• Fantasy

See - Série 2 (2021) (série)

Druhá série je teda jízda. U první řady jsem psala, že to bylo takové pomalé, druhá to valí rapidním tempem už od začátku. Opět je tu přehlídka triků při grafickém násilí, a to jednak při bojových scénách, jednak při dost detailním mučení, takže ano, často jsem měla nachystanou ruku k zakrytí monitoru. Napětím to místy vyloženě jiskří. Spousta děje se také odehrává na pozadí, občas je třeba u toho dávat trochu větší pozor, ale tyhle nenápadné dějové linky mám dost ráda, takže za mě to je jedině plus. U první série jsem si vychvalovala, že se See tolik nesoustředí na milostné vztahy, ale spíš na ty rodinné - tady už do hry vstupují i ty první zmíněné a mají svou roli, byť jsem někdy měla nutkání si zacpat uši (řekněme, že nejen u těch bojových scén to diváci přirovnávají k atmosféře prvních sérií Hry o trůny). Líbilo se mi, jak se otevírala ta stále aktuální témata a jak se k nim přistupovalo. Ale samozřejmě ta rodina tu stále hraje prim, a to nejen co se týče hlavní čtyřčlenné rodinky, ale třeba i vztahu mezi Sibeth a Maghrou. Navzdory vážným tématům to taky dost srší vtipem a místy to je dost ostré, hlavně mě baví zdánlivě neslučitelná kombinace humoru s vážnějšími scénami (kdy na jednu stranu trnete u bitvy, na druhou se nemůžete přestat smát). Vývoj postav je skvělý a herecké výkony naprosto geniální. Konečně tu je taky úvodní znělka, kterou jsem taky při žádné z epizod nedovedla přeskočit. Konec byl asi trochu očekávatelný, vzhledem k tomu, že si tvůrci opět zadělali na další sérii, a po těch posledních scénách jsem vážně zvědavá, kam nás autoři zavedou příště. Užila jsem si to, bylo to přesně tak skvělé, jak jsem doufala, a pokud nad tím váháte, tak vážně vřele doporučuju.

Eternals (2021)

Eternals jsou dobří, ale... je tu to ale. Na nový koncept superhrdinů jsem se strašně těšila a poté, co se začaly objevovat kritiky, asi ještě o chlup víc. Ano, je to stoprocentně netradiční marvelovka a v tom to je fajn. Je super, že se tu zobrazují věci, které v jiných filmech téhož žánru stále nejsou. Jenže... to bylo takové nedotažené. Navzdory tomu, jaká herecká jména tu jsou, jsem si neustále říkala, že takhle přece nehrají, že přece umí podat naprosto perfektní výkony, tak kde jsou? Dialogy měly divnou návaznost, v jiných marvelovkách by byly rozpracovanější, tady to šlo strašně rychle - a to je asi jedna z největších chyb. Banda nových postav, kterých je fakt hodně, a ke všemu sledujeme neskutečně dlouhý časový úsek, takže asi ani nejde, aby to nepůsobilo nasekaně. Ale upřímně, u spousty scén jsem si říkala, že stačila jen zmínka, random flashback na deset sekund postrádal smysl. Činy postav kvůli nasekanosti postrádaly smysl. Soundtrack jsem taky čekala trochu výraznější, když to skládal Djawadi. Eternals jsou za mě prostě průměr - dobrý start, ale je to cítit spíš jako první část filmu než úvodní film sám o sobě. Doufám, že v dalších dílech herci předvedou to, o čem víme, že jsou toho schopní, a že už se dočkáme pořádného příběhu a nejen jakéhosi plácání se v událostech. I když to tak může znít, není to hrůza, netrpěla jsem při tom, ale jak říkám, oproti mým očekáváním je to prostě průměr.

Out (2020)

Aneb kterak jsou rodiče všímavější, než se dětem může zdát... Jsou povedenější LGBTQ+ kraťasy, ale i tak to bylo milé a vtipné. Pixar holt umí.

Zpívej 2 (2021)

Solidní pokračování, u něhož není cítit, že by tvůrci dělali dvojku jen proto, že jim jednička něco vydělala. Pořád mě baví ten koncept se současnými i staršími hity, pořád je to plné energie, pořád se u toho člověk má chuť jen pohupovat do rytmu a občas se culit. Dějově to není nikterak složité a rysy pohádky jsou očividné, záporák je ultra záporákem a nelze jinak, hrdinům občas něco zkříží cestu, jen aby si něco uvědomili a posunuli se dál. Odreagovačka to je ale výborná. A Bono v roli legendárního zpěváka milé plus.

