Predátor: Kořist (2022)

Nevím, ty 4* dávám hlavně za překvapení a dovednost režiséra: skvěle si ohlídal celkové vyznění filmu. Je to na svou kategorii B filmu (není v kinech) strašně dobře, vynalézavě a dokonce i krásně natočené. Když vynechám někdy zbytečné přeostřování kamery v několika záběrech, tak ostatní řemeslo technicky zvládnuto skvěle. Nejsem fanouškem žádného filmu ze série Předátora, ale tohle je hrozně svěží vítr. Těším se na rejžovo další film, který se snad už objeví kinech; jestli ještě kina budou existovat, vzhledem k frekvenci, s jakou zatím Dan Trachtenberg natáčí..

Prezidentka (2022)

Šel jsem na romantickou komedii a dostal jsem romantickou (skoro) komedii; nic víc, nic míň. Proto ať mě do mě třeba někdo praští, ale já dám 4*. V konkurenci těch současných českých rádobykomedií je to o třídu výš. Jasně, je to naivní, je to sluníčkový, je to dějově prázdný a barvotiskově natočený. Ale to je prostě žánr. Vadila mi kamera (moc jsem si jí všímal) a některé nedotažené gagy (uhýbání kytkám na hradních chodbách mohlo mít nějaké vyústění). Těch věcí je tam víc, ale když na Ondru se tak hezky kouká a Aňa je prostě Aňa..

Stínohra (2022)

Na tento thriller nechoďte. Pokud chcete detektivku, pusťte si nějakej seriál. Tohle není ani jedno. Je to artový film plný hnusu a špíny. Jak ve vizuálu, tak v charakterech téměř všech postav. Děj neusazený v konkrétním městě ani čase celkem nestojí za řeč. Je to o pocitech, citech, vnímání zla, dobra. Cesta za nucenou pomstou je lemována spoustou emocionálních kontrastů, vzpomínek, rozhodnutí, selhání, nebo i příležitostí k odpuštění. Temné, hutné, přemýšlivé, bezvýchodné.

Rande na oko (2020)

Přiznám se. Šel jsem proto, že mám rád filmy z britských ostrovů, "náš" filmový klub účastí skomírá a že délka filmu byla hoďka a půl, což já beru jako etalon :) Film je příjemným zamyšlením nad dospíváním v devadestých letech z pohledu dneška.. Takže LGBT je všudypřítomné, co se dá dělat. Herecké výkony jsou trochu přehrané.. Klady: barvy, irská krajina, devadesátkové všechno, tedy i soundtrack. Dost mě pobavila chorálová verze All I want is you (U2) v kostele. Ale ani ta to nevytáhla na 4*

Cirkus Bukowsky (2013) (seriál)

I po tolika letech od prvního shlédnutí překvapivě koukatelné a díky mojí skleróze a schopnosti zapomínat jsem vlastně dostal nový český detektivní seriál :) 1. série (prvních 6 dílů) sice zřetelně lepší, ale ani 2. série příliš nezaostává, jen se trochu víc táhne. Nechápu, proč Pachl dál netočí.. A taky nechápu, jak Řezníček tady tak exceluje, když jinde není schopen zahrát jedinou uvěřitelnou roli..

Nic k smíchu (2021)

Předem říkám, že nesnáším standup komiky, takže moje hodnocení není úplně nestrané; prostě povolání hlavního hrdiny špatně. I proto to nad tři hvězdy nevytáhnu. Ale film funguje celkem dobře. Začátek si člověk fakt užívá, před závěrem je to sice zabité estrádou, která nedává smysl (jsem anti-standup comedy!). Závěr už zase zahřeje na srdci a možná by i ty čtyři hvězdy byly, ale jelikož téma lgbt je už dneska asi povinné.. Osobně bych uvítal více scén z léčebných sezení, které by fungovaly mnohem lépe než ta zbytečná estráda..

Amonit (2020)

Amonit je skoro identickou kopií Portrét dívky v plamenech (2019),. Je až smutné, jak dokáže stejné téma, příběh i vyznění skončit tak daleko od sebe. Zatímco v Portrétu jde o dokonalou souhru scénáře, kamery, hereckých výkonů a v neposlední řadě režie, tak Amonit brouzdá po povrchu a není možné se do příběhu vcítit, natož jit s postavami pod povrch. Naprosto chápu, co chtěl autor sdělit, ale na tohle téma ještě prostě nevyzrál. Doporučiji tohle vynechat a skouknout o rok starší Portret dívky v plamenech. Mimochodem dokoukal jsem jen kvůli mé oblíbené Kate Winslet.

Olga (2021)

Strašné milé překvapení, vyspělá filmařina, jistá režie. Vlastně psychologická sonda do života puberťačky na pozadí euromajdanu a vrcholového sportu. A zapadlo to přesně do sebe. Pátá hvězda za velmi rozumnou stopáž.