Reklama

Reklama

Dámy a pánové

  • Itálie Signore & signori (více)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Pietro Germi volně navázal na své předchozí úspěšné satiry Rozvod po italsku a Svedená a opuštěná. Děj tří samostatných povídek tentokrát přenesl z jižanského prostředí do severoitalského městečka Trevisa a žánr vyhranil směrem ke komedii pohlaví a frašce. (NFA)

Recenze (10)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Presne ten typ filmu, keď aj po znížená rýchlosti na 0,75 stále máte pocit, že tie postavy hovoria prirýchlo a talianska gestikulácia je proste vidieť aj v stop motion. Veľa kriku, veľmi veľa. Také je Taliansko a aj jeho komédie, ak sa na to nedá pozor. A veľa faciek, ale nie tých vtipných Bud Spencerovských, skôr tresky plesky od žien, čo skoro každá druhá vyzerá ako Lady Gaