Medvědín (2020) (seriál)

Skvělá přehlídka charakterů v hokejovém prostředí a ukázka toho, jak jeden pošetilec dokáže udělat brutální dusno v celé komunitě. I když tady těžko říct, jestli je povedenější tatík nebo synátor. Příběh je dost mrazivý díky tomu, jak je realistický. Musím říct, že jsem týmu ani nefandil a přál jsem jim každou prohru, když jsou to takoví šašci a křiváci.

Až na Měsíc (2020)

Začátek super, ale později se příběh začal ubírat směrem, který je na můj vkus až příliš infantilní. Vlastně vůbec nevím, co si z toho mám odnést. Ani nedokážu říct, jestli byla měsíční bohyně hodná nebo zlá. Želatinový vzhled měsíční říše mi připadal dost odbytý. Tvůrci si mohli dát víc záležet, protože potenciál pro různé srandičky a komické figurky byl obrovský. Jednu hvězdu dávám za úvod na Zemi, druhou za titulní píseň od Phillipy Soo a rap battle při ping pongu.

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Fakt, že lidstvo postupně ničí přírodu, není nic nového pod sluncem. Slyšet to ale z úst člověka, který tuto změnu pozoroval celý svůj dlouhý život, je něco jiného. Dokument není jen o tom, že se lidstvo řítí do záhuby, ale také o tom, že když se naučíme žít v harmonii s přírodou, čeká nás zářná budoucnost. To se mi na něm líbilo nejvíc. Alegorie s Černobylskou havárií je více než výstižná a závěrečné záběry na město Pripjať krásně podtrhují myšlenku celého snímku.

Červený střevíček a 7 statečných (2019)

Co se týká dětských animáků, tak je to pořád jeden z těch lepších. Je to zábavné, pořád se tam něco děje. Dokonce ani zpívací scény nejsou nikterak zdlouhavé. Hlavní problém podle mě spočívá v tom, že nacpat 10 hlavních postav na hodinu a půl stopáže zkrátka nejde, obzvlášť když půlka dialogů je o tom, jak kdo vypadá. Výsledek je takový, že každý má jen svou „chvilku na výsluní“ a působí to nekonzistentně.

Zaklínač (2019) (seriál)

Asi nemá smysl pozastavovat se nad tím, jestli má někdo takové či makové vlasy nebo oblečení. V žádném případě se nejedná o adaptaci her, jak by si někteří asi přáli. Zaklínač není příběh o efektním boji s příšerami, ale o životě, osudu a věčném hledání. První série, která se věnuje událostem z povídek, je podle mě zpracovaná velmi dobře. Co se týká druhé série, tak tam už se tvůrci celkem dost trhají ze řetězu z pohledu věrnosti předloze, ale body nahánějí na napětí a akci. To je mimochodem věc, kterou mám na příběhu Zaklínače nejraději, že ať do něj uděláte sebevětší modifikace, tak ona "hlavní linie" to pořád ustojí. Seriál rozhodně není dokonalý, ale Zaklínače obecně mám opravdu rád.

Princezna zakletá v čase (2020)

Na hraně zítřka meets Rebelka feat. World of Warcraft & Life is Strange. Už jsem přestal věřit, že se nějaký český film dokáže takhle vyšvihnout. A co je onou kvintesencí, která z toho dělá tak super dílo? Možná nápad, že těžkopádná orchestrální hudba a bouře sluší českým hradům a krajině víc než kytara, slaďácký zpěv a sluníčko. Možná to, že princezna může být sama cool místo toho, aby to byla jen slečinka na líbání a zachraňování. Možná hlavní záporačka, která má mozek(!) a nenechá se sebou jen tak zametat. Nebo snad absence pohádkových klišé, která když už zazní, tak se jim samotné postavy vysmějí. Nejspíš všechno dohromady. Jedním slovem - vynikající.

