12 úkolů pro Asterixe (1976)

Tento díl považuji za velmi zdařilý. A to z několika důvodů. Především humor, o který se postarali Sempé a Goscinny, autoři tohoto geniálního komiksu, a také tvůrci tohoto snímku, byl hlavním měřítkem při určování hodnocení. Nacházelo se zde i několik vtipů pro dospělé, viz vrhač kopí Hermés s nabušenou pravicí. Mile mě překvapila nápaditost autorů, co se týče rozmanitosti úkolů.  Český dabing se postaral o své. Můžeme zde sledovat vynikající výkony Libora Terše (Asterix), Jana Schánilce (Obelix) či Martina Janouše (Gaius Papula). Samozřejmě mi přišlo velmi fajn, že se zde neobjevuje zbytečné násilí – přinejmenším ve filmu nikdo nezemře a neteče zde žádná krev. Velmi významným měřítkem byla také animace, která věrně kopírovala knižní předlohu.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Film mě hned zpočátku překvapil svou brutálností. Hned od začátku tu také ale máme jedno velké klišé, a sice neúplnou, a ne tak dobře fungující rodinu, kolem které se celý příběh točí. Atmosféra j však od začátku hustá tak, že by se dala krájet. Tomu přispívá i fakt, že se jedná o audiovizuální klenot, kdy jsou strašidelné scény umocňovány vynikající hudbou a realistickým vyobrazením jak brutálních prvků, tak i uzavřených a tmavých prostor. Tvůrcům se podařilo vytvořil snímek nanejvýš strašidelný a nervy drásající. Přesně to, co jsem od nich očekával.

Spalovač mrtvol (1968)

Pravděpodobně nejpovedenější československý film, který jsem za poslední roky viděl. Pan Hrušínský odvedl výbornou práci, film věrně kopíruje knihu, a to jak po stránce obsahové, tak i atmosférou. Ta je skutečně po celých 96 minut velmi hustá a jak film postupuje, tak stále houstne. Člověk si po zhlédnutí klade otázky, zda se dalo tlaku skutečně odolat, zda jednal pan Kopfrkingl správně, jak je možné, že byl schopen dopustit se toho, čeho se ke konci dopustil. Divák také může pochybovat o psychickém zdraví protagonisty, a to již od počátku snímku, kdy je naprosto posedlý "svým" krematoriem a smrtí. I ostatní postavy jsou zahrány naprosto fantasticky, filmu nemám co vytknout.

Rebelka (2012)

Tento snímek jsem poprvé viděl jako malý, takže jsem si ho moc nepamatoval, ale byl jsem mile překvapen, když jsem si ho nyní připomněl. Příběh má spád, člověk se příliš nenudí, s čímž souvisí i příjemná stopáž. Vadí mi ale velké množství klišé. Třeba královna, typická každého vysírající matka; Merida, emancipovaná princezna odmitající jakékoli zavedené tradice a otec, který je tak trochu troubeles. Mnoho scén bylo také zbytečně hlučných. Objevovaly se zde ale také poněkud mysteriózní prvky, což se mi líbilo. Animace povedená. Hudba příjemná.

Silo - Stroje (2023) (epizoda)

POZOR, MALÉ SPOILERY! Tento díl mi přišel zatím nejlepší. A to především díky více napjatým scénám. Herecké výkony byly také dobré, ukázalo se, že většina herců hraje skutečně přesvědčivě (až na pár výjimek, jako např. vedoucí IT oddělení). Začínají se také vyhrožovat vztahy mezi starostkou a soudním/IT oddělením. Vychází také najevo velká láska mezi Marnesem a starostkou. Jako zajímavá mi přišla scéna, kdy došlo k tzv. "probliknutí", jak to nazval warrenur, která se v knize neobjevila, kdy mnoho lidí vidělo na zlomek vteřiny svět venku jako krásné místo se spoustou zelené a modrou oblohou. Můžeme se tedy dohadovat, zda se jednalo pouze o chybu nebo zda to bylo záměrně a v tom případě, kdo za tím stal?