Encanto (2021)

Skoro váhám přidat i tu poslední hvězdičku; po prvním zhlédnutí jsem si to z toho nadšení dala ještě jednou. Kolumbijskou kulturu to zvládá perfektně, soustředí se to především na (ne vždy skvěle) fungující rodinu a po všech těch princeznách to je milé osvěžení. Líbí se mi, jak se teď snaží s každou Disneyovkou zcela odlišit (i kdyby jen konceptem záporáctví). A písničky jsou tak neskutečně chytlavé, že si to budu zpívat nejspíš ještě pár týdnů. Jen je škoda, že těch zajímavých postav je tolik, že by si každá zasloužila mnohem víc prostoru, než jim bylo dopřáno.

Zaklínač - Série 1 (2019) (série)

Jakožto neznalec předchozích zpracování, her i knih říkám jedno: Ano, prosím! Šla jsem do toho s nulovým očekáváním a byla jsem příjemně překvapena. Má to spád, je to akční, ani minutu se u toho nenudíte - a výběr herců perfektní, ať už se to týká jakékoli role. Mám ráda, když tvůrci trochu počítají s tím, že divák nad seriálem přemýšlí, a i tady nechávali určitý prostor, aby to pak všechno zapadlo do sebe. Většinou nemusím, když se děj odehrává ve více časových linkách, ale tady mi to sedlo do noty i celkového obrazu Zaklínače. Nejsem kdovíjaký fanda detailně zobrazeného násilí, ale v porovnání s jinými seriály mi to zas tak strašné nepřijde. A srší to i neotřelým humorem, za což taky jedině plus. Zaklínač pro mě byl rozhodně milým překvapením a těším se, co přinesou další série, protože i tady zůstalo pár otazníků viset ve vzduchu.

Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

Rozhodně to není taková tragédie, za jakou se to všude prezentuje. Je to prostě klasický fantasy akčňák, nic víc, nic míň. Nevím, co od toho kdo čeká za kinematografický ultrazázrak; samozřejmě chápu roztrpčení nad odklonem od předlohy, s tou to bohužel zatím neporovnám. Ale ostatně pokud je pro někoho rozhodujícím faktorem skutečnost, že tam není žádná odhalená scéna nebo tam má někdo nedejbože trochu tmavší pleť... no, co dodat. Jo, je to trochu slabší než první série. Jsou tam nelogický scény, jsou tam nedotažený scény. U Yennefer mi přišlo, že místy trochu přehrává. Ale Geralt a Ciri byli skvělí a Jaskier boží. Pořád mě to baví a na další sérii jsem rozhodně zvědavá.

Hawkeye (2021) (seriál)

Lepší vánoční seriál nenajdete... Marvel nemohl enormně produktivní rok zakončit lépe. Hawkeye vždycky patřil k mým oblíbencům a je super, že má konečně vlastní pozornost, byť si ji tu tedy dost uzurpuje Kate. Ale ti dva jsou skvělé duo, navzdory vážným tématům to srší humorem prakticky bez ustání. Mám tyhle hrdinské katarze dost ráda a tady si s tím pohráli na jedničku. A moc si cením konečného zakomponování Clintovy nedoslýchavosti i neslyšící Mayi. A jednou chci vidět muzikál Rogers naživo, prosím!

Spider-Man (2002)

Přiznám se, podívala jsem se na to jen proto, abych k No Way Home nešla jak slepá k houslím kvůli postavám. Kdybych patřila k těm, co s filmem vyrostli, rozhodně bych to brala podobně, bohužel jsem se k němu dostala až teď, kdy jsem u superhrdinských filmů zvyklá na trochu jiný postup. Toto je klasika starých superhrdinovek - postava nějak dostane nové schopnosti, hned je s tím smířená, následuje jedna akce postrádající větší logiku za druhou. Nějak mi vázla chemie mezi Peterem a Mary Jane, samu MJ jsem nemohla vystát. Dabing odporný, a to jsem si říkala, že u filmu z roku 2002 se ještě nemám čeho bát. Beru to, je to klasika, na které staví všichni ostatní Spider-mani, ale už to není nic pro mě.

Jak vycvičit draky: Závod na hřeben - Série 1 (2015) (série)

Race to the Edge mám mnohem radši než dvě předchozí série Riders of Berk, a to z jednoznačných důvodů - postavy jsou vyspělejší, takže se podle toho odvíjí i děj, a pozornost konečně není tolik centrovaná jen na Škyťáka, ale spíš na celou jejich partu. Pořád mě mrzí, že oproti filmům si DW v seriálech drží jakousi prapodivnou animaci; každopádně to skvěle doplňuje film, vysvětluje věci, na něž ve filmu nezbyl čas, a pořád to jede na té správné vlně, zůstává to vtipné a nápadité. Třetí série (respektive první, pokud bereme pouze Race to the Edge a ne seriál jako komplet) je za mě jedna z nejpovedenějších.