Treadstone (2019) (seriál)

Tak nějak napůl. Jako fanda Bournovy trilogie, dnes už pentalogie jsem si to sice někdy odtrpěl, ale hanit to nebudu. Zhlédnul jsem v kuse. Neumím si představit, že bych se na to koukal vždy po týdnu na jeden díl. Už to neustálé přeskakování z jednotlivých příběhů, z minulosti do přítomnosti, ze státu do státu, uf. Nejméně mě zaujala asi "černá" linka, která byla dost mimo. Konec? Seriálový.

Zrádci (2020) (seriál)

No, co na to říct. Šílená roztřesená kamera, místy nesrozumitelný zvuk, strašlivá hudba. Co ještě bych vytknul? Nevyužítí potenciálu herců. Neužil ml. je pouze v první epizodě, Novotný by si asi za takovou roli nafackoval.. Ty osvícené promluvy hlavního hrdiny do kamery, kde jsme to jen viděl (? - možná nikde),.. Dále roztahaný děj, který by se v pohodě vešel do jednoho "našlapaného" celovečeráku, který bych si v kině vychutnal. Ale co, dnes se točí série a tak mají filmy smůlu. A tak musíme vzít za vděk tímle dílkem, které mě i přes všechnu mojí kritiku upřimně bavilo. Mínusy se mohou proměnit v plusy: namátkou třeba ta "pingpongová" kamera do toho fakt zapadá :) No ale hlavně, Tauš zvládlnul závěr kriminálky, tj ukázal nám vraha dříve, než třeba ve Vodníkovi..

1917 (2019)

Nejen skláři, ale už i střihači nebudou mít co žrát.. Ale ne, střihů je ve filmu na druhý pohled dostatek, jen si dal Mendes velkou práci s tím, aby je schoval. Asi tak v půlce filmu mi to přestalo vadit. Za mě je film nadprůměrný, nechápu některé negativní komentáře. Je to dvouhodinová podívaná nabitá vyzuálními efekty a vynikajícím zvukem. Moderní a historická roadmovie do stanice život!

Zrádci - Hlavně ať se to nedozví máma (2020) (epizoda)

Po první epizodě jsem pochyboval o udržení nastavené (vysoké!) laťky v dalších dílech. Dvojka bohužel potvrdila moje obavy. Dokoukám celých 6 dílů, ale podmínečně.

Zrádci - Vstup do prázdnoty (2020) (epizoda)

Kdo viděl Vodníka, nebude formou překvapen.. První epizoda super. Jen to udržet až do konce, ale to bude těžké.

Sviňa (2020)

Předem můj osobní názor: i když se jedná o údajně fiktivní děj.. Filmy o skutečných událostech by se měly točit s odstupem minimálně 10 let. Kuciak se snoubenkou byl odstraněn před dvěma lety, kolik tedy sakra měli tvůrci na scénář a přípravu filmu? Půl roku? Na filmu je to příliš znát. Opravdu to vypadá jako agitka slovenské opozice, jak se tady píše. A je to škoda, promarněná šance. Jedna hvězda za herecké výkony-některé, druhá za snahu otevřít "slepým" lidem oči. V obou našich zemích by to bylo potřeba.

Psi nenosí kalhoty (2019)

Tak z toho už jsem asi vyrostl, nebo jsem spíše ve svém věku do toho ještě nedospěl..No nic, třeba to bylo náladou.. Ale po půlhodině jsem dal autorům ještě 15 minut, aby mě alespoň něčím zaujali. Šanci nevyužili a tak jsem se v půlce filmu poroučel z kina. Ještě předtím jsem si uvědomil, že se mi tenhle kousek nelíbí. Děj, postavy, prostředí, zápletka. Nic mě nezaujalo. Bylo mi úplně jedno, jak to dopadne a další vývoj postav mi byl naprosto ukradený. Prostě na takové filmy chodit nechci. Nostalgicky vzpomínám, kdy jsem v devadesátých chodil do kina na Kaurismäkiho, ach jo.. Jedna hvězda za odvahu herců, druhá jako omluva, že jsem nedokoukal..

První zrádce (2019)

Není moc italských snímků, které bych si vyloženě oblíbil a řadil je na osobní TOP. A ani u Prvního zrádce nedošlo k mému osobnímu přehodnocení italské kinematografie. Itálie prostě není můj šálek kávy, s tím se prostě nedá nic dělat. Ale... První zrádce je tak trochu výjímka. Vše, co mě totiž odrazuje na italských filmech (přehranost, rozmáchlá gesta, mluva, topornost a co já vím co ještě), tady dostává vzhledem k zasazení děje do minulosti celkem přijatelný nádech. Oceňuji celkem věrné dokumentární detaily a musím říct, že jsem si doplnil vědomosti 80 a 90-tých letech v Itálii. Výkon v titulní roli: excelentní.

Modelář (2020)

Na Zelenku se prostě jít musí. Jako v jiných filmech si zase vybral dva mimoně, z nichž Mádl je kupodivu zdánlivě ten menší blázen. Černobílé vidění světa obou hrdinů moc nesdílím, dobro a zlo je mnohem složitější, donkichotství Pavla a ukrytá Plechova volnost jsou podle mě hlavním motivem filmu, který nemůže mít pozitivní vyústění. Vůbec Zelenka předkládá dnešní svět, který se mi nelíbí. Asi záměr :) Jinak předtitulkové intro z Izraele je úchvatné a dobře uvádí Pavlovo motivaci vyrovnat svůj žal s celým světem. Dvě ženské linky se v průběhu filmu úplně vytratí, škoda. Víc bych se rozepsal, ale to bych už musel prozrazovat až moc z děje, a tak si to nechám pro sebe. Snad jen, že jsem podobným Don Kichot jako Pavel, ale stále více mě doba nutí chovat se jako Plech. Na film se zase podívám za 3 roky, kdy zdá se bude ještě aktuálnější.

Bídníci (2019)

Šel jsem na francouzký film, ale ze sladké Francie jsem nedostal vůbec nic. První den v práci nebývá nikde lehký, zvláště pro policistu v ghetu na okraji Paříže. Držel jsem mu palce až do konce, aby to zvládnul. Jeden z mála sympaťáků.. Film má pomalejší tempo, není to žádný adrenalinový nářez, jak jsem z obsahů před shlédnutím odhadoval. Věřím, že každý si tam něco najde. Mě třeba zaujaly sondy do osobního života policajtů. Uvítal bych rozvoj spíše této části příběhu vzhledem k tomu, že "dronová" linka je spíše okrajová a vede do ztracena. Katarze na konci je taková nijaká a "levná", peníze se na nasnímání závěrečné bitky dost podepsaly. Každopádně myšlenka a celý film je velmi dobrý. Užil jsem si hlavně první půlku. A kdyby film pokračoval ve stejném stylu i druhou půlku, vůbec bych se nezlobil.