Počátek (2010)

Kdyby mi někdo držel pistoli u hlavy a chtěl po mě instinktivně vybrat nejlepší film, byl by to právě Počátek. Snad všechny jeho aspekty jsou na té nejvyšší možné úrovni. Oceňuji, že se film maximálně soustředí na příběh a není tam snad jediná scéna, která by šla vynechat. Současně odkrýváme úžasný svět snů, průběh nesmírně náročné „loupeže“ a v neposlední řadě minulost hlavního hrdiny, která ovlivňuje jeho současné jednání. Všechno do sebe naprosto dokonale zapadá a pokud člověk dává pozor, tak se v ději neztratí. Všudypřítomná neustále gradující hudba Hanse Zimmera je nedílnou součástí celého zážitku. Rozhodně se jedná o vrcholné dílo Christophera Nolana a pro mě i jedno z vrcholných děl světové kinematografie.

Castlevania (2017) (seriál)

Seriál čím dál lepší. První série mě moc nepřesvědčila kvůli přílišné přímočarosti děje. S druhou sérií, která se opírala hlavně o postavy, šla ale kvalita nahoru. Třetí řada tuto laťku možná ještě překonala a čtvrtá už si jen perfektně hraje se zažitými principy. Temná atmosféra je vykreslena opravdu výborně. Skoro všechny scény hrají barvami jako černá, červená a oranžová, což jsou barvy noci, krve a ohně. A krve, ohně a vraždění je tady víc než dost. Také se mi líbí, jak jsou rozehrávány vedlejší dějové linky všech postav, díky kterým příběh neztrácí tempo a zároveň nevyznívá černobíle. Celkově postavy a dialogy jsou v Castlevanii oproti jiným animovaných seriálům na špici. Nejlepším kouskem je podle mě předposlední epizoda třetí série.

Tenet (2020)

Daleko víc než jakéhokoliv Nolana jsem v tom viděl Mission Impossible ozvláštněnou o vracení času. Je pravda, že film pořád šíleně jede a nedává vůbec čas na porozumění. Ve chvíli, kdy se člověk zamyslí, co se vlastně stalo v předchozí scéně, pozornosti unikne ta další. Láká na více shlédnutí. S tím souvisí i mé upřímné pochopení pro lidi, kteří řeknou, že ten film je blbost. Už jen chaotický úvod, třebaže skvěle udělaný, dokáže totálně rozhodit... Drobné nedostatky ale nezabrání tomu, abych dal plný počet. Akční scény jsou dokonalé po všech stránkách a příběh, i když hodně složitě podaný, je skvěle promyšlený. Zvlášť bych chtěl pochválit vynikající soundtrack Ludwiga Göranssona, který tomu filmu neskutečně sedí, a to i v momentech, kdy je přes něj špatně slyšet rozhovor. Tvoří podle mě úžasnou atmosféru odtržení od reality. Takhle výborně natočený a hlavně originální film jsme tady už hodně dlouho neměli.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Po minulém velkém vítězství nad impériem dostávají nyní povstalci nakládačku, a to pořádně. Hlavní postavy už ale nejsou náhodní týpci, co se potkali v hospodě, jsou z nich skuteční hrdinové. Líbí se mi vyvážení akce a oddechu, kdy jsou významné momenty soustředěny na začátek a konec filmu. Prostředek, kdy jsou postavy rozděleny má pomalejší tempo, ale postupně buduje napětí a připravuje půdu pro závěr v oblačném městě. Skvěle je zde představena i temná strana síly, jak při Lukově výcviku na Dagobahu, tak při závěrečném souboji, kde se ho pokouší Vader zlákat. Vůbec závěrečný souboj je výborný po všech směrech. Poprvé se tady tváří v tvář setkávají hlavní představitelé absolutního dobra a zla. Hudba a dramatičnost je dechberoucí stejně jako zakončení souboje v podobě šíleného zvratu. V každé trilogii je epizoda, která dopadla nějak "špatně" a i to je prvek, který filmu neuvěřitelně přidává na hodnotě.