Kozí příběh se sýrem (2012)

Protože mám první díl velmi rád, obával jsem se, aby mi tento snímek pěkný pocit z jedničky nesebral. Naštěstí se ukázalo, že tato obává byla zbytečná. Příběh je dle mého velmi dobře propracovaný, dialogy jsou přímo skvělé. Můžeme zde také nalézt spoustu odkazů na první díl. Všechny postavy jsou sympatické a dabovány skutečně kvalitními herci v čele s Jiřím Lábusem jakožto kozou. Hodně se mi také líbila proměna stylu, kdy jednička byla hodně ponurá, místy až smutná a tento díl mnohem veselejší a pro malé děti mnohem přijatelnější. I animace se posunula významně dopředu. Mělo to však i své mouchy, jako nějaká klišé (použití pohádkových postav (Dlouhý, Široký, Bystrozraký, Lucifer, čerti atp.); hlášky, které již v roce vydání nebyly moc aktuální či vtipné, byť některá moudra Bystrozrakého byla skutečně geniální). Proto dávám jednu hvězdu dolů, ale velmi doporučuji ke zhlédnutí i ve starším než dětském věku.

Karcoolka (2005)

Podle mě se jedná o docela vydařený snímek, byť to tak na první pohled nemusí vypadat. Tvůrci se postarali o poměrně zábavný snímek parodující klasickou pohádku o Karkulce. Vtipných momentu je ve filmu docela dost, čehož si opravdu cením. Také se zde objevuje relativně velké množství narážek na jiné filmy, jako je např. Sherlock Holmes. Na druhou stranu bych vytkl animaci, která skutečně není moc propracovaná, jak zde již zaznělo, dá se přirovnat svou urovni k některým starším počítačovým hrám. Humor není nijak hlubokomyslný, jedná se o čistě odpočinkové dílo. Celkově jsem si film užil a většinu stopáže jsem se nenudil, proto 4 hvězdičky.

Waldorfská škola (2019) (TV film)

Podle mého názoru se jedná o velmi povedený dokument. Oceňuji především krásný hudební doprovod, a moc dobře vedené rozhovory. Sám jsem do Waldorfské školy chodil a jsem moc rád, že se o waldorfské pedagogice mají lidé možnost dozvědět i pomocí takto pěkného dokumentu. Paní Smolková i pan Smolka mě učil a je pravdou, že každou hodinu s nimi jsem si skutečně užil. V Příbrami jsem byl na eurytmickém festivalu, který byl pro mě parádním zážitkem. Stejně jako tento dokument, který velmi věrně vypovídá o kladech waldorfské pedagogiky, o které se domnívám, že je krásným příkladem toho, jak by měla každá škola vypadat. Hodně z těch lidí, co v dokumentu vystupují, znám alespoň od vidění, a vím, že jsou to studenti připravení na další život stejně dobře jako žáci z klasických škol.

Sherlock - Slepý bankéř (2010) (epizoda)

I tento díl byl pro mě skvělou podívanou. Jednak musím vyzdvihnout humor, který je divákovi předkládán v podobě velmi vtipných scén, které se odehrávají mezi Holmesem a doktorem Watsonem, jednak napětí, které nás provádí celým dílem. Samozřejmě nesmím opomenout ani skvělou hudbu a herecké výkony, které obstarali herci prověření časem Benedict Cumberbatch (nar. 1976, Velká Británie), kterého můžeme znát jako např. dabéra draka Šmaka z filmu The Hobbit: An Unexpected Journey (2012) a dalších dvou pokračování tohoto skvělého snímku a Martin Freeman (nar. 1971, Velká Británie, kterého můžeme znát z téže filmů jako představitele Bilba Pytlíka nebo jako Arthura Denta z filmu The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005). Můžeme zde také sledovat milostnou linku mezi pracovníkem muzea a specialistkou na čínské vázy. Líbí se mi, že je zde spojena čínská kultura a kultura sprejerská. Samozřejmě se i v tomto díle projevuje Sherlockova naprostá genialita. Cumberbach se Sherlockovy role zhostil perfektně. Přišlo mi i docela zajímavé, že Holmesovi šlo skuitečně o život, stejně tak i Watsonovi. Tento díl bych shrnul jako velmi povedený, ať už po nstránce herecké, tak scénáristické i hudební.

Staré báje vikingů (2003)

Musím říct, že jsem dlouho neviděl tak dobrý polský historický film. Je ovšem pravdou, že krutostí tvůrci nešetřili. Celý snímek mi přišel tak nějak pochmurny, ale je pravda, že doba taková tehdy asi byla. Objevují se zde motivy pro to období typické - rodová nenávist, touha mít všechnu moc, krutosti. Tvůrci se dokonce nebáli použít motiv z Macbetha, kdy knize šel zabít jednoho ze synovců na popud mocichtivé ženy.  Nevím však, nakolik je film historicky přesný. Nicméně svých 72 procent si film zaslouží.