Hrozba smrti (2024)

Strašně sterilní film. Už od začátku je to oproti originálu blbě nakopnuté tím, že Dalton není onen zkušený vyhazovač, který by zaučoval ostatní, ale jen tupý MMA zápasník, který umí rozdávat pěsti, tak ho prostě najmeme jako vyhazovače. Tečka. O vyhazovačích film vůbec není. Hrozbu jsem tam necítil žádnou, protože se tam furt všichni smějí, usmívají, řechtají, celé to má feeling spíš akční komedie, což určitě nebyl záměr a záporáci působí jako neškodní hňupové. K té abnormální sterilnosti jeden příklad za všechny: Dalton má noční můry z jednoho dřívějšího zápasu, kdy pořádně nevíme co se tam stalo, vidíme jen útržky. Pak daný zápas začne rozebírat jeden záporák a že prý je to nahrané na youtube. Kouká na to (my to schválně nevidíme) a řekne:"Jo, tahle rána byla ta, co ho dorazila, přesně tahle to byla" a já čekal, že teda asi zabil protivníka v ringu nějakou strašně nepříjemnou, nepovolenou zákeřností (proto to přece stále není ukázáno a napínají nás tím). Později už se flashbackem dostáváme do centra dění. Dalton rozzuřený k nepříčetnosti srazí protivníka na zem a na zemi mu do hlavy bije pěstmi. Rozhodčí ho odtrhává, ale Dalton se rozzuří znovu, vrátí se k ležícímu protivníkovi - aha a teď přijde TA sviňárna, kterou si celou dobu rejža nechával až na konec a bum! Final blow je jen další pěst v řadě, jaké protivník schytával předtím. Holt tvůrčí impotence. A takový je celý film. Moc jednoduchý, moc přímočarý a v akci nudný (hlavně ke konci). Zítra nebudu vědět o čem to bylo. Origo samozřejmě mnohem lepší.

Godzilla vs. Kong (2021)

Takový ten typ tupého blockbusteru, který mě sral úplně vším od prvních minut. Odporná CGI Kongova mimika, dementní kamerový nájezd na hozený rotující kmen, kýčovité titulky, aktivistický smrad adorující za Godzillu a tak bych mohl pokračovat do nekonečna. Úvodní útok Godzilly je něco dramaticky tak odfláklého a zbrklého, že i pásová výroba ve fabrice bledne závistí. Celá scéna na letadlových lodích při západu slunce je vizuálně neskutečně odpudivá. Naprostý HNUS. Nejhorší ale na tomto filmu bez duše a srdce je to, jak extrémně vážně se při tom všem bere. Jak vidím tu dějovou tupost s dutou Zemí a mecha Godzillou a do toho ty herce, jak úplně smrtelně vážně odříkávají repliky, tak bych se nejradši rozběhnul a nakopnul je do té jejich čuně!! Nechutný fabrikát, který vypadá, jako by ho celý dělala AI.

Přišla v noci (2023) odpad!

Bakalářská povídka roztažená na celovečerní stopáž. To by pořád na nějaké dvě hvězdy bylo, jenže: Za 1): Nevím, proč je tento film označován jako komedie. Ono někomu přijde vtipné, čumět na protivnou bábu, kterou by jste nejradši přetáhli železnou tyčí po hlavě? Že by měl někdo takovou matku, je spíš smutné a to dost. Za 2): Dokud jde o bakalářskou povídku o otravné bábě, kterou by jste nejradši vzali kovovou trubkou po hlavě, tak se na to ještě dívat dá  alespoň díky hercům, ale od twistu někde v polovině filmu se z toho stane taková fraška, že už jsem to dokoukal jen ze setrvačnosti, jak to dopadne. Za 3): Nedopadne to nijak. Je to utnuté bez konce a bez pointy. Nutno podotknout, že kdyby fakt na konci tu bábu přetáhli bouracím kladivem po hlavě, tak by to nějaký smysl mělo, takto ztratíte hodinu a půl života. Za 4) a to je úplně nejhorší: Já strašně moc nesnáším přizdisráče, slabochy a zbabělce. Ano, mluvím o ústřední dvojici manželů. Mám naprostou alergii na blbečky, kteří místo toho, aby proti problémům bojovali, tak od nich utečou (zde doslova!). Což mě samozřejmě přivádí na nepřehlédnutelný zákys filmu, který zdegenerovaní vychvalovači nějakým záhadným způsobem přehlédli a tím je: Proč, proboha, nevolali policajty?!! /// Kolem TOHOTO se dělalo takové haló? Kam český divák ještě klesne?

Nikdo (2021)

Krystalicky čistý příklad filmu, který když by byl natočený o 20 let dříve, tak z toho učurkávám, ale dneska jen zívám. Jo, akce je fajn, ale už jsem se rubanic tohoto typu přejedl. Smíchejte Wicka, Equalizera, finále Ramba 5 a dostanete film Nikdo. Iljův Hardcore Henry oplýval přidanou hodnotou v pohledu první osoby, ale zde mě nemělo co upoutat. A taky, jak už mnoho lidí zmínilo - ty bitky, kdy hrdina rány rozdává i schytává, nějakou úroveň měly, ale to finální generické nabíhání 20ti mafiánů na kulku v dnešní době nežeru ani s nadsázkou. Herec v hlavní roli mi tam vůbec nesednul.

