Mumie (2017)

Na film jsem se podíval hlavně kvůli Cruisovi, který pro mě vždy byl alespoň nějakou zárukou, nicméně u tohoto snímku jsem byl poněkud zklamaný. Původní idea sice pěkná, ale je to jedno velké klišé. Neříkám, akce tam byla, hlavně na začátku v prvním boji, prolínání historie se současností, samopaly, granáty, ale jinak nic moc. Jediní tři herci, kteří stojí za povšimnutí jsou Cruise, Sofia Boutella a Russell Crowe. První dejme tomu polovina, možná třetina je poměrně svižná (nikoli však nadprůměrná), ale zbytek je slátanina čerpající slávu z předchozích zpracování. Proto jen ty tři hvězdy.

Až po uši v mechu (2015)

České loutkové pohádky se mi velmi líbí a ani tato není výjimkou. Tempo přiměřené, loutky a kulisy nádherné, nadabováno moc pěkně, písničky, které tomu dodávaly tu správnou pohádkovou atmosféru. Na závěr z toho vyplývá ponaučení, že každý něco umí a někam patří, i přesto, že se mu to dlouho nedaří najít.

Bez východiska (2022)

Musím  říct, že mě tento film velmi mile překvapil. Z kladů zmíním fakt super atmosféru, kterou umocňovala podle mě naprosto skvělá hudba, což mělo za následek, že po většinu filmu převládalo příjemné napětí. Také herecké výkony byly velmi kvalitní. Těch několik zvratů, které ve filmu nastaly, byly dle mého dobře promyšlené, divák (tedy přinejmenším já) moc netušil, jak snímek vlastně dopadne. Co se týče dialogů, ty nebyly moc silnou stránkou, nicméně asi jedinou opravdu slabou stránkou tohoto počinu.

Ďábelský Santa (2005)

Myslím, že původní idea je docela zajímavá - zaměnit hodného Santu za nelítostného a krutého Satana. Celkový dojem z filmu je dobrý. Z plusů musím zmínit nevrlou a sprostou babču, která se alespoň ze začátku postarala o nějakou tu legraci, již zmiňovaný Santa/Satan rozsévající smrt všude tam, kde přijde, zaujala mě hudba, která tomu dodávala tu správnou atmosféru, která však, což je asi největší mínus, nebyla vůbec hororová. Také kombinace horor-komedie je častokrát velmi zrádná, podle mě jsou tyto dva žánry natolik těžko spojitelné, že režisér by musel být skutečný mistr, aby z toho vylezlo něco kvalitního, což Steiman žel nesplňuje. Jedná se o takovou průměrnou hororovou komedii, která přináší přesně to, co slibuje.

20 let poté (2008)

Musím říct, že navzdory špatnému hodnocení spousty lidí se mi tento film moc líbil. Jasně, není to žádný áčkový superfilm, celý příběh je jedno velké klišé a není to nic supr napínavého, nicméně musím ocenit hudbu, ta byla podle mě povedená a herecké výkony musím vyzdvihnout především u Azura Skye a Reg E. Cathey, které považuji za kvalitní.

The Birch - Blood Money (2019) (epizoda)

Zatím nejsilnější epizoda. Nejvíce cením, že tvůrci divákům poskytli pohled na události z prvního dílu pohledem dealerů, takže si člověk může udělat představu o tom, co se stalo, proč byli kluci na Evie tak naštvaní, proč zmlátili mladíka, který pak zemřel, což jsem vůbec nečekal. Také jsem nečekal takovou brutalitu od monstra poháněného Evie. Zajímalo by mě, zda toto (vypíchnutí očí a zřejmě následná smrt spolužáka, pokud jsem to dobře pochopil) opravdu chtěla nebo prostě monstru nechala volný prostor pro vyřádění se. A v tuto chvíli se divák dostává na křižovatku, kdy se má rozhodnout, jestli bude na straně Evie, která je šikanovaná a její matka se předávkovala a nebo jít proti ní, protože způsobila vědomě smrt jednoho kluka (byť to byl zjevně velký zmetek a šikanátor).

