Belfast (2021)

Kdyby se to jmenovalo Pelíšky 2, tak bych se vůbec nedivil. Sice Belfast není tak vtipný, ale jinak hraje na stejné "noty", jako "naše" Pelíšky. Nostalgie, návrat do dětsví i závěrečné věnování. Trochu chyb (střih) a nedotažení (scénář a režie) jsem tam zahlédl. Ale nic, co by mi zkazilo zážitek. Mimochodem škoda, že se Kenneth Branagh nerozhodl celý film natočit jako muzikál, protože ta závěrečná "Everlasting Love dancing scene" byla fakt skvostná, naprosto úžasná :) PS: Vracenky (1990) , kdybych měl zmínit podobný příběh.

Ocelové dámy (2020)

Tři sestry na sklonku života řeší své problémy útěkem. Nečekej Easy rider, road movie je zde jen okrajový žánr, bohužel. Pár vtipných situací se zde najde, ale čekal jsem víc. Naopak téma vyhoření vztahů a otupělost ze života mě docela bavily a víceméně jsem si to v určitých chvílích užíval.

Mimořádná událost (2022)

Proč to jde do kina, když to má televizní parametry? Já fakt nevím. Sám ocením každý film, na který jdu do kina, ale obávám se, že spousta lidí to takhle zklame..

Kafka to taky neměl lehký (1992) (TV film)

Fakt je to skoro třicet let, co jsem to jedinkrát viděl. Tehdy mě to jako "mladého" kluka uchvátilo. Dokonce jsem si proto přečetl i několik knížek od Vlasty Třešňáka; které byly mimochodem skvělé. Nyní jsem se na tohle skromné dílko znovu podíval dnešníma starýma očima a musím říct, že tahle TV inscenace má stále své kouzlo. Excelujícímu V. Brodskému zdatně sekunduje rozervaný O. Vetchý. Kdo pamatuje marasmus osmdesátek, toho si tohle krátké dílko určitě získá. Stejně jako Dáma ví, kdy přijít jeden z nejlepších TV počinů včera zesnulého Dušana Kleina,. Klobouky dolů.

Poslední souboj (2021)

Krásné movie do kina, o tom žádná. Zápory: krev, meetoo. Klady: krev, Adam Driver a hlavně Ben Affleck.

Není čas zemřít (2021)

I když jsem zastáncem "klasické" stopáže 90 minut, tak ta pátá hvězda je právě za celkovou délku. Prostě tomuhle svátečnímu, rozlučkovému filmu prodloužení sluší.

Ne! (2021)

Těžko uchopitelný film rozdělený chronologicky na mnoho milých a po hromadě dobře držících epizod. Téma? Večné napětí mezi mužem a ženou a jejich odlišné vidění světa. Některé "epizody" příběhu jsou fascinující svou hravostí a pobavily mě tak, až jsem byl sám překvapen. Další mají našlápnuto podobně, ale "divadelní" stylizace trochu ubírá na účinnosti. Každopádně moc milé překvapení.

Kupé č. 6 (2021)

Upřímně zahraná dobovka s dnes asi už povinným genderovým motivem, která udrží svoji úroveň po celou dobu trvání. Excelentní výkon herečky v hlavní roli!

Ubal a zmiz (2021)

Teenagerská komedie, nic víc k tomu není třeba dodávat. Děj je rozplizlý jako tetování na těle lásky hlavního hrdiny. Autoři se asi u vymýšlení dobře bavili a věřím, že si to i užili. V kině to však bylo místy smutné ticho při hláškách mladých, a pousmání při výstupech starých.

Nadějná mladá žena (2020)

Jak to popsat. Ústřední téma filmu vychází z podle mě chybné premisy, že osamělá, totálně opilá ženská okolo třiceti je neodolatelná a vhodná k urvání. Fakt není. Sice jsem prototyp 'stárnoucího bílého hetero muže' a tak v době metoo, lgbt a blm nemám právo ani hodnotit, natož vyjádřit svůj názor.. Ale upřimně: když vidím nalitou ženskou, pakuju se. A to je právě problém tohoto filmu: neuvěřitelnost v ději příběhu. Hrdinka je "poškozená" z minulosti, nechutné video se provalí až po x letech, náhodně potká spolužáka, o hlavního záporáka se hrdinka zajímá až teď, i když je evidentně aktivní na sockách.. A dalo by se pokračovat třeba i ve finálním rozuzlení: tedy jakémsi fuck off všem chlapům. Prostě děj funguje na příliš mnoha náhodách a s tím mám problém. Na druhou stranu. Je to nejlepší meetoo film, jaký jsem dosud viděl. Prostě dnešní doba je divná stejně, jako tento film. A to já zase oceňuju. Takže nezbývá, než se bavit filmařinou, která tady je nezanedbatelná.