Živí mrtví - Rukojmí (2010) (epizoda)

Do pátrání po Merleovi se vkládá skupina mexikánů, kteří si nenechají nic líbit a zajmou Glenna. Naše skupinka záchranářů však zase zajme jednoho z nich a dojde k výměně. Mezitím divák nabije dojmu, že ti mexikánci jsou strašně zlí, načež se dozvídá, že se starají o seniory v jenom místním domově důchodců nebo co to je. Nakonec vše dopadá dobře, nikdo není zraněn. Skupina však ztratila svou dodávku a Rick vyslovuje tezi, že ji ukradl Merle. Musí proto do tábora po svých. Ten byl mezitím napaden nemrtvými, které skupinka zastaví jen taktak. Umírá však Amy. Při tétoo scéně mě napadla otázka, nad kterou musím neustále přemýšlet a sice, zda ty nemrtvé nevypustil nějakým záhadným způsobem uprchnuvší Merle. Velmi oceňuji akčnost scén při záchraně Glenna a napětí, které celý tento problém doprovázelo.

Živí mrtví - Krátké shledání (2010) (epizoda)

Za mě zatím nejsilnější epizoda. Zaprvé, je to podle mě díl hodně založený na emocech (návrat Ricka k rodině, hádka mezi Lori a Shanem, kdy se dozvídáme o Shaneově lži o smrti svého přítele a samozřejmě výbušný Daryl), to mi velmi vyhovuje, ukazují se tím totiž psychologické rysy jednotlivých osob a divák se pomalu dostává do fáze, kdy začíná přemýšlet nad tím, která postava je mu sympatická a která nikoli (viz Lori vs Shane, naštvaný Daryl, litující Merle, násilnický Ed vs ženy vs Shane). Ovšem záchranná mise se dala poměrně snadno předpovědět již v momentě, kdy jsme se dozvěděli o nátuře Daryla. To, že budou problémy, bylo jasné, ovšem že Merle unikne tím způsobem, kterým unikl, mě překvapil. Dále oceňuji pěkné intro a hudbu obecně.

Živí mrtví - Pach krve (2010) (epizoda)

Přijde mi, že tento díl je o něco slabší než ten první. Minimálně mi některé věci přišli strašně klišé a očekávatelné. Například vztah Lori a Shanea. Bylo jasné, že odloučení od Ricka je příliš dlouhé, Shane je k tomu velmi okouzlující chlapík. Další očekávatelnou věcí je chladné přijetí Ricka skupinou z tábora, je jasné, že když je dostal do pasti, tak ho za to nebudou mít moc rádi, nicméně on je z toho dostane, čímž očistí svůj štít. Také mi vadil nápad, aby se Rick a Glenn natřeli krví jednoho z tvorů, přišlo mi to prostě zbytečně nechutné, jako by tam toho už nebylo dost. Stále se také nedozvídáme, co se vlastně stalo, že je svět plný krvelačných zombie. Jinak znovu musím uznat, že tempo bylo pěkně svižné, byly nám představeny nové postavy, což oceňuji a také hudba tomu dodávala tu správnou atmosféru. Také záběry na zničené město byly moc pěkně udělané.

Malajsie, perla jihovýchodní Asie (2013) (TV film)

Moc milý dokument o nádherné zemi. Tak bych tento dokument asi shrnul. Záběry pěkné, nikoli však závratné. Co se týče kvality a kvantity informací, jsem s touto dávkou naprosto spokojen, jen o hlavním městě, Singapuru, by toho mohlo zaznít více, nicméně to je moje jediná výtka k tomuto počinu. I hlas dabéra mi přišel příjemný a stopáž 52 minut je podle mě úplně ideální.

Živí mrtví - Staré dobré časy (2010) (epizoda)

Aby seriál zaujal, musí začínat kvalitní epizodou. Ta by podle mě měla mít svižný děj, ale ne překotný, měla by seznámit s hlavními protagonisty, ale neprozradit o nich úplně vše, měl by v ní být nějak vykreslen svět, ve kterém se děj odehrává, ale neukázat ho celý, aby bylo v každém díle něco nového na objevení. A to dle mého první díl The walking dead splňuje. Jediné, co mi trochu vadilo, byla relativně dlouhá stopáž, ale na druhou stranu rozumím, že jde o první díl, kde těch jednotlivých událostí bývá více. Také mi přišlo, že se tam nic závratného nestalo, třeba vůbec nebylo ukázáno a vysvětleno, co se vlastně stalo, což mě velice zklamalo.