The Birch - Postpartum (2019) (epizoda)

Tento díl mi přišel slabší než první, hlavně co se týče děje. Prostě jsem nějak nepochopil, co se vlastně stalo. Je mi sice jasné, že ten kluk se s ní vyspal a že tu holčičku má s ním, ale není jasné, proč se rodiče chovají k dceři tak ošklivě a nenechají ji se svou dcerou. Doufám, že se to vysvětlí. Také by mi byla příjemnější větší délka, necelých dvacet minut je na můj vkus už moc krátké.

The Birch - Through the Woods (2019) (epizoda)

I přes to, že se v této epizodě objevují některá klišé (hlavní hrdina je šikanovaná dívka vychovávána otcem, nikdo ji moc nemá rád, dějí se kolem ní divné věci, čirou náhodou objeví monstrum, které jí bez váhání pomůže v krizi), považuji tento díl za povedený, co do obsahové, tak herecké stránky. Jediné větší minus, které jsem v této epizodě vnímal, byla na mě nevýrazná hudba.

Šílenství - Epizoda 3 (2021) (epizoda)

Tak konečně se zápletka začíná komplikovat. Ohořelé tělo totiž vůbec nemusí být Luciino a neotřelý reportér je málem brutálně zavražděn poté, co Schulzte obviní z kolaborace s nacisty. Je to náhoda či nikoli? A aby toho nebylo málo, Paula se dostala do jakéhosi domu, kde nalezla svou zmrzačenou dceru Lucii, na které se vyřádil kanibalský konzul. Není však zcela jasné, zda šlo pouze o sen či vidění anebo o skutečnost, i když tomu by nahrával fakt, že byla nalezena mimo budovu blázince s rukama od krve, kterýma předtím sahala na dceru. Problém však je, že konzul by měl být zavřený  v blázinci. Co dělal na tom místě? Jedná se opravdu o skutečnost nebo se Paula jen zbláznila? Žije Lucia nebo nikoli? Otázky se hromadí a divák je tím pádem nucen se více zamýšlet nad dějem, to oceňuji. Co zase naopak vytýkám, což je také důvod, proč neohodnotím tuto kapitolu pěti hvězdičkami, je na můj vkus nadbytečná a moc explicitně ukazovaná brutalita (Lucia pověšená na hácích za kůži na zádech, mrtvoly v márnici, pitvy). Také humor, o který se zde snaží (scéna v márnici, kdy se Chico ptá parťačky na radu ohledně sexu s přítelkyní) je podle mě trapný, ale jde pouze o můj názor. Také mi chybí trochu více akce, ta snad přijde později, až se vyjasní, kdo koho vlastně zabil a bude po něm vyhlášeno pátrání....

Šílenství - Epizoda 2 (2021) (epizoda)

V tomto díle se dostaneme více do prostředí blázince Bílá mlha, který je vykreslován klasicky jako místo, kde jsou pacienti vystavováni nelidským podmínkám, kde nemají pořádné jídlo, interiér je, na rozdíl od poměrně přívětivého exteriéru, velmi rozbitý a neupravovaný, cely malé, neútulné, některé s kovovými mřížemi.... Paula je přesvědčena, že muže, který seděl s její dcerou v osudnou noc v bistru, již dvakrát viděla ve snu a jednou v realitě přímo ve špitále. Nikdo jí to klasicky nevěří, což je jedno z poměrně velkého množství klišé, která se v tomto díle objevují. Velmi mě překvapilo, že Camilla nafotila fotky Lucie s úmyslem poslat je Paule. Co se týče hereckých výkonů, opět excelovala Carol Castro a Rafaela Mandelli. V tomto díle se vyšvihl i Samuel de Assis coby Paulin manžel. Moc mě zaujala též hudba, celé to díky ní mělo tu správnou atmosféru, která je u tohoto žánru potřeba. Zároveň nebyla ani příliš dramatická. Asi jediný důvod, proč nedám pět hvězdiček, je podle mě zbytečné ukazování Luciina zohaveného těla a na mě moc velká brutalita ze strany konzula Almeida.