• Krátkometrážní

Bohové Egypta (2016)

Bohové Egypta nejsou úplně boží, ale vůbec nejsou špatní a dokonce jsou v některých částech i nečekaně vtipní. Na začátek vám vypravěč elegantně vysvětlí, proč příběh neladí plně s egyptskými bájemi a pověstmi. Stylem se film podobá, jak už tu napsali i další uživatele, Souboji Titánů. Horus (Nikolaj Coster-Waldau) tu hraje o trůn nebo trůny. Seth (Gerard Butler) si od Peršanů (ne koberců) půjčil Nesmrtelné, jen je hodil do červené a dal jim jiné masky. Možná si od spekulativního prapotomka Leonidase ze Sparty půjčil hua pokřik ze 300. Ateista a zloděj Bek je sympatické doplnění příběhu.

Jericho (2006) (seriál)

Dle mého skromného názoru kvalitní rádoby postapokalyptický seriál s výborným obsazením a zajímavou zápletkou a jistou dávkou tajemna. Rychlé zmizení USA bez ohledu na jejich oblibu by bylo otevřením Pandořiny skříňky větších či menších konfliktů. Možná by někteří oponenti Spojených států rádi na ně vzpomínali. Stejně jako někteří tehdejší oponenti s nostalgii vzpomínali na SSSR.

Plnou parou vzad! (2002)

Nenáročná a občas dokonce i vtipné. Vcelku dobrý nápad s humorný pohledem na homosexualitu a homofóbii. Parťáci Horatio Benz a Cuba Gooding Junior skvělé baví. Švédský opalovací tým s Victorii Silvstedt jsou jako hrozinky a brusinky v koláči. Roger Moore je už jen symbolická třešnička na dortu nebo vlastně koláči. Jen se možná nedopekl nebo připekl.

Budapešťské povídky (1977)

Zajímavá alegorie o putovaní pestrých existencí (každá má jiné encyklopedické znalosti) se žlutou tramvaji neboli šalinou neboli električkou. Jakoby postapokaptytické putování, ale i když 2. světová válka byla taky nemilou apokalypsou. Navíc Maďarsko bylo v týmu, který v této válce skončil až druhý. Jen název Budapeštské povídky mi přišel trochu podivný, protože Budín a Pešt se objeví pouze v začátečních titulcích na dobových záběrech za částečných zvuků Pochodu Radeckého.

Mercenaries: Speciální komando (2014)

Kazachstán si po Boratovi toto znovu nezasloužil. Poloarabská chudá země s mexickou architekturou. Nápad na ženskou verzi Expendables nebo Tucet špinavců nebyl špatný i obsazení nebylo vůbec špatné. Ale provedením stejně i přes další dobré nápady to moc dobře nedopadlo. Snad někomu ten nápad vyjde líp.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Lidský život je velmi odolná a přitom velmi křehká záležitost. V tomto neuvěřitelné silném a přitom jednoduchém příběhu Hugh Glass (tedy Leonardo DiCarpio) dokazuje, že nebyl ze skla (i přes jméno) a platí na něj první varianta. Vzhledem ke sněhu si řekl, že pomsta je pokrm, který se jí za studena. Krásná příroda bonusem, kde herci tančí dobový předwesternový valčík.

Korunní princ (2015) (TV film)

Ano můžeme zde vidět možnou inspiraci Příběhem rytíře a čaroděj Josefa Abrháma se podobá Gandalfovi, ale i tak je to hezká, česká vtipná pohádka s originálními prvky. I když člověk nikdy neví jestli se nějaké to téma či zápletka už někdy neobjevily. I herecké obsazení bylo kvalitní. Jen jsem princovi Karlovi (pěkný vtip s císařem Karlem IV.) nemohl uvěřit, že je mladší než korunní princ Jan.

Aferim! (2015)

Radu Jude se svým filmovým týmem vytvořil rumunský černobílý klenot, při jehož tvorbě se on a jeho filmový tým věnoval historickým faktům. Atmosféra je díky tomu autentická a velmi věrohodná. Středověk v některých zemích neskončil ve středověku. Po pravdě viděno naším pohledem středověk někde ještě trvá. Nevýhodou promítaní v Evropském domě byly bílé titulky, které občas zanikaly na platně.

Poslední noc (2015)

Film s tak dobrou kamerou, hudbou, střihem a silným tématem by mohl být mnohem lepší. A nepochopil jsem, proč Ruské středisko vědy a kultury v Praze film uvedlo jako film o České republice.

Osm hrozných (2015)

Počasí projekci Osmi hrozných přálo. Trochu mi osmý Tarantinův film připomínal westernovou Věc od Carpentra. Asi je to zimou, Kurtem Russelem a Enio Morriconem. Herecké obsazení a jeho kvalita výborná. Oproti Djangovi tu chybí Christoph Waltz a jeho dr. Schultz. Něco tomu chybělo a nevím co. Co bylo navíc bylo příliš krve a moc dlouhá stopáž.