Hanebný pancharti (2009)

Rozhodně ne plný počet hvězd, na to je tento film příliš neosobní a soucítit s hlavními hrdiny je to nejdůležitější měřítko za které dávám pět hvězd. Ani příběhově nejde o žádný originální zázrak. Nicméně nemohu ani říci, že by Hanebný pancharti byli špatným filmem. To vůbec ne a zvláště Christoph Waltz tu herecky přímo exceluje v úžasně napsaném záporákovi. Největším kladem tohoto díla není akce, ale repliky, které jsou výstavním klenotem tohoto díla a je radost je poslouchat. Když si to spojíte dohromady s charismatickými herci, dostanete skvělý mix filmu, kterému do páté hvězdy chybí jen to jedno, co jsem psal v úvodu. Hrdina, do kterého bych se psychicky vcítil. 80%

Hra o trůny - Dlouhá noc (2019) (epizoda)

Tak nakonec za čtyři slunce, ale nenechte se mýlit. Na kvality tohoto seriálu jde o průser. Průser o to větší, že mělo jít o jednu z nejpamátnějších bitev i epizod seriálu, protože zde došlo k vyvrcholení už od první série ukázané zápletky. Obrovská dechberoucí bitva to skutečně je. Jen je většinou moc špatně vidět a kolikrát je tak nepřehledná, že jsem měl co dělat abych se v tom chaosu neztratil. Ale ok beru to, že bitva takových rozměrů prostě chaos je. Oproti tomu mě mrzelo, že celá skoro devadesáti minutová epizoda byla jen a pouze efektem bez hlubších emocí, které jsem si na tomto seriálu tak oblíbil. Zde smrt nebyla jen smrtí, opravdu bolela. Tento díl jakoby najednou na zcela zapomněl. Co nejvíce mě ale s...e je fakt, že se seriál definitivně vykašlal na snahu o realističnost ve fantasy světě. Tuto bitvu prostě !POZOR MOŽNÝ SPOILER! neměla jistá strana prohrát tou cestou, kterou prohrála, protože dle logiky prvních sérií měla veškeré trumfy v rukou a tento moment překvapení naprosto do celku G. R. R. Martina nezapadá. !KONEC MOŽNÉHO SPOILERU! To mě nejvíce mrzí a je to i důvod, proč jsem šel s hodnocením tak dolu. Byla to vskutku epická, špatně nasvícená bitva s nechtěným vyvrcholením. To je myslím trefné shrnutí. Opravdu mě to bolelo, a to jsme u kvality čtyř hvězd. Inu, hold to tak je. 75%

Avengers: Endgame (2019)

Tak nám vyprávění po deseti letech končí. Dvaadvacet převážně na jedno brdo filmů zde dochází ke svému konci a kupodivu musím i jako nefanoušek uznat, že skutečně kvalitně. Tam, kde Infinity War byl epický a nekompromisní ve svém závěru ke všem postavám (doufal jsem, že takový badend by byl pro tuto sérii originálním a excelentním zakončením) je Enggame kupodivu komorní podívanou, která v první polovině přešlapuje v depresi z prohraného boje, aby ve druhé půli se postupně začala překlápět na epičtější rovinu vedoucí k finální bitce. Postavy uplynulých deseti let tu dostávají svůj menší či větší prostor, za což budou šťastni hlavně fanoušci. Já, který každý film viděl jen jednou jsem se tu a tam občas ztrácel. Humor mi přišel excelentně zvolený, neb vtip scény nepřehlušují, jen je okořeňují. Vyváženost zde je tedy přímo výborná a fanoušci zde dostávají přesně co chtěli. Záporák je naprosto skvělý, jeho konání chápu a svým způsobem jsem mu i fandil. Verdikt: Avangers: Endgame na pět hvězd zakončuje řadu pro mě průměrných filmů, které (hlavně postavami) vytěžuje na maximum a uzavírá tak jednu dlouhou comicsovou ságu, která si takový kvalitní konec určitě zasloužila. Ač nejsem fanda Marvelu, byl jsem rád u toho přímo v kině. 85%

Ant-Man a Wasp (2018)

Příjemná oddychová komedie s dobrou akcí na rodinné zamračené odpoledne. Jeden z těch filmů, který mě baví vidět jednou a vícekrát se už nemusím k němu vracet. Důvod? Všechno co zde vidím jsem už viděl v jiném filmu, nejpravděpodobněji též od Marvelu. Je to jako kuchařka s desítkami receptů, které ale obsahují pořád stejné ingredience jen v jiném poměru. Sakra, vždyť i tento typ komentáře už jsem určitě k jinému filmu od Marvelu psal. To není náhoda, prostě to tak s těmito filmy z tohoto univerza mám. Infinity War je světlá výjimka, na kterou jsem musel čekat 20 filmů, které byly převážně právě takto zaměnitelné. Vtip tu nicméně je, není nucený, nechutný, ale vcelku přesně na míru složený. Herci též hrají dobře a i režie s kamerou zvládá svou úlohu na jedničku. Hudba je nemastná, neslaná (klasika Marvel), akce nijak strhující a logické jednání postav zde skončilo někde v mravenčím žaludku. Jako comicsový film to funguje dobře. Jako film o super hrdinech taky. Jen je prostě moc zapomenutelný pro podobnou tvář s jinými obdobnými projekty. 70%

Black Panther (2018)

