• Fantasy

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Ačkoliv prvního Harryho kvůli jeho silné pohádkovosti v srdci nenosím, je těžké mu objektivně něco vyčítat. Columbusova adaptace je knize bolestně věrná a příběh vyvoleného chlapce mohla sotva uvést lépe. Děj je převážně veselý a lehkovážný, netrápí se s hlubšími tématy a cílí viditelně na dětské publikum. Věrohodně nám vykresluje kouzelnický svět, staví na osvědčeném motivu rodiny a přátelství a nabízí mnoho ikonických (a dnes již kultovních) okamžiků. Přesto největším husarským kouskem filmu je bezchybné herecké obsazení, ze kterého potterovská série žila dalších 10 let (hlavně Emma byla casting století) a které dnes již neodmyslitelně patří ke smetánce Hollywoodu. 80%

Wednesday (2022) (seriál)

Na to, že jde fakticky o teen gotické středoškolské drama s prvky fantasy, což je styl který nesedí každému (ačkoli to ani krvavý masakr, right?), tak tu můžeme (opět) mluvit o takřka univerzální celosvětové popularitě a Netflix si může (opět) mnout ruce. Čím to je? TimBurtonovská divnost tady totiž snad poprvé má své místo a slouží víc příběhu než režisérovu fetiši, což se třeba o Karlíkovi či Alence říci nedá. Wednesday je supr postava a hodně jí podle mě hraje do karet, že nejde o typickou klaďasku, jako spíše o temnou antihrdinku se sadistickými sklony (což dnes lidé kupodivu kvitují). Jenna Ortega si tímto pořádně rozbíhá kariéru a moc jí to přeju. Příběh není bůhvíjak inovátorský ani hluboký, najdou se slabší i lepší díly, ale jako celek funguje 1. řada jako skvělá jednohubka, u které se nenudíte. Vadí snad jen ta přespřílišná inspirace HP (hraničící až s vykrádáním), ať už mluvíme o čtyřech kolejích, předurčené hrdince s vizemi, školním turnaji s mořskou "pannou" či sousedící vesničce, kam študáci chodí na návštěvu. Je toho moc a bije to do očí. Pak bych mohl zmínit ještě sugestivní, době poplatné vykreslování Nevermorských kluků jako neschopných blbečků, co nic sami nedokáží, plazí se za Wednesday jako dotěrní smradi a neustále je musí zachraňovat silné ženy (zvláštní, že Ciri ani Ellie tohle nikdy nepotřebovaly a přesto je dnes každý miluje) ale to by mě tu nakonec nějaká feministka zbila. Takže dám jen 90% a budu se těšit na druhou řadu :)

Past na rodiče (1998)

Rodinný masterpiece, Malá Lindsey Lohan v dvojroli roztomilých, avšak lišácky prohnaných sester naprosto dokonalá a svým přirozeným charismatem táhne tento film. O to víc mě mrzí, jaký temný obrat její život i kariéry nabraly, jelikož po tomto filmu jí Hollywood ležel u nohou. Navíc pro Denise Quaida mám už taky slabost, nikdy nezklame :) 95%

Kremeň (2012) (seriál)

Na to, že jde o ruskou béčkovou variaci Ramba s neskutečně rozvleklým a ještě prostším příběhem (což už snad ani nejde), tak jsem si to paradoxně užil víc než opěvovanou První krev. I když je třeba zmínit, že bez Anastasie by ten film skoro nic neměl. Byla vlastně jediná, kdo ve filmu opravdu věrohodně hrál a dokázal vyvolat nějaké emoce. 60%

Prázdniny (2006)

Moc milé překvapení. Čekal jsem průměrnou jednohubku a dostal velice příjemný a lidský vánoční film. Oba příběhy se krásně prolínají a především Cameron Diaz je tak roztomilá, že člověk odpustí i to občasné klišé. Jste-li už trochu přesyceni Láskou nebeskou, není co řešit. 90%

Oklamaný (2017)

Velmi neotřelý kousek komornějšího rázu, ale proč ne? Tři čtvrtiny stopáže plynou opravdu pozvolně, pečlivě se buduje atmosféra a vykreslují vztahy. Korporálova rekonvalescence má co so sebe a především jeho interakce maličkou Amy mě naplnily takovým zvláštním pocitem smíření. Vyvrcholením se poté stává série nešťastných událostí, které změní poklidnou internátní školu plnou plachých úsměvů a nesmělé lásky v usedlost strachu a sebelítosti. Jde vlastně jde o studii toho, jak dokáže ženská žárlivost zničit život muže a jak ztráta končetiny může být pro vojáka tak devastující, že dokáže změnit dobrého člověka v zuřivou bestii. Nešťastné činy z obou stran bolely víc než bych čekal, nicméně o nejsmutnější scénu celého filmu se postaral malý Henry. Konec se uzavírá v kruhu a zanechává po sobě dost prázdný pocit. 70% PS: Elle Fanning je zde naprosto úchvatná a korporálovi se nedivím :d zato Kirsten Dunst se hrát pořád ještě nenaučila..

Gangy z Birminghamu - Série 6 (2022) (série)

"You are cursed, Tommy. Never to understand the limits that other people will accept." Nejhorší řada, přesto stále výborná. Už to mluví o tom, jak vysoko byla laťka nastavena. Snad jen ubrat trochu té politiky a více se věnovat rodině by neškodilo. Peaky Blinders se však stále loučí se vší důstojností. 80%

Gangy z Birminghamu - Zámek a klíč (2022) (epizoda)

"Tommy, you come to me with everything. You always come to me." - "Not this time. Not this one, sister." Jsem hrozně rád, že Thomas Shelby odchází důstojně a generační gangsterský fenomén neobdržel trůnovský treatment. Po vší té depresi se totiž jeho příběh uzavírá relativně smířlivě, přičemž otevřený konec nechává trochu prostor pro fantazii a případný film, kde se možná mihne pár známých tváří.  Není to nijak velkolepé ani nepřekonatelné, ale co se mělo stát, se stalo a osudovosti bylo učiněno zadost. "The eleventh hour. Armistice. Peace at last."

Gangy z Birminghamu - Cesta do pekel (2022) (epizoda)

Trochu mě štve, že namísto ponoření do hlavní zápletky a přípravě vyvrcholení, ke kterému by se mělo schylovat, se předposlední díl věnuje načínání nových dějových linek, které viditelně nikam nevedou a nemají šanci se smysluplně uzavřít v posledním dílu. Zbytečné odbočky, které akorát odvádějí pozornost a v podstatě ani nic nepřinášejí.

Gangy z Birminghamu - Zlato (2022) (epizoda)

Není to dokonalý díl, ale tu kritiku tady si nezaslouží. Horská výprava sice působí jako vsuvka bez pointy, ale plně to vynahrazuje badass Ada, která stále neztratila svoji pověstnou jiskru. Konec je řádně tragický a kajícího se Tommyho zřejmě k mému smutku hodí zpět do módu chladné zuřivosti, což mi ze strany tvůrců přijde jako dost zbytečný krok. V poslední řadě, která má být pomyslným rozloučením, nechat s velkou pompou zemřít dítě, jen abyste uštědřili další ránu už tak zlomenému člověku, mi přijde zcela zbytečné