Monstrum (2022) odpad!

Musím říci, že když jsem viděl jméno Christina Ricci, tak jsem tak trochu doufal, že to bude něco aspoň trochu povedeného, ale zmýlil jsem se. Film na mě celkem neudělal dojem. Ptáte se proč? Zaprvé je to jedno velké klišé: děj se odehrává v naprosto opuštěném velkém starém domě, hlavními postavami jsou matka a syn, kteří se před případnými entitami nedokáží naprosto bránit, sousedé a majitelé domu jsou velcí podivíni, kousek od domu je záhadné jezero, kam se nesmí chodit, ale syn tam pochopitelně chodí, matka synovi nevěří, že vidí ducha, ale nakonec prozře aj. Zadruhé, film byl extrémně nudný, žádné lekačky, monstrum vizuálně strašné, hutná a temná atmosféra, kterou jsem očekával od hororu chyběla úplně. Zatřetí: vůbec se nedá mluvit o hororu. Jediný hororový prvek je zde ten prapodivný strašák, který neumí strašit. Má to spíše znaky psychologického thrileru než hororu.

Utajený tábor: Nacističtí zajatci v Americe (2021)

Podle mě naprosto úžasný dokument o utrpení, kterou museli prožívat židovští uprchlíci vstoupivší za 2. sv. války do americké armády. Animace sice poněkud amatérská, nicméně to není to hlavní. Snímek má totiž obrovskou výpovědní hodnotu, díky tomu, že zde mluví Židé, kteří skutečně pracovali pro USA, je tento snímek věrohodný. Dozvídáme se tu o totální nespravedlnosti, kdy někteří z největších nacistických fanatiků nebyli trestné stíhání, ale převezen i s rodinami do Ameriky, kde pro tuto zemi pracovali a vedli si lépe, než mnoho jiných a prazlve Židé jim museli posluhovat. Film ve mě vzbudil mnoho emocí a donutil mě zapátrat na internetu a dohledat si o tomto tématu více informací.

Men (2022)

Upřímně řečeno, tenhle film je kravina. Je tam sice pár světlých okamžiků, jako je krásná příroda a okolí vesnice, zpočátku sympatická postava Harper nebo samotné záběry (třeba na modré květiny nebo na les), prot také ty dvě hvězdy, ale to je tak všechno. Na úvod výčtu věcí, které se mi nelíbily, bych začal ostatními postavami. Až na Ridley jsou to všichni muži, kteří nějakým způsobem Harper ubližují; její manžel James jí udeřil a vydíral ji, kněz měl nemístné poznámky k jejímu rozvodu a pak se ni pokusil znásilnit, Geoffrey byl celou dobu velmi podivínský, na konci filmu chtěl Harper zajet a vyhodil ji brutálně z auta, malý chlapec, kterého z pro mě nepochopitelného důvodu hrál dospělý muž, ji celou dobu děsil a samozřejmě nesmím opomenou naháče, který ji celý film pronásledoval, počínaje scénou v lese a konče scénou, kdy začal rodit, k čemuž se také za chvíli dostanu. Z tohoto popisu plyne, že všichni muži, černí nebo bílí, křesťané i ateisté jsou vlastně velké svině a ženy jsou obětní beránci. Nevím, co si tím chtěl režisér vykompenzovat. Dále bych o tomto filmu rozhodně netvrdil, že je to horor, to ani zdaleka ne. Jasně, třeba v tom lese na začátku možná někdo dostal husinu nebo když ji po domě honil ten skřet s rozřízlou rukou, tak budiž, ale chyběla tomu ta správná atmosféra. A nyní se dostáváme k samotnému závěru filmu. Ten byl naprosto nechutný a pro mě jen těžko skousnutelný. Jako pardon, ale když tam přijde nějakej tlustej nahej chlápek ve střednim věku, sekne sebou na zem a začne tam na vás rodit nějakou prapodivnou kreaturu a to se posléze opakuje asi pětkrát, bylo mi z toho fakt zle. Jen za ten konec jsem dal jednu hvězdu pryč, protože to byla fakt nechuťárna.

