Vrchní, prchni! (1980)

Je vůbec možný vymyslet pro jeden film tolik gagů a nápadů? Jasný důkaz, že Zdeněk Svěrák je titán mezi českými scenáristy. Půvabná, inteligentní a velmi vtipná komedie, jejiž jedinou slabinou je závěr s uhozenou hromadnou honičkou, jak ve stylu starých němých grotesek (nic proti nim, ale tady mi to sedělo jak pěst na oko). Ovšem Abrhám jako falešný číšník, proutník a profesionální houslista :o) nemá chybu.

Balada pro banditu (1978)

Parta mladých lidí, většinou folkařů a kotlíkářů, se sešla na festivalu a převedla divadelní zpracování Olbrachtova románu. Fikce se prolíná se skutečností. Pušky nahradily kytary, místo koně poslouží kláda. Je to nezvyklé pokoukání, ale zajímavé, méně je v tomhle případě víc. Nejlepší na celém filmu jsou písničky v podání brněnského divadla Husa na provázku, v čele s Miroslavem "Šuhajem" Donutilem, kterému role loupežníka sedne.

Bostonský případ (1968)

Skutečný příběh bostonského vraha ve famózním podání Tonyho Curtise. V 60.letech bylo rozdělování obrazu na několik částí se souběžně plynoucím dějem v módě (viz např. LETIŠTĚ) a tady si toho užijeme dosytosti. A není to vůbec na škodu, naopak film tím získává svěží náboj. Vidět např. v jedné části obrazu potencionální oběť a ve druhé části jeho vraha, stojícího za dveřmi, je zajímavé. Těžko se to popisuje, musí se vidět. Fanoušky Jiřího Voskovce rovněž potěší jeho kreace senzibila.

Masseba (1989)

Divné, divné, místama úchylné. Kdesi v podzemí žije jakási civilizace, jejíž obyvatelé se neřídí zákony a jediné co uznávají je násilí. Jeden z jejich členů chce od nich utéct na povrch zemský. Jeden z nejdivnějších českých filmů, co u nás vzikly. Kdysi jsem na tom byl v kině, kde to prošumělo bez většího zájmu a v televizi to myslím nikdy neběželo. Pochybuju, že to někdy uvedou.

Kalamita (1980)

Hlavní hvězdou filmu pro mně není Bolek Polívka, ale půvabná zimní krajina Jizerských hor a hudba Laco Decziho. Obojí dodává filmu kouzelnou atmosféru. Dokonce se dá i přežít malá herecká kreace hereckého neumětela Švorce v roli přednosty.

Indiáni z Větrova (1979)

"Sympatičtí kluci to jsou, tihleti indiáni. Dokonce i nám, pohraničníkům, kteří chráníme naše hranice před diverzantními narušiteli, pilně pomáhají. Nedávno dokonce jednoho takového narušitele zatkli a přivedli k nám. Hajzl, nelíbilo se mu u nás a chtěl za kopečky. Tak dostane co proto."

Hvězda padá vzhůru (1974)

Božský Kája jako Strakonický dudák moderní éry. Touží po slávě, vydává se do světa, zpívá jako o život a nakonec morálně prozře a vrací se domů....Chcete to vážně vidět? Jestli jo, tak si počkejte. PRIMA to za čas určitě pustí, ta je na takový shity expert.

Homolka a tobolka (1972)

I přes rok vzniku pořád ještě překvapivě zábavné, ačkoliv kvalit prvního dílu zdaleka nedosahuje. A také souhlasím S Tosimem, na rozdíl od nudné "dvojky" má tento díl spád.

K2 (1991)

Dokud se horolezci jen tak procházejí po náhorních planinách Tibetu, nemám větších výhrad. Ale když přichází do tuhého a herci předstírají fyzické úsilí ve smrtonosných výškách, jsou oni a okolní exteriéry velmi nepřesvědčiví. Ale pořád je to stokrát lepší, než např. parodie na horolezectví v podání VERTICAL LIMITu.

Medvěd (1988)

Skoro se mi nechce věřit, že nejde o dokument natočený skrytou kamerou, ale hraný film podle scenáře. "Herecké" výkony medvědů v něm jsou tak přesvědčivé, že by to lépe nesvedli ani vycepování míšové z ruské cirkusové školy. A podívaná je to vážně nádherná. Za zmínku stojí také, že méďovy animované sny jou z dílny českého klasika Břetislava Pojara.