American Horror Stories - Ba'al (2021) (epizoda)

/SPOILERY/ Dva mladí partneři se snaží mít dítě, ale neúspěšně. Snaží se to nejdříve řešit pomocí západní medicíny, ale pak žena dostane od jedné slečny sošku bůžka plodnosti, údajně pocházejícího z dob Babylonu. Ten jim má pomoci. Již od narození dítěte jsou s ním problémy a matka lituje, že služeb sošky využila. S dítětem zažívá peklo a je v depresích z toho, že "se ho chce zbavit". Manžel natáčí a nemá čas na dítě. Soška bůžka se přesouvá samovolně po domě. Norma, chůva a uklízečka, dává výpověď po té, co zjišťuje, že mají manželé u sebe sošku. Křižuje se a vybíhá z domu pryč. Liv má stále větší se sebekontrolou.  To, že je bůžek posedlý a nebezpečný, se dalo odhadnout poměrně brzy. To, že se manželský pár snaží mít dítě a má s tím problémy a uchýlí se k neobvyklým alternativám, je docela neoriginální nápad. To, že jeden druhého považuje za blázna, mě také nijak nepřekvapilo. Motiv extrémně nepříjemné a nesympatické manželky je také poněkud velké klišé. Na mě už to pak ke konci bylo hrozně přehnané. Na druhou stranu musím ocenit zvrat. To jsem skutečně nečekal. Ale myslím, že měla být nějak potrestaná i Liv, ale toto přesvědčení možná vychází z toho, že byla fakt extrémně nesympatická. Jinak určitě nejstrašidelnější díl.

American Horror Stories - Někdo zlobil (2021) (epizoda)

Čtyři influenceři, kteří si říkají Bro house se snaží získat co nejvíce sledujících a jsou pro to schopni udělat cokoli. Dlouho se jim daří, ve chvíli, kdy natočí video, kde ukáží záběry muže páchajícího sebevraždu, to však přeženou a začínají přicházet o příznivce a hrozí jim i právní problémy ze strany rodiny zemřelého. Snaží se to napravit, ale marně. Pak narazí na magora, který se převléká za Santu Klause a ostatní zabíjí a slíbí klukům odplatu - všechny je během jednoho večera zabije. A to velmi brutálním způsobem (prostřelení hlavy šípem, utopení + elektrizace, otočení hlavy o 180 stupňů a upálení). Za mě tento díl oproti předchozím spíše slabší, ani chvíli jsem se nebál, spousta věcí byla předvídatelná a herecké výkony počínaje influencery a konče falešným Santou v podání Danny Treja nebyly nijak závratné. Některé scény mi přišly zbytečně trapné (např. když točily videa v džymu a začali tomu černochovi olizovat břicho). Také bych se obešel bez toho rozřezaného kluka v podobě vánočních ozdob na stromku v obýváku.

American Horror Stories - Autokino (2021) (epizoda)

Za mě je tento díl nejlepším z prvních tří. Původně jsem si myslel, že bude ve stylu pokračování předchozího děje nebo že bude nějak navazovat či aspoň trochu souviset s předchozími díly, ale místo toho se otevírá úplně nový příběh o dvou milencích a jednom prokletém filmu. Myslím, že téma prokletý film, který dělá s lidmi divné věci, zase tak originální není. Za zmínku stojí např. nový seriál Cursed Films (seriál) (2020)  Linie s milenci byla o něco lepší, ale ten konec byl docela předvídatelný. Jediné, co si myslím, že by se mělo zlepšit, je malá originalita, předvídatelné vyvrbení vztahu, podivný a za mě dost otevřený konec - koneckonců nevíme, jak dopadly ostatní pásky s filmem. Byly ještě nějaké? Co myslel režisér svými posledními slovy, že to vše teprve začne? Proč nebyli milenci potrestáni, když postřelili onoho zrůdného režiséra a pak ho nechali uhořet? Podle mě by to vydalo na další dlouhý díl.

Ztraceni ve vesmíru - Chvála (2018) (epizoda)

Tuto epizodu bych označil jako jednu z těch lepších. Stopáž mi vyhovovala, být o něco delší, mohl to být celovečerní film. Pět hvězdiček nedám především z důvodu velkého množství klišé. Románek mezi mladíkem a jednou z dcer Robinsonových se dal očekávat, to, že Robinsonovi jsou u spousty lidí nepopulární, protože opečovávají robota, který jim zabil příbuzné je naprostá samozřejmost a když skupinka nabírá palivo a chlapík se odpojí, aby pak následně vyvázl bez zranění, čímž chtěl dokázat jen svou hrdinnost, byl vrchol. Pochopitelně, samozvaná doktorka Smithová je pro diváka naprosto úděsnou postavou, ale role je velmi dobře zahraná, čehož je divákova nenávist důkazem. Will robota někam zavedl a zřejmě doufá, že už se nevrátí, což považuji za silně naivní, dětské gesto, i když dobře myšlené.

Salem - The Vow (2014) (epizoda)

V prvním díle se divák seznamuje s hlavními postavami, jako je John Alden, mladík a neoblíbený občan místního starosty Sybleyho. Ten se zdá být jako pořádný zmetek, to, jakým způsobem se vyřádil na Izákovi (další důležitá postava) si diváky znepřátelí hned v prvních minutách prvního dílu. Samozřejmě Mary, velká Johnova láska, je také pro děj důležitou osobou, je totiž jednou z hlavních čarodějnic, které se v Salemu nachází, možná i nejdůležitější. První díl mě příjemně vtáhl do děje, nicméně některé momenty, např. když Sybley posílá Johna do války proti indiánům, protože miluje Mary, se dal očekávat. Atmosféra je naprosto fantastická, hercům opravdu věřím jejich emoce a dialogy jsou místy zajímavé, byť do jisté míry dozajista zkreslené (o čarodějnicích a jejich historii). Měl jsem pocit, jako bych toho byl součástí, což mě nakonec přesvědčilo dát tomu plných sto procent.