Tajní agenti (2004)

Krimi prakticky bez väčšej akcie a dynamiky, ktorý ale ovplýva špecifickou atmosférou a sympatickým ústredným duom..

Nostalgie (1983)

Tarkovský je génius a okrem Ivanovho detstva mám jeho tvorbu napozeranú celú. Kto pozná backround ako vznikal tento film, bude mať pri pozeraní tohto dielka podobný pocit ako ja... Nostalgická spomienka nešťastného človeka na milované Rusko a sebareflexia zobrazená cez rôzne jasné aj nejasné metafory a symboly...Do toho samozrejme typická vizuálna stránka, kamera a všetky aspekty ktoré sú tak typické pre tohto famózneho Rusa. Nostalgia ako celok ma neposadila na prdel ako skoro všetko ostatné, ale pár momentov je jednoducho skvostných a budem si ich pamätať veľmi dlho. A pridávam sa ku "kolegom", posledná scéna je ako z iného sveta a len podčiarkuje fakt, že Tarkovský bol génius a jeho filmy "majú dušu"!

Past (1996)

Pozvolna sa rozbiehajúci príbeh, ktorý sa postupne "zvrhne" do napínavej a vcelku zamotanej gangsterky. Už v tomto filme si bratia Wachowski vyskúšali svoje režijné a scenáristické finesy, pričom aj vizualizácia niektorých scén predznamenala ich vrcholné dielo Matrix. Takýto formát im podľa mňa sedí viac ako neefektívne "hračičkovanie" v štýle druhého a tretieho dielu matrixovskej trilógie...

Chladnokrevně (2003)

Dokonale priemerné a z radu nevytŕčajúce lúpežné krimi, ktoré čerpá a destiluje už overené postupy z iných filmov. Poteší herecké obsadenie, ktoré však nič nezachraňuje... naopak taký Ed Burns so svojim kamenným ksichtom a lá Ben Affleck je "na odstrel". Btw pobavil som sa na "making of", kde sa režisér po každej natočenej (aj tej najbanálnejšej) scéne tvári ako keby splodil nejaký ďalší kinematografický milník :)))

Ghost Rider (2007)

Po všetkých stránkach absolútne zúfalá adaptácia komiksu, ktorá má bližšie k paródii ako ku serióznemu spracovaniu. Nicholas Cage (ktorý tu mimochodom vyzerá ako trtko) sklamal!!!

Rozhovor s nepřítelem (2007)

V prvom rade chcem vyzdvihnúť snahu všetkých zúčastnených, je fajn ísť po dlhom čase do kina na nový slovenský film!:) Na druhej strane moje objektívne hodnotenie nebude asi veľmi potešujúce. Nepoznám Laholovu predlohu a verím, že môže byť zaujímavá. Bohužiaľ toto filmové spracovanie nech už je robené podľa hocičoho je mierne povedané biedne. Keby som mal vyzdvihnúť niečo pozitívne tak to bude nádherná scenéria, zaujímavá hudba a Štefan Kvietik v úlohe "rozprávača". Zaujímavo a vcelku originálne sú do príbehu vsunuté skutočné zábery, ktoré to celé aspoň trochu oživujú. Ten zvyšok je dokonale nefungujúci. Na slabšie herecké výkony sa dá "zvyknúť" (inak načo tam bola napr. Monika Hilmerová?). Filozofické úvahy by sa možno dobre vynímali v nejakom bare, ale ako "rozhovor" medzi nemeckým vojakom a "prostým" človekom pôsobia nesmierne umelo a silene. Prvú polovicu filmu som ochotný ešte prekusnúť a dal by som aj *** pri dobrej vôli, ale to čo nám je servírované v druhej polovici je doslova katastrofa. "Asi" niečo nefunguje, keď sa kino pri scénach ktorý mali vypáliť úplne inak smeje (a to tam neboli žiadny drbnutí puberťáci). Pri niektorých scénach a replikách som nevedel či pozerám absurdnú drámu alebo veľmi zlú konverzačnú paródiu a len som nechápavo krútil hlavou Vydržal som do konca hoci tretina kina to vzdala, no stálo ma to veľmi veľa síl a sebazaprenia. So všetkými prižmúrenými očami je to za **, ale asi to nie je veľmi objektívne:) Škoda...

Ryan (2004)

Nepoznal som Ryana Larkina a je mi v podstate ukradnutý, ale toto je absolútne fenomenálne memento jeho dielu a osobe. Chris Landreth vedie rozhovovor so samotným Ryanom a jemu blízkymi osobami a všetko naokolo sa vizuálne "prispôsobuje" obsahu rozhovoru. Neuveriteľne kreatívne dielko s fascinujúcou animácou! Už v predchadzajúcom animáku autor riadne "zahaluzil" a očaril. Ryan je nesporne jeho vrchol, ktorý bude ťažko prekonávať!

Dokonalý trik (2006)

Christopher Nolan nám naservíroval opäť ďalší zaujímavý produkt s vynikajúcim hereckým obsadením- predovšetkým Christian Bale je "ďábel", prekvapil Bowie, ktorý je plnohodnotným hercom, no a kto môže byť krajšou ozdobou ako Scarlett:). Režisér opäť nepodáva dej lineárne a dodáva tým celému filmu mystický nádych a napätie. Film, ktorý je po obsahovej a formálnej stránke tak pútavý ako sme u Nolana zvyknutý a vôbec nevadí, že tí pozornejší pointu prekuknú už v polovici. Škoda, že záver namiesto nejakého nečakaného a "dychvyrážajúceho" rozuzlenia (ktoré som podvedome očakával) prináša viac menej klišoidné vyústenie s prvkami sci-fi... Inak bez výhrad, silné ****!

Chromophobia (1966)

Zaujímavý boj čiernobieleho sveta s tým farebným. Skvelá myšlienka, ktorá by si zaslúžila estetickejšie a kvalitnejšie prevedenie. Vzhľadom na rok vzniku však jednoznačne nadpriemer.

Brutální Nikita (1990)

Francúzsky šarmantný thriller,ktorý spolu s Leonom patrí k nesporným vrcholom Luca Bessona. Nekompromisná akcia sa strieda s psychológiou zameranou na "život po živote" hlavnej hrdinky, ktorú famózne stvárnila Anne Parillaud. Poteší aj krátky ale nezabudnuteľný vstup Jeana Rena ako Viktora Čističa:) Prakticky bezchybné, k môjmu dokonalému uspokojeniu chýbal iba malý kúsoček, preto 4,5*/5...