dal takových 65%. Ten film má něco do sebe. Scénář je originální, celkem vtipný. Almodóvar ze svého filmařského stylu nic neztratil. Nikdo nepředvedl žádný jedinečný výkon, ale každý herec si zde našel dostatečný prostor, včetně Antonia Banderase a Penélope Cruzové hned v úvodu. Dobrá komedie. U mě hezké čtyři hvězdičky.

Vražda na Nilu (1978)

Myslel jsem, že Vražda v Orient expresu je od Agathy Christie moje nejoblíbenější dílo. Po včerejšku, ale těsně vede Smrt na Nilu. Peter Ustinov byl stejně vynikající jako původní Albert Finney. Velmi mu konkuroval skvělý David Niven, nesnesitelná Angela Lansbury, psychotická Mia Farrow, vyčůraný George Kennedy, drzá Maggie Smith, které dnes přeji vše nejlepší, či bohatá Lois Chiles mnou známá z Bondovky Moonraker. Režie Johna Guillermina byla vynikající. Scénář perfektně propracovaný, nechyběl typický britský humor ani tvrdé scény. Krásná kamera a výprava. Maestro Nino Rota se opět předvedl jako jeden z nejlepších skladatelů filmové hudby. U mě to nejlepší hodnocení. Nejlepší scény jsou výslechy jednotlivých pasažérů, kobra a rozluštění případu v salonku.

Prázdniny v Římě (1953)

Prázdniny v Římě pro mě představují jeden z nejkrásnějších a skutečně nejdokonalejších filmů všech dob! Nestárnoucí klasika, kterou si každé Vánoce znovu a znovu vychutnávám. Musím přiznat, že jsem dlouho odolával (poprvé jsem viděl na Vánoce 2017), nicméně od té doby se jedná o jednu z mých absolutních srdcovek. Nejpůvabnější romantická komedie, doslova moderní pohádka, dalo by se říci, úchvatně natočená, geniálně zahraná. Miluju to! Nejen pro nádhernou tvář a vlasy mé "dvorní herečky" Audrey Hepburnové (princezna Anna), která zde přirozenou krásou těla i duše předvádí svůj životní výkon, ale i díky Gregory Peckovi (Joe Bradley), největšímu sympaťákovi, co kdy v Hollywoodu byl. Hereckou sestavu skvěle uzavírá jedinečný Eddie Albert v roli fotografa Erwinga. William Wyler natočil nezapomenutelné dílo, které hluboce zasáhne tisíce a tisíce diváků po celém světě - stačí zapnout a dál už se dá jen žasnout a po skončení se upřímně rozplakat. Zároveň zde máme dokonale nevtíravou reklamu na Řím. Mistr scenáristiky Dalton Trumbo byl skutečný umělec! Úchvatná kamera Henriho Alekana nás provází tímto nezvyklým prázdninovým dobrodružstvím na cestě Římem s dokonalou výpravou a kostýmy a také působivou hudbou Georgese Aurica. 100%. Tohle musí vidět zkrátka každý...

Anděl Páně (2005)

Fantastický film. Jiří Strach po Popelce natočil nejlepší pohádky české historie a nebál bych se říci, že možná všech dob. Dvojka byla ještě lepší, ale to vůbec nevadí. Ivan Trojan a Jiří Dvořák jsou borci. Kdo jiný by měl Petronela s Uriášem zahrát, když ne oni dva. Scénář výborný. Člověk se nasměje a chvílemi je to velmi dojemné. Perfektní vzor jak by měla vypadat pohádka. Ostatní herci Zuzana Kajnarová, David Švehlík i slizký Olda Navrátil byli též skvělí. Klárka Issová jako Panna Marie byla vynikající a Jiří Bartoška byl bohem doslova. Musím pochválit krásnou hudbu, kostýmy, masky, vizuální efekty i krásnou kameru. U mě to nejlepší hodnocení. Nejlepší scéna je podle mě s nebeskou branou, svatba a návrat do nebe.