88 minut (2007)

Rutinní kriminálka s pěkně pitomým koncem, jenže já si nemůžu pomoct, ale bavilo mě to. Na Ala se prostě hezky dívá (pro muže je tu zase připravených několik pěkných ženských, na kterých si zjevně casting dal záležet) a sem tam se objeví i nějaká dobrá hláška. Ne, není to nic geniálního, pokud chcete real-timovou věcičku, radši si pusťte seriál 24 hodin, protože v tomhle filmu přece jenom těch 88 minut moc nefunguje (projížďka přes celé město zabere asi tak pět minut, z toho čtyři minuty hrdinové sedí v autě na parkovišti a kecají). Ale sakra, proč se každej den dívat jenom na další Přelety nad kukaččím hnízdem a Schindlerovy seznamy? Takže kašlu na nízky hodnocení intelektuálů z CSFD a s radostí tomu hodím ty 4*. Je to sice jenom rutinní thriller, jenže někdy má člověk chuť podívat se i na rutinní thrillery. A zvlášť když v nich zpoza rohu vyskakuje Al Pacino. Poznámka 2. září 2007: Nikdy si ten film nezkoušejte pustit dvakrát. Po druhým shlédnutí musím říct, že je scénář v některých okamžicích naprosto pitomej a nejradši bych snížila hodnocení na dvě hvězdičky. Na tenhle film asi člověk musí mít i náladu. Je to prostě jen oddychovka na jeden večer, kdy budete moct polehávat u televize a klidně si i na několik minut pospat, protože vám stejně nic neuteče. Ale nikdy od toho nečekejte nic víc.

Psí odpoledne (1975)

Důkaz toho, že ty nejlepší scénáře občas napíše sám život... Příběh dvou lupičů, z nichž jeden loupí kvůli operaci na změnu pohlaví svého homosexuálního přítele, se totiž od počátku stává víc groteskou s oběma aktéry v hlavních rolích než bankovní loupeží. Zajatci banky se učí nakládat se zbraněmi lupičů, stejně jako volají domů svým známým. "Promiňte! Manžel chce vědět, kdy budete s tou loupeží hotoví." A tak ony dva lupiče nenapadne nic jiného, než si nechat přivézt autobus, odjet na letiště a navždy někam zmizet. "Podívej, jestli odsud odjedeme, už se do Států nikdy nevrátíme... Je nějaká země, kam bys chtěl speciálně jet?" "Wyoming." Pak ale první půli nahradí půle druhá a komedii pomalu nahrazuje drama o přežití. Je to zvláštní, ale i když v tomhle filmu nemáte ani pět minut plánování loupeže, jen čisté dvě hodiny života v jedné přepadené bance, nenudíte se u toho ani minutu. Nejlepší bankovní film, co jsem zatím viděla, ani po těch třiceti letech se mu žádný z novějších kousků nevyrovná.

Krycí jméno Donnie Brasco (1997)

Zvláštní pohled na celou věc z trochu jiné strany. Jasně, máte tu zákony versus organizovaný zločin, přičemž to první se musíte pokusit bránit, zatímco to druhé naprosto potřít. Jenže společně se zákony prezentovanými tajnými službami přichází také chlad celé organizace. O lidi přece nejde, jde jen o to, aby právě ony zákony byly dodržované. Ať už to v konečném důsledku znamená, co chce. Ať už to více lidem pomůže, nebo uškodí. Naopak s mafií přichází nečekaně i porozumění, zájem, rodina. A vy najednou stojíte před těžkým rozhodnutím... Můžete se postavit k zákonům zády, nebo prostě podrazit lidi, kterým na vás záleží. Poklepete si s kolegy po rameni, řeknete si, jak jste dobří, a odškrtnete jedno z políček stále se rozrůstajícího seznamu. Ty největší ryby ale stejně nikdy nedostanete. Vždyť zákony a spravedlnost jsou někdy dvě naprosto odlišné věci. /Poznámka k hodnocení: Gangsterky mám hodně hodně moc ráda, ale co sakra dělat, když Mike Newell rozhodně nepatří mezi ty nejzručnější vypravěče žánru (třeba do Scorseseho má daleko) a když se Johnny Depp, z mě neznámých důvodů, neřadí zrovna mezi herce, ze kterých skáču nadšením?

