Vřískot 3 (2000)

Oproti vynikajícím předchůdcům je trojka zklamáním. Nedostává se jí v dostatečné míře potřebného nadhledu, nepřináší nic nového a některá "překvapivá" odhalení jsou spíš k pláči ("Pro případ, že umřu, jsem vám tu nechal kazetu, ve které vám vysvětlím, jak přežít třetí díl..." Co to má sakra bejt?!!).

Vrána (1994)

Zajímalo by mě, kolik z těch, co se tak rozplývají nad tímto snímkem, četlo původní comics. Podle mě totiž tato adaptace velmi slevila z nekompromisně depresivní a brutální poetiky předlohy a atmosférou, emocionálním impaktem ani mírně pozměněným příběhem jí není důstojným partnerem. Vyloženě ruší oproti comicsu naddimenzovaná postava malé dívky, představující evidentní ústupek ve prospěch jakéhosi pochybného "odlehčení".

Věc (1982)

Jeden z nejlepších Carpenterových filmů, o tom žádná. Dusná atmosféra, geniálně slizské triky, poctivě nihilistický závěr a Kurt Russel ve své snad nejlepší roli (McReady: "Zase podvádíš", načež vpraví sklenku whisky do útrob šachového počítače - klasika!)

V Číně jedí psy (1999)

Zapomeňte na "Podfu(c)k", TOHLE je ta nejlepší variace na Tarantina, jaká dosud vznikla ! Nekompromisní, neuvěřitelně cynický černý humor (hlasitému smíchu se nelze ubránit ani při nejbrutálnějších scénách), výborné postavičky, zručně natočené akční sekvence a geniální závěr posouvající vše do nejvyšší dimenze kultu. Tenhle film si nebere žádné servítky, kašle na politickou korektnost a díla Guye Ritchieho (jakkoliv kvalitní) působí vedle něj jako lacinné zapometulné hříčky. Skrytý klenot, který v kinech prošuměl (1 kopie, tomu neříkám zrovna masivní propagace), ale na videu ho rozhodně nepřehlédněte !

Shaolin fotbal (2001)

Špičková komedie a non-stop řezárna, dokonalé spojení úchylnosti a patosu hongkongských heroických martial arts filmů a klasického schématu filmů sportovních. Fotbal a kung-fu! Co dodat? Hráči létající po hřišti! Brankář odrážející střely ve stylu Bruce Lee! Míč prorážející zvukovou bariéru! Je třeba dodávat, že je to jízda? A to ani nejsem zapálený fanoušek fotbalu..

Gangy New Yorku (2002)

Rozhodně nejde o nejlepší Scorseseho film a s Mafiány či Casinem jej nelze srovnávat už jenom proto, že se jedná daleko víc o klasický výpravný velkofilm s ambicemi postihnout ducha doby, než o gangsterskou ságu zacílenou na vzestup a pád titulní postavy (jako byly zmiňované předchozí opusy). Ale velkofilm je to strhující, barvitý, místy trochu tezovitý, ale místy zas emocionálně velmi silný. Day-Lewis je fenomenální. Scorsese je brilantní režisér, fascinuje mě, jak mnohé moderní, pro něj nepříliš typické postupy a motivy, které mi často ve filmech vadí ("rozmazané" záběry, užití současné populární hudby (U2) jako podmalování akce, prostřihy na novinové články, závěr se současným přesahem), jsem tady spolkl i s navijákem.

Dračí doupě (2000)

Přes idiotský scénář, mizerné efekty a nepochopitelný závěr jsem se slušně bavil a to zejména díky faktu, že se film nesnaží svou demenci nijak maskovat a tak trochu shazuje sám sebe, k čemuž vydatně přispívá hlavně neuvěřitelným způsobem (a s evidentní chutí) přehrávající Jeremy Irons.

Zítra vstanu a opařím se čajem (1977)

Podle mě vůbec největší nářez z bláznivých českých veseloher. Hardcore sci-fi zápletka, časové paradoxy překombinované ad absurdum a morbidní humor, to vše je záruka dobré zábavy, i když asi ne pro každého. Pro mě ovšem jasný kult. Sovák dá v minulosti sám sebe popravit, Menšík brutálně zavraždí svou vlastní kopii... co scéna, to perla.

Z pekla štěstí 2 (2001)

Nevkusná slátanina nejrůznějších pohádkových motivů, kterou drží po hromadě chatrná dějová linie, v níž je většina postav jen na ozdobu. To vše korunuje pár slaboduchých vtípků ("Mein Gott !"), které Troška neváhal do tohoto dortu pejska a kočičky rovněž přihodit.

Z pekla (2001)

Řemeslně sice zvládnuté, ale na můj vkus až příliš vyumělkované samoúčelnými klipovými excesy. Po stránce příběhu nijak zvlášť zajímavé, ve střední části až nudné. Řádně krvavé, to se musí nechat, ale na detektivku příliš tuctové a na horor zas málo děsivé. Film mě zkrátka ničím nezaujal.