• Krátkometrážní

Marťan (2015)

Napínavé, vtipné, zaujímavé, zábavné, osviežujúce, vizuálne krásne a s pozitívnym posolstvom. Plus je to vo vesmíre! Tento film sa jednoducho nedá neužiť! 90%

67. Emmy Awards (2015) (pořad)

Potešilo ma, že sa ostrihali nepotrebné vsuvky (hlavných hercov a herečky naozaj netreba predstavovať v šotoch), Andy Samberg je sympaťák, uvádzači občas pobavili (Ricky Gervais, Jimmy Kimmel), ale uvítal by som aj zopár vtipných skečov, či pamätných momentov. Palec hore ale za fakt, že šou trvala len 2 hodiny čistého času. V skratke som teda nedostal všetko, čo som chcel, rozhodne sa mi však dostalo toho, čo som potreboval.

BattleBots (2000) (seriál)

Hodnotím len obnovenú sériu z 2015. Výborná zábava: Rôznorodé, podomácky vyrobené ovládacie roboty sa mordujú v aréne. Šlahajú plamene, odsekávajú sa súčiastky, lietajú stroje - čo viac by si človek mohol priať? Samozrejme je to celé poňaté štýlom klasickej reality show; predstavíme si príbeh učastníka, jeho stroj a potom nasleduje trojminútový zápas. Vôbec to však nevadí, práve naopak - vďaka zoznámeniu so súťažiacimi máte zrazu aj komu fandiť. A nemyslite si, že podľa sily robota viete vždy usúdiť kto vyhrá. Niekedy zápas celkom prekvapí.

Léto s Marnie (2014)

Už je to nejaký čas, čo som naposledy videl film štúdia Ghibli a takmer som aj zabudol aký nádherný môže vôbec animovaný film byť. Príbeh zasadený do dedinského prostredia, v ktorom film pomaličky plynie a divák sa nevie nabažiť nakreslenej prírody, rozoberá strasti detskej duše, do ktorej dospelí mnohokrát nevidia. A triafa sa do čierneho! Občas sa mi síce zdalo, že by sa mohol dej posunúť o čosi rýchlejšie, ale to je len drobná výhrada, ktorú možno po druhom pozretí vypustím. Čo sa týka konca, ten nemohol byť lepší. Absolútne nesúhlasím ak niekto tvrdí, že išlo len o lacný zvrat, pretože pokiaľ sa nad tým všetkým človek zamyslí, pochopí, ako to celé dáva zmysel a koľko veľa to o živote hovorí. Ja osobne som sa musel silno premáhať, aby som sa po skončení kompletne nerozreval. 90%

Jurský svět (2015)

Nový Mad Max má blízko k dokonalosti, ale úprimne - Jurský Svet som si užil oveľa viacej. A pritom si uvedomujem, že charaktery nie sú prepracované, dialógy asi nomináciu na Oscara nedostanú a klišé je tu ako po daždi slimákov. Lenže narozdiel od pánov kritikov, mne spomínané "nedostatky" film nekazili, ale krásne dopĺňali. Aj kvôli nim cítiť z plátna chlapčenskú nadšenosť vďaka ktorej je film nasýtený kreatívnymi prvkami, štýlovosťou a láskou k Jurskému Parku. Vôbec nechápem ako môže niekto povedať, že tvorcovia narýchlo zbúchali sprostosť, ktorá má len zarobiť peniaze. Veď film predsa netvorí len scenár - tvorí ho aj hudba, efekty a akcia. Pochybujem, že dychberúce, nápadmi preplnené dinosaurie zápasy za tónov epickej hudby sa dajú jednoducho "zbúchať". Pre mňa išlo o strhujúcu, napínavú, no zároveň nádhernú jazdu a prvý film videný v IMAXe. Som rád, že to bol práve Jurský Svet.

Run Rincewind run! (2007) (amatérský film)

Na to že ide o amatérsky počin (a snáď i práve preto) je to celkom roztomilé a má to vtipnú pointu, vďaka čomu sa mu ľahko odpúšťa občasné neherecké prehrávanie a naťahovanosť. Terry Prattchet sa zabavil a to je hlavné!

Poslední chlap na Zemi (2015) (seriál)

Vtipná (dávno som sa pri niečom nesmial nahlas), veľmi originálna a hlavne nepredvídateľná srandička, ktorá častokrát povie o ľuďoch a ich chybách viac, než akákoľvek dráma. Jej najväčšia výhoda - nepredvídateľnosť - je však čiastočne aj jej nevýhodou, keďže sa seriál neskôr uberá smerom, ktorý sa zjavne mnohým divákom nepáčil. Ja osobne som s týmto vývojom problém nemal, beriem ho ako súčasť onej nepredvídateľnosti a práve som si nadšene prečítal, že Fox schválilo druhú sériu :)

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Zo začiatku som si Saulom nebol istý. Epizódy boli síce slušne natočené i napísané, ale neustále ma odrádzalo, že viem koniec príbehu, pretože ide o prequel k Breaking Bad. Navyše som mal pocit, že sám seriál nevie, ktorým smerom sa chce vydať (krimi, či právnická dráma). Ako sa však prvá séria blížila ku koncu, podarilo sa jej čosi výnimočné - všetky smery sa zliali do jedného a mňa do deja vtiahli natoľko, že som si zjavne podvedome vytesnil z pamäti udalosti z BB a v napätí čakal, ako sa všetko vyvŕbi. Bol som zvedavý, ako skončí čosi, čoho koniec poznám. Klobúk dolu Better Call Saul!

Furiko (2014)

Mal som veľké problémy pri Zelenej míli, takmer som sa neudržal pri Hrobe svetlušiek a nakoniec vypustím slzu pri jednoduchom kratučkom japonskom animáku... Najhoršie je, že ani neviem, ktorá časť na mňa tak zapôsobila - myšlienka predsa nie je nijak prevratná - no stačili 4 minúty kyvadla a ja som sa totálne emocionálne zložil.

Godzilla - Útok z neznáma (1965)

Otrasní 60's mimozemšťania (prečo si vtedy všetci mysleli, že mimozemské civilizácie nemôžu mať vkus?) boli nakoniec znesiteľnejší ako som čakal, no napriek tomu ma mrzelo, že odobrali značný čas Godzille a jej kamarátom. Lebo síce ničenie superinteligentnej formy života zvukom je fajn, no ten záverečný boj monštier, to je jednoducho zlato!