• Krátkometrážní

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Tom Cruise v roli Ethana Hanka chce překonat všechny Bondy a být americkým Bondem č. 1. Nicméně je trochu týmovější a občas i humornější (viz Vídeňská opera a scéna „Rakušan musí umřít“). Automobilová a motorková honička je výborně provedená a správně napínavá. Simon Pegg hraje dobře komického parťáka.Celkově je tým dobře obsazen. Ale zlatý hřeb je Recceba Ferguson se svoji šaramantní a tajemnou postavou, a hlavně excelentně zahranou.

Jak kozáci zachraňovali nevěsty (1973)

Pro kozáky je dobré, že kozačky nejsou jen obuv a že ne všichni pirátští kapitáni nejsou jako Jack Sparrow. Tedy jako kapitán Jack Sparrow.

4th Dan (2010)

Ez egy érdekes rövidfilm, nagyszeru onvédelem koreográfiával - kenda, ami egy harc saját magunkkal. Kdo by chtěl přeložit komentář, tak ať napíše.

Strážci času (1987)

Protinožci z Austrálie neboli Aussie se rozhodli, že udělají pěkné sci-fi v Jižní Austrálii (hovorový demonym Croweater). Inspiraci si vzali z několika jiných filmů podobného ražení. Jsou tu zlí kyborgové podobní trochu králíkovi Frankovi z Donnieho Darka. Je tu cestovaní v čase. Jsou tu Australci, kanadsko-australský muž od Sněžné řeky a dokonce i princezna Leila. Je tu futuristické město pod sílovým polem a střílí se tu laserovými zbraněmi. Film je to průměrný, ale místy zábavný a zasazený do krasné australské přírody. Triky na tehdejší dobu na velmi dobré úrovni.

Mylène Farmer : Tristana (1987) (hudební videoklip)

Vždy jsem si myslel, že Sněhurka byla havraních vlasů, ale rusovlasá Quebečanka Mylène Farmer je Tristana alias Sněhurka půvabná a přesvědčivá. Zajímavý je tento francouzský hudební klip zasazením do Ruska v době řijnovo-listopadové revoluce, ruštinou, Leninem, atmosférou a Mylène Farmer. Ptala se zlá carevna s Rasoukinem (možná variace na Rasputina) zrcadla, která revoluce či kontrarevoluce či evoluce je nejkrásnější? Znázorňuje sedm trpaslíků sedm původních členů Varšavské smlouvy v čele s revolucionářem jako Sovětským svazem? Byl by klip v ČR trestný za propagaci komunismu?

Jack Hunter: Ztracený poklad Ugaritů (2008) (TV film)

Sýrii potkaly, potkávají a asi budou potkávat horší věci, než natáčení tohoto filmu. Sága Flynna Carsena je zábavnější. Zase díky filmu jsem se dozvěděl o městě Ugarit, které skutečně existovalo a bylo zničeno mořskými národy. Což byli třeba Filištíni, kteří byli z Kréty. Tím nechci vůbec naznačit, že by tvůrci filmu s nimi měli něco společného a byli k.....i.

Jan Hus (2015) (TV film)

U příležitosti 600. výročí upálení mistra Jana Husa, si já nehodný dovoluji napsat komentář k touto dílu. Dle mého skromného a neodborného názoru Jiří Svoboda vytvořil zdařilou poctu bojovníkovi za pravdu. Herecké výkony Matěje Hádka, Jana Dolanského, Milana Kňažka, Vladiíra Javorského, Mariky Šoposké, Michala Dlouhého, Tomáše Dastlíka mne zaujaly. Bohužel hudba Michaela Kocába je jednou z největších slabin filmu. Ano, jsou tu jisté historické nepřesnosti, jako třeba vzhled Betlemské kaple údajný vzhled Husa samotného. Nicméně komu se Jan Hus nelíbil může si počkat na případnou americkou verzi ve stylu Kněžny Libuše. Tam třeba bude Hus osvobozen z hranice na břehu Rýna gardou královny Žofie v čele s Lucy Lawless vyzbrojenou dvěmi rotačními kušemi. Pak by odpadla i kritika, že to mělo předvidatelný konec. Slyš pravdu, mluv pravdu a braň pravdu.

Muž z oceli (2013)

Když máte za biologického otce Maxima Decima Meridia a za adoptivního otce Šuŋgmánitu Tȟáŋka Ób Wačhí (Ten, kdo tančí s vlky) je těžké nebýt hrdinou. Příjemně a v rámci možností pojatý remake o Supermanovi s charismatickým obsazením.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Šílený Max je tak zajímavě natočený, že nemusíte přemýšlet, jestli jde o remake alias předělávku, reboot neboli filmový restart série a sequel alias pokračovaní. Z toho si můžete si vybrat, co chcete dle své libosti. Na rozdíl od jiných filmů Max má příběh a děj. Hrdinu, který nezabírá celý film pro sebe a svojí nejednoznačností je sympatický. Tom Hardy je v roli šíleného Maxe hrdým nástupcem Mela Gibsona. Afroameričanka Charlize Theron je v roli zajímavé postavy Furiosy, tak brilantní, že na čas zastíní i Maxe. Modelky jsou příjemným doplněním. Kameraman John Seal zabral kamerou adrenalinovou a vysokooktanovou jízdu geniálním způsobem a doplnil mistra Georga Millera. K pěti hvězdám chybělo jen málo, tak jsem přimhouřil oko.

Dítě číslo 44 (2015)

Dítě 44 se špatně hodnotí, když máte možnost, být na promítaní (ještě před novinářskou projekcí a zdarma) spojeným se zábavnou a vtipnou besedou, na které byl přítomen i autor knihy, Tom Rob Smith, a část rodiny dělá ve filmu kompars. Pozitiva filmu jsou historický pěkná výprava, kvalitní herecké obsazení v čele s triem T. Hardy, G. Oldman a N. Rapace ,dějové prostředí s propracovanými postavami a kvalitní kamera. Negativa jsou historická korektnost i přes ujišťovaní autora, podivný střih. Dále scénář, který mi místy přijde zmatený jako lesní včela za úplňku a ne vše je úplně vysvětleno. Pravda v té době a místě se ne všechny věci, jako třeba u zatčení, vysvětlovaly.