Barák (2022)

Za mě teda film, který je ve všech směrech naprosto geniální. Začal bych s animací, která byla v každém ze tří příběhů tvořících tento snímek trochu jiná, což je podle mě moc fajn nápad, jednak pro lepší uvědomění si, že se jedná o různé příběhy, jednak pro to, že každý typ animace je svým způsobem originální. V první části jsou hlavními protagonisty panenky z filcu. Tento typ mně osobně docela nahání strach, hlavně kvůli těm malým černým očím, které jsou tak blízko u sebe. V druhé části je propojena animace s reálným základem, takže divák má přeneseně pocit, že by se to klidně mohlo dít u sousedů v ulici. Třetí část mi připomíná Fantastického pana Lišáka, a to jak postavami, tak i domem, ve kterém se děj odehrává. Nyní něco k příběhu: Ohromně se mi líbí nápad, že se všechny tři části odehrávají ve stejném domě. Vyhovuje mi to asi o něco více, než kdyby prostředí každého příběhu bylo úplně jiné, jako je tomu například ve filmu Smrtelné historky (2016). I když i to má samozřejmě něco do sebe. Je také dobře, že se každý příběh odehrává v jinou dobu, takže máme možnost si prohlédnout v různých etapách historie. Děj je velmi ponurý a pokud se člověk zamyslí, tak i docela filosofický, v tom smyslu, že je nad čím hloubat, pokud děj sledujete bedlivě a do hloubky. Každá část s sebou nese nějaké poselství a ponaučení z chyb postav. Celkově tedy velká spokojenost.

Papírový dům (Netflix verze) - Epizoda 2 (2017) (epizoda)

Samozřejmě se dalo očekávat, že "Jehňátko" bude v tomto díle téma číslo jedna. Samozřejmě také více poznáváme charaktery jednotlivých postav, a to jak z řad lupičů, tak policistů. Na scénu přichází sebevědomá vyjednavačka Raquel, ta má však rodinné problémy a někteří její kolegové se nebojí dát jí najevo jejich pochybnosti o jejím správném postupu v řešení těchto problematik. Pokud bych měl shrnout její charakter, řekl bych velmi nesympatická. Taková osoba ovšem nesmí nikde chybět. Jediné dvě postavy, které jsou mi extrémně nesympatické, je právě Raquel a samozřejmě Arturito, který se neustále snaží o hrdinství, ale jak jsme poznali v předchozím díle, žádný hrdina to jistě není. Jinak chemie mezi postavami je dobrá a funguje, dialogy jsou svižné. Z pohledu logiky mi zde nehraje jen jedna věc, a sice, jak Profesor mohl tak dlouho před přepadením vědět, že zrovna ten den bude přítomné "Jehně". Co kdyby onemocnělo nebo by se zpozdil autobus v zácpě nebo by byla exkurze prostě zrušena? To je dle mého jediná nedořešená věc.

The Coven (2022)

Hned na začátku mě zaujala hudba, novodobá, kterou bych nečekal v hororu, nicméně která později dodávala filmu tu správnou atmosféru. Celé to začíná jako velká idilka, ale hned na začátku je naznačeno, že tomu tak dále nebude, což je ovšem jen takové připomenutí, jelikož divák ví, že se jedná o horor, takže je jasné, že to idilka rozhodně nebude. Pochopitelně, v domě, kam se přestěhovali, se dějí divné věci (viz had, záhadná postava u rybníka, zápach). Tady bych se trochu pozastavil, protože mi tato scéna nepřijde moc logická - naši hrdinové se stěhují do domu, kde je má přivítat nějaký muž, který tam ovšem není, i tak tam však jdou a už je ani nenapadne muže dál kontaktovat. Objevuje se zde i známý motiv, kdy dívka tvrdí, že s domem je něco špatně a je to právě ona, kdo má jako první nějaký mystický zážitek. Její přítel je k tomu více skeptický a záhady připisuje místním, kteří nemají rádi cizince. I on však dojde prozření. Scény s "KKK" byly fakt děsivé, což bylo hrozně fajn. Grace má zřejmě nějaké flashbacky na své dětství. Nakonec to byl vlastně dobrý film, nicméně některé scény nedával úplně smysl, jak jsem již předtím avizoval a také zápletka nebyla nijak originální, takže dávám 4 hvězdy.

The Cellar (2022)

Naprostá duchařská klasika. Rodina se stěhuje do nového velkého domu z viktoriánské éry. Dcera je rebelka a rodiče neposlouchá a vzdoruje. V domě se hned od začátku dějí divné věci, mladší bráška dokonce najde jakousi lebku, se kterou Ellie velmi vyděsí. Pak, nečekaně :), vypadnou pojistky a Ellie musí do sklepa, odkud, jak se zdá, paranormální věci vycházejí. Tam se ztratí a začíná velká pátrací akce. Na tomhle místě velmi oceňuji ponurou přírodu a také hudbu, která od začátku dokreslovala nevlídnost prostředí. Ovšem nesmí chybět historka o tom, že dům kdysi vlastnila čarodějnice a také latinský nápis nad vstupem do domu. Malby obličejů v pivnici jsou pak jen třešničkou na dortu. Atmosféra byla opravdu strach nahánějící, i tak staré triky jako otevírající se dveře, blikající světla a stísněnost domu zahrály svou roli báječně. Ovšem, postrádá to originalitu a proto dávám 3 hvězdy, kdyby šlo dát tři a půl, dal bych spíš tři a půl, ale na čtyři to prostě není.