Mladá dáma (2024)

Jednohubka na nedělní odpoledne. První polovina mě moc nebavila ze dvou důvodů. Jednak ten první twist vyzradili už v traileru, takže budovaný úvod neměl žádnou váhu. Druhá věc je ta, že od survival části začalo nekonečné ječení hlavní hrdinky. Ječela, utíkala, vzdychala, utíkala, ječela, schovávala se, sténala, šplhala, ječela a tak furt dokola. Jakmile se ječení, sténání a vzdychání přehouplo k nějakému ději, tak už to bylo fajn. Ke kladům určitě patří skvělá hudba (až jsem litoval, že někdo plýtval potenciálem na takovou jednohubku) a drak je pěkný. Akorát mi vadilo, že mluví, protože to draky v mých očích vždycky chtě nechtě víc zinfantilní a nejde z nich pak takový strach jako z těch mlčících predátorů (tímto zdravíme draky z Beowulfa nebo GoT). Taky mě překvapilo, že to není tak woke, jak by člověk od Netflixu a tohoto tématu čekal (dokonce i u té multikulti matky bylo několikrát zdůrazněno, že je nevlastní) a místy to bylo i nečekaně drsné. Potěšilo i pár drobných nápadů, které mi utkvěly v paměti víc než cokoliv z přehypované Duny 2, kterou jsem viděl o den dřív a to je dost smutné.

Duna: Část druhá (2024)

Já tu čtvrtou prostě nevypotím, ani kdybych se rozkrájel. Filmařina je to vskutku moc fajnová, perfektní řemeslo, ale to je tak všechno. Nemá to žádnou přidanou hodnotu, žádné režijní nápady, nenechalo to ve mě žádné emoce. Samozřejmě tam velkou roli hrála i TOTÁLNÍ PŘEHYPOVANOST a jak řekl kamarád:"dneska už se hajpuje každý druhý film". Z mnoha scén, např. z té v gladiátorské aréně jsem cítil takovou tu Nolanovskou nabubřelost, kdy se v jádru z úplně obyčejné scény dělá strašně fucking epic. Opět ten samý kamarád trefně poznamenal:"Tvl, sjede se půlka planety na zápas a za 3 minuty hotovo". Krom toho, zatímco první polovina filmu detailně rozpitvávávala každou scénu (režisér by byl schopný ukazovat, div ne jak si půl hodiny postava zavazuje tkaničku), ta druhá polovina se zkratkovitě smrskla, jako by jim někdo vystřihl hodinu obsahu. Finální bitva (čti hrozně uspěchané finále), před kterou jsem si řekl "tak teď přijde konečně to, proč jsem šel do kina", netrvala ani 5 minut!!! Jedna dvojice postav (klaďas - záporák), u které jsem čekal nějaký delší souboj, ukončí šarvátku jedním laciným bodnutím. Vlastně všechno ostatní, co se celé dva díly pracně budovalo, je vyřešené strašně rychle. Typ filmu, který bych podruhé celý už nedal, ta stopáž je smrtící. Z fleku vyjmenuju hromadu sci-fíček, které si zaslouží být v žebříčku nad Dunou 2 (i ta první část je lepší). Zklamání a už to nemusím vidět nikdy znovu. Nemám důvod.

Cesta draka (1972)

Při vší úctě k legendě, tohle je prostě brak. Filmařina je celá úplně mimo, celé to působí jako točené za chodu na první dobrou a jakoby se převážně improvizovalo jak v dialozích, tak v hraní (ten pitvořící se "Pavel Kříž" fakt píše). Celý úvod jsem vůbec nepobral, i když vím, že to bylo zamýšleno na téma buran ve velkém městě. Nejhorší je ale to, že ani ty bitky nestojí za moc. Já měl vždycky v dětství u těch Jackie Chanovek a různých Shaolinů srandu ze soubojů ala "jelito -kopyto - platí to", které jedou v těch klasických kung-fu pauzách, jenže jsem si postupem času uvědomil, že to je příjemné na pohled a se skvělými choreografiemi. Jenže tady ty bitky jedou strašně přímočaře, až mi to připomenulo Amerického ninju s takovým tím zjednodušeným přístupem -> osoba č. 1 dostane ránu, osoba č. 2 dostane ránu, osoba č. 3 dostane ránu atd. Já si pořád říkal, co je na těch hromadných bitkách oproti třeba zmíněným Chanovkám tak špatně a uživatel Ivec uhodil hřebíček na hlavičku - tady prostě stojí profík proti amatérům. Ono se to možná nezdá, ale v těch Chanovkách i ty skupinky protivníků jsou profíci, perfektně sehraní, kde celou tu interakci mezi nimi a hlavním hrdinou cítíte. Tady je to tak, jakoby nahnali lidi z ulice a řekli jim, nabíhejte na Bruceho, on vám vždycky naznačí ránu a vy spadnete na zem. Když jsem si uvědomil, jaké parádičky předvádí Bruce Lee na civilních videích, byl jsem - skutečně - smutný. P.S: Zoomování na Bruce, zoomování na Chucka, zoomování na kočičku už bylo jako z nějaké parodie (Kung-prásk).