Maximální limit (2005)

Tomuhle říkám příjemný film. Můžete ho považovat jen za jedno z těch průměrných dramat, ale pro mě je to hlavně geniální sonda do života jednoho chlapíka, který se z nuly začal hrabat na vrchol. A jak se měnilo jeho postavení, začal se měnit i on sám. Two for the Money je film o tom, že v prostředí vysokých peněz nemusí být nic tak, jak se zdá. Jednou jste nahoře, o sekundu později na dně. Jednou jste přátelé, za chvíli ležíte pomočení svým "přítelem" na trávníku... No a Al je prostě Al. Jeho postava se pohybuje někde na hraně mezi láskou a nenávistí, polovinu filmu byste mu nejradši jednu vrazili, tu druhou byste mu (alespoň z mého ženského pohledu) nejradši skočili do náručí, případně ho začali utěšovat. Asi i tak je na tom celý film: buď si ho podobně jako já oblíbíte, nebo máte prostě smůlu a ztratili jste dvě hodiny svého života. Pokud máte talent jako Johnny Anthony, můžete si zkusit tipnout. Nebo si hodit mincí. Možná to vyjde nastejno.

Volný pád (1993)

Dobrej film, ale nic tak výjimečnýho, aby mi to utkvělo v hlavě na dlouhou dobu. Tyhle všemi opěvované thrillery s Michaelem Doulglasem (vyjma Základního instinku) nějak moc nemusím. Asi je to moje chyba, protože řemeslně je to dobrej film. Jen mě prostě nedokáže skutečně chytnout za srdce...

Transformers (2007)

Vizuálně povedená záležitost, kde se najde i několik dobrých vtipů, například když jedna z postaviček poznamená: "Tohle je ještě lepší než Armageddon!". Jak už bylo řečeno asi stokrát, nechce se mi věřit, že tak megalomanský záběry (klidně bych je nazvala nejlepšími filmovými triky, co jsem viděla v poslední době) stály dohromady jenom 150 milionů dolarů. Na druhou stranu se ale člověk musí přenést nad to, že druhá polovina filmu bude skutečně jen vizuální řežbou několika strojů (ze který postupem času celkem začínají bolet oči). Kdo čeká víc, bude asi hodně zklamán. Stejně jako já, ty 4-5 hvězdičkový hodnocení kolem mi prostě jaksi nejsou na rozum a odmítám je udělit filmu, který nemůže nabídnout nic víc než dobrý digitální efekty. Zvlášť když jsem si ke konci říkala, že už by to mohlo konečně skončit. P.S. Pokud se nebudete orientovat v tom, kdo je dobrý a kdo špatný, dejte na barvičky. Chlapík (dá-li se tak ten kus šrotu nazvat) v barvách americký vlajky je šéf, ostatní zářící žlutou, zelenou a dalšími jasnými barvami jsou na jeho straně. Odstíny šedý nebrat. Znázorňují síly zla.

Sedm statečných (1960)

Jeden z nejlepších westernů všech časů. Jenže na ty já nějak moc nejsem...

Ostrovní zprávy (2001)

Hlavní plus: Kevin Spacey, Julianne Moore, zvláštní atmosféra. Hlavní mínus: někdy až pohádkový nádech jinak celkem seversky drsného filmu. Vyberte si sami, co u vás převáží. U mě jsou to jednoznačně klady.

Nový svět (2005)

Kamera moc hezká, exteriéry nádherné... to ale nemění nic na tom, že zbytek je romantická nuda prosycená poetikou, která mi skutečně moc neříká.