Grotesque (2009)

Musím říct, že i přestože jsem na internetu četl více článků, ve kterých se psalo o brutálnosti tohoto snímku, nemohl jsem odolat a na tento počin jsem se podíval. Tento snímek je vyobrazením toho nejbrutálnějšího, co jsem kdy viděl a co jsem si kdy dokázal představit. Japonci prostě umí, jinak to asi lépe popsat nedokážu. Začátek tomu sice moc nenapovídá, protože je laděn poněkud do romantična, ale to, co přijde později, jen tak někde neuvidíte. Také nelze nezmínit sexuální téma, musím podotknout, že během tohoto filmu divák je sice plně soustředěn na brutálnosti, ale nemusí si vždy uvědomit, že i tato rovina se zde vyskytuje a je velmi silná. Hodně silné téma je i co jsme schopni/ochotni vydržet pro svou pravou lásku. Dalším jasným motivem je doktor Mengele, který během 2. sv. války prováděl spoustu podobných experimentů. Problém je, že toto téma zpracovává více režisérů, takže to není nic originálního. Celkem tento film hodnotím jako skvělou podívanou, protože mám rád filmy, kde se režisér nemusí moc snažit a film je zároveň dílo, o kterém se na veřejnosti mluví a diskutuje se jeho status.

Grimcutty (2022)

Od tohoto snímku jsem rozhodně očekával více. Zápletka je sice zajímavá, dalo by se říci, že i docela nadčasová, věřím, že kvůli různým výzvám na internetu jsou někteří lidé schopní udělat hrozné věci, ať je jakákoli doba, ale postrádalo to pro mě velmi důležitou dynamiku. V podstatě se dějová linka celou dobu točila kolem vyšilujících rodičů, kvůli kterým pak zajisté vyšiloval nejeden divák mnou počínaje. To je vlastně vše k ději. Sledujeme pár rodin, kde se to zvrtlo, ale nic zajímavého se tam nedělo. Další věc jsou pak ti rodiče hlavní hrdinky, kteří mi málem způsobili infarkt svou arogancí, namyšleností a pocitem, že oni vědí všechno nejlépe. Hlavně pak otec byl strašně zbytečně agresivní. Tvůrci mě tím hodně naštvali, stačilo jen, aby byl otec trochu menší zmetek a bylo by. Scénáristicky to také nebylo nejlepší. Jediné, co mě nadchlo skutečně na 100%, bylo monstrum. Chyběly mi i lekačky.

Srbský film (2010)

Pro začátek to byl pro mě velmi zvláštní film. Táta bývalý pornoherec s dávnými známostmi, matka také podivná existence, upřímně chudák dítě.  Začátek mi přišel poměrně zbytečně roztahaný. Scény s pohlavním stykem a pornem byly použity pouze prvoplánově, aby měl divák co největší potřebu si během filmu neustále obíhat ulevit na záchod. A pak si ho pustit znovu. Rozhodně se nejedná o žádný převratný snímek, o žádnou senzaci, která by mě usadila na zadek s otevřenou pusou přemýšlejíc na genialitou režiséra. To skutečně ne. Nazývat porno uměním, to je fakt na palici, pokud to měla být reklama na tento průmysl, pak to těžce nevyšlo. Ani jsem nemohl dokoupit do konce. Měl jsem větší očekávání.

Jailbait (2014)

Nečekal jsem hned na začátku takové drsné prostředí, jako je nápravné zařízení/věznice pro mladistvé dívky. Hned bylo jasné, že spousta dozorců nebo pracovníků věznice budou úchylní chlapi ve středním věku. Ovšem díky tomu, že jde o erotický film, tak to nebylo nic neočekávatelného. Další z naprosto očekávatelných věcí byl výprask Ann poté, co ztrapnila jednu vězenkyni. Je naprosto přirozené, že i do tohoto žánru pronikl současný trend, že musí být ve filmu zobrazeny všechny rasy, orientace, pohlaví apod. Tzn., že každá druhá vězenkyně je lesba nebo černoška, ale chápu, že tady to asi není ke škodě ale k užitku (u spousty diváků). Spousta scén byla velmi pikantních, což je dle mého názoru jeden ze základních prvků erotického/pornografického žánru. Jelikož  jsem v rámci tohoto žánru naprostý začátečník, tak úplně nedokáži říci, zda se jedná o film spíše lepší či horší, ale asi mohu říct, že není ničím nějak extrémně nadprůměrný nebo naopak podprůměrný. Za mě ale docela dobré, proto 4 hvězdy.

Grand Army - Brooklyn 2020 (2020) (epizoda)

Myslím, že na rozjezd je to docela slušná podívaná. Díky tomu, že všechny hlavní postavy jsou uzavřené ve škole kvůli bombovému útoku, poznáváme je vlastně už od samého počátku. Samozřejmě, nečekejte od toho žádné excelentní herecké ani scénáristické výkony, jelikož se jedná o naprostý mainstream. Protože jsou hlavními protagonisty mladí lidé, všichni starší (a především učitelé) jsou staré nepříjemné vykopávky. Protože je to americké, každý druhý je černoch, každý třetí je asiat a teprve zbytek jsou bílí kluci. Nicméně na to jsem si již zvykl, takže mě to sice nijak nevzrušuje, ale také nijak neuráží. Celkově, třeba i vzhledem k jiným seriálům z poslední doby je toto průměrný počin, ale má to spád, občas je to i trošku vtipné a hlavní protagonisté jsou sympaťáci.