Základna (2019)

Opět Amíci, kteří šíří demokracii (čti rozesírají stát, aby se mohlo chrastit zbraněmi, bo získat ropu) v cizí zemi, opět si to osazenstvo dané země pochopitelně nenechá líbit, takže útočí a Amíci se na nějakém místě brání a opět je to podle skutečné události. Kolikrát to tu ještě bude? Benghází, Na život a na smrt, Základna, Černý jestřáb... Že by mindráček? Jinak, budu nosit dříví do lesa, když napíšu, že postavit základnu na tak stupidním místě, tak se člověk diví, že si Amíci vůbec umějí zavázat tkaničku od bot. Co jako čekali? Krevety? A rating byl jaký, PG-13? Mimochodem, jedna věc je velmi vtipná. Vezměte si, že jste zelený mozek, vlezete okupovat cizí zemi, do které vám nic není, tam vás odkráglujou a vy posmrtně dostanete medaili za CHRABROST? Jako vážně?!! Klauni ty zelené mozky, jen co je pravda.

Moonfall (2022)

Film, který spadá do kategorie, kterou jsem právě vymyslel a tou je kategorie Morbius. Charakteristika je (krom samotného Morbiuse) stejná jako třeba i u nedávno shlédnutého Rebel Moon a znamená to film, který je tak strašně nezáživný a nudný, že si říkáte, o co přesně režisérovi šlo, když chtěl s TÍMHLE vyjít na světlo. To prostě hlava nebere, co od tohoto jako očekával, když tam režijně, trikově, scénáristicky, ani nějakým celkovým podáním není lautr nic, čím by si to mohlo v roce 2022+ získat diváky. Možná tak ty, co právě vylezli z jeskyně, nebo takovým těm, kterým stačí fakt málo. Trošku nechápu, proč si tolik lidí stěžuje na to, že už je to hloupé až moc i na Emmericha, vzhledem k tomu, že dost hloupé filmy točil už dávno - je to jako stěžovat si, že Emmerich předtím vyhazoval lidi "jen" ze dvacátého patra, zatímco teď je vyhazuje až ze stého, přičemž obojí by ty lidi stejně zabilo. Jinými slovy, hloupost je to poslední, co by mi tady vadilo, to mi vadí u filmů, u kterých to fakt nečekám, jenže tady muselo být jasné už z traileru. Takže problémem je spíš ten zmiňovaný Morbius efekt. Krom toho jsou zde triky naprosto příšerně odfláklé. Dokud ještě ve vesmíru létají nějaké raketoplány nebo CGI particly představující AI, je to v pohodě, ale ve chvíli, kdy přejdeme do celé dějové linky na sněhu, se stávají triky (zejména honička v autech) už něčím, co by se mělo považovat za trestný čin. A to nepočítám, že celá ta sněhová linka byl neskutečný OPRUZ. Trio hlavních herců k sobě vůbec neladí a Halle tu má nějaký divný, jakoby vyretušovaný obličej. Úplně zbytečný film a zasloužený propadák.

Zalez do spacáku - Epizoda 1 (2024) (epizoda) odpad!

Neskutečná zoufalost. Člověk už si říká, jestli tyhle Primácké (potačmo české seriálové) sračky jedoucí stále na té stejné vlně, nejsou jednoduše nějaké praní špinavých peněz nebo tak něco. Tam už není žádná snaha odlišit se něčím, všechny ty sračky splývají v jednu. Naprosto KATASTROFÁLNÍ jsou zde herecké výkony. Tady lidi plivou na Kluse a i když toho člověka nemám rád, musím se ho zastat, že v rámci toho, že herec není, to celé ustává mnohem lépe, než právě ti profi herci, kteří mají mít herectví jako hlavní zdroj obživy. Je mi jasné, že je to hodně o tom, jak se v současných seriálech točí co nejrychleji, takže všechny scény jsou natočeny "instantně" a že režie ty herce neumí vést, ale proboha, ta současná herecká generace je OBŘÍ HROMADA HOVEN. Opravdu se už nedá koukat na to, jak všichni v těch seriálech a filmech ochotničí, to úplně krvácejí oči a uši z toho jalového přednesu (tímto zdravíme např. Leichtovou). Česká tvorba jde do hoven i díky tomuhle, to má na tom velký podíl. Vůbec si nedovedu představit, jak to bude vypadat, když všichni herečtí bardové vymřou a nám zůstane jen ten současný plevel. Hnus!