Pán prstenů: Prsteny moci - Stín minulosti (2022) (epizoda)

Než se pustím do hodnocení, myslím, že je velmi důležité zmínit, že srovnávat tuto sérii se sérii Petera Jacksona naprosto nemá smysl, to je podle mě základ. Moje hodnocení tedy nevychází ze srovnávání s ostatními adaptacemi s Jacksonovou v čele, ale hodnotím to, jako bych ostatní neviděl. Co mě jako první velmi nadchlo, byly záběry na krajinu. To si myslím, že je pro atmosféru většiny scén naprosto zásadní. Jemnocit, s nímž byly natočeny scény z přírody, ve které žijí předčí hobitů, velmi oceňuji. Samozřejmě i hudba je velmi důležitou pro správnou atmosféru, s čímž si tvůrci poradili, myslím, vskutku bravurně. Nyní přejděme k postavám. Nejvíce jsem se těšil na hobity, kteří jsou zde vyobrazeni jako milá stvoření, žijící v jakýchsi "pra norách", milující přírodu, vyznavší se v tradičním léčitelství. Lidí tam zase tak moc nebylo, takže tam se mi těžko hodnotí, ale to se jistě ještě vyvrbí. Elfové jsou takoví neslaní nemastní, přišlo mi, že do roli elfů vybrali hrozně nevýrazné herce. Galadriel je mi příšerně nesympatická, stejně tak i Elrond, což mě moc mrzí, protože v knihách to byly moje nejoblíbenější elfské postavy. Trpasličí jsou vykresleni jako velmi zruční stavitele, jsou sverepi, silní, ale lehko se uráží a dokáží být pěkně kousavi, přesně, jak je známe z knih. Celkově tedy na mě první díl zapůsobil velmi pozitivně, určitě doporučuji, především tolkienofilům, aby tento díl shlédli.

Tajemství oceánů - Tajemství nacistů (2018) (epizoda)

První díl tohoto dokumentárního seriálu mě zaujal hlavně díky názvu, nicméně moc nechápu, proč se jmenuje zrovna Nacistická tajemství, když zde o nacistech nepadne ani slovo. Nicméně obsah je velmi zajímavý, dozvěděl jsem se spoustu informací a to jak z geologie, tak ze seizmologie a dokonce historie. Samozřejmě i technické záležitosti byly pikantní. Mnoho z řečených informací jsou docela složité na pochopení, nicméně jsou vysvětleny hodně polopaticky, takže jim porozumí i úplný laik, což bylo pro mě důležité. Také animace je dle mého povedená. Český dabing je podle mého názoru povedený, hlasy dabérů příjemné a sympatické. Jediná věc, která mi výrazněji vadila, bylo neustálé strašení a průpovídky typu lidé z těchto měst žijí ve smrtelném nebezpečí nebo tyto otřesy by mohly mít katastrofální následkyteď měla Kajgura štěstí apod. Přijde mi to hrozně klišé, v poslední době podobné strašení vídám v každém druhém dokumentu o přírodě nebo o vesmíru.

Bullet (2014)

Původně jsem se obával, že to bude úplná hloupost, ale nakonec nejsem ani zdaleka zklamaný. Na prvním místě bych chtěl ocenit hudbu, která celému filmu dodávala švih a zhušťovala  již tak napjatou atmosféru. Postava policisty Franka mi byla velmi sympatická, možná díky tomu, že schytával rány z každé strany. Stejně tak i guvernér, který je nešťastný z únosu své dcery a smrti jejího přítele. Herecké výkony Treja sice nebyly nejlepší, ale to vyvažoval především J. Banks jako otec zatčeného Manuela K. Rád bych také upozornil, že některé momenty jsou očekávatelné a Frankova těžká cesta celým filmem je také úplně jasná, vlastně je na ní celý film postaven. Jediná nesympatická postava byla agentka od FBI. Přišlo mi také, že jako malý kluk bych byl z únosu víc v háji, ne jako Mario.