Panenka z pekla (2014) (TV film)

V první řadě bych rád podotknul, že minimálně začátek filmu je naprosto neoriginální klasika - rozvedená matka s dcerou se stěhují do nového velkého domu, kde se před lety stala brutální vražda, což jim makléř přirozeně zatajil. Kolem vraždy se děly nějaké nadpřirozené věci a matka přesně toto naprosto odmítá - nadpřirozeno je přece nesmysl :). Také tajemná postava v okně, kterou vidí pouze Claire, je docela klišé. To, že si Claire povídá s panenkou také není nijak originální. Nicméně, herecké výkony pokládám za kvalitní, hlavně matka je parádní. Hudba je dokonalá, naprosto dokonale vykresluje atmosféru každého momentu. Samozřejmě i herečka ztvárňující Claire je vynikající. Také je pravda, že panenka je vizuálně ztvárněna velmi strašidelně, což přidává příběhu na děsivosti. Nevím, nevím, kolik tomu mám dát vlastně hvězdiček, ale díky konci, který vygradoval docela slušným způsobem, tak dávám tři.

Alenka v říši divů (2010)

Z mě parádní film. Na knížce jsem vyrůstal, a tak jsem měl obavy, aby mi film nezkazil dojem z celého díla, ale nakonec obavy přišly vniveč. Jako první klad bych zmínil naprosto báječné herecké obsazení, z něhož mnohé kombinace známe již z dřívějška (např. kombinace Depp, Carterová a Alan Rickman ve filmu Sweeney Todd), kde fungovaly naprosto skvěle. Hodně se mi líbí nápad, že Alenku nehraje malá holčička, jak je tomu v knižní předloze, ale velmi sympatická a talentovaná Wasilowská, které je tak 20. Film na více místech pobavil, skloubení vizuálních 3D efektů s klasickým 2D se podle mě moc povedlo, takže těch pár odchylek od originální přdlohy ani moc nevadilo, pokud to divák zarputile nesleduje, pak se to ztratí docela.

Alenka v říši divů: Za zrcadlem (2016)

Je nutné podotknout, že i přes stejně hvězdné obsazení, které známe z prvního dílu, byla dvojka slabší než jednička. Samozřejmě, kombinace herců ztvárňujících hlavní postavy nezklamala, nicméně po vizuální stránce byl zajisté snímek slabší a také po příběhové stránce nebyl zrovna nejsilnější. Je patrné, že režisér James Bobin se tak trochu svezl na popularitě prvního dílu, kterou zajistil Burton. Když se ještě vrátím k tomu obsazení, nejvíce bych ocenil Sashu Barona Cohena, který mě velmi pobavil, dále pak Miu Wasilowskou, která má v sobě jakýsi dívčí půvab, který mě vždy přitahoval a nakonec samozřejmě Johnnyho Deppa, který byl ovšem v tomto díle mnohem více tragická postava, ale dle mého ji zahrál parádně.

Raven's Hollow (2022)

Začněme chronologicky,  začátek je za mě moc fajn rozjezd, nápad s ptáky - havrany je podle mě také fajn pro dokreslení atmosféry,  ale poměrně klišé. Postavy velmi sympatické (až na Elizabeth) a herci mi přišli dobře vybraní. Prostředí je moc krásně vyobrazeno,  především příroda a vesniček. Film má tak trochu hororový, romantický a filosofický nádech. Jistě by se také dal nazvat mysteriózním,  čisté thriller to určitě není.

Monstrum (2022) odpad!

Musím říci, že když jsem viděl jméno Christina Ricci, tak jsem tak trochu doufal, že to bude něco aspoň trochu povedeného, ale zmýlil jsem se. Film na mě celkem neudělal dojem. Ptáte se proč? Zaprvé je to jedno velké klišé: děj se odehrává v naprosto opuštěném velkém starém domě, hlavními postavami jsou matka a syn, kteří se před případnými entitami nedokáží naprosto bránit, sousedé a majitelé domu jsou velcí podivíni, kousek od domu je záhadné jezero, kam se nesmí chodit, ale syn tam pochopitelně chodí, matka synovi nevěří, že vidí ducha, ale nakonec prozře aj. Zadruhé, film byl extrémně nudný, žádné lekačky, monstrum vizuálně strašné, hutná a temná atmosféra, kterou jsem očekával od hororu chyběla úplně. Zatřetí: vůbec se nedá mluvit o hororu. Jediný hororový prvek je zde ten prapodivný strašák, který neumí strašit. Má to spíše znaky psychologického thrileru než hororu.