Když jsem se na to díval, přišlo mi to docela dobrý, ale víte co? Uplynulo 24 hodin a já si z toho nepamatuji skoro žádnou zajímavější sekvenci. Ten film přešel, aniž by ve mě zanechal nějaký památný moment, důvod se z něj nějak zpětně těšit. Je to jen jakýsi další zářez na poli X dalších comicsovek a jedeme dál. Ano, je na něm vidět že stál peníze a není ani nijak marný. Nicméně platí u něj to samé jako o 90% všech ostatních márvelovkách.... je zaměnitelný s kterýmkoli jiným filmem z tohoto univerza. Ano, tento je více akční, méně komický, ale víte co? Z těch 22 marvelovek bylo takových už vícero. A to mě prostě asi už nudí. 65%

Johnny English znovu zasahuje (2018)

Rowan Atkinson je Pan herec a svůj um dokazuje i po uzavření jeho beanovského řádění. Dokáže zahrát vážné role, ale i parodie, kam spadal právě Mr. Bean jako prototyp britského průseráře, a zde Johny English jako parodie na Bonda. Co se kvality samotného filmu týče, jde opět o primitivní, jednoduchý a přímočarý děj, jenž je protkán různými epizodickými vtipy, kterým se zasmějete, ale samotný příběh neučiní nijak výjimečný. Tím tedy chci říci, že kvalita tohoto filmu je a bude maximálně průměrná, když se veškeré ostatní věci jako herci či daný humor povedou. To zde platí a proto můžu zvednout palec nahoru a sdělit, že co jsem od této komedie očekával, to jsem dostal. Nic více, ani nic méně. 65%

Čertí brko (2018)

Jedna z těch pohádek, která cílí na děti, ale humorem i na rodiče. V tom prvním je minimálně koukatelná, ale jako zábava pro rodiče krachuje na celé čáře. Peklo je nezajímavé a po pěti minutách vykreslení i nudné. Charaktery nikterak hluboké a nevýrazné. Záporák pouze šašek bez nějaké vážnější motivace a všechno okolo jen přebytečné pozlátko. Ano, není příliš moc o co stát. A určitě bych v hodnocení jinak klesl na jednu či dvě hvězdy, kdyby tu a tam nezazněl nějaký ten vtip, který pochopí hlavně dospělí. Navíc Ondřeji Vetchému sedla role Lucipera jako ušitá a Budař si svou roli (která mě ale jinak nudila scenáristickou prázdností) fakt užíval. Mírných 60%.

Řbitov zviřátek (2019)

Tak s klidem mohu oznámit, že nový Pet Sematary rozhodně není průser. Žánrová přímá jednohubka (bez vedlejších odboček), která si oproti původní filmové předloze stojí více na svých nohách a od knihy se v některých bodech odlišuje, což není zde na škodu. Orientace na tématiku smrti, jejího vnímání a řešení je zde dobře rozebrána a gradace tu i díky ní funguje na jedničku. Subjektivně ale prostě u mě kniha i původní film s přehrávajícími herci stojí kvalitně výše, než tento též dobrý počin. Může za to asi ta původní atmosféra, Kingův scénář a vůbec celkové pojetí, které šlo více za hranice hrůznosti, kdy kupříkladu v knize a filmu z roku 1989 je pohřbívaný malý Cage, nikoli Ellie. Maximální vyhrocenost možného je tak zde utlumena, což je škoda, protože tu v podstatě nenajdu žádný hororově ani jinak žánrově zapamatovatelný moment, který bych do budoucna u tohoto filmu mohl vyzdvihnout, což se mi u původního filmu nestalo. I tak ale žánrově jde o kvalitní hororový kousek, který za minimálně jedno zhlédnutí stojí. I pro originální závěr, který není hloupý, a kdyby tak končila i kniha, nezlobil bych se. P.S: Malý Cage v tomto filmu je nehorázně podobný tomu z roku 1989. A další palec nahoru za finální skladbu. 70%

Vodník (2019) (seriál)

Jeden z těch lepších atmosférických seriálů České televize s vynikající hudbou a kamerou. Velké plus je zde pomalé tempo, které se k celku prostě skvěle hodí a casting se skutečně také vydařil. Jsem moc rád, že Česká kotlina má zde konečně filmaře typu Tauše a kolektivu, kteří nejen dokáží adaptovat zajímavou knihu Michala Sýkory, ale také i díky scénáři Petru Jarchovskému vyprodukovat tak kvalitní minisérii. Nečekal jsem to, ale fakt jsem si to užil. 80%

Louskáček a čtyři říše (2018)

Musím přiznat, že jsem od Disneyho tak prázdný a nudný film nečekal. Pokud to pozitivní, co o filmu mohu říci je, že měl krásné kostýmy, je tu něco špatně. Netvrdím, že jsem fanoušek Louskáčka, vlastně ta pohádka nikdy nepatřila k mým oblíbeným, ale tato duchaprázdná slátanina, kde jsou čtyři říše spíše jen pro okrasu než regulérními světy, mě nudila nejen svou kýčovitostí, ale hlavně myšlenkovou prázdností, kdy vše stojí na tolikrát omývaných klišé, až se mi protáčely panenky. A finální zvolání "já jsem to všechno co potřebuji!" byl WTF moment srovnatelný s Jupiter vychází a scénou, kdy si hlavní postava uvědomí, že vlastně ráda štětkou protahuje záchody. Naprostý pohádkový podprůměr a skoro i příběhové dno, které pohádka může mít. A též důkaz, když většinu rozpočtu vyplácáte na kostýmy a rekvizity a pro scénáristy zbudou jen nitě. Nedopadlo to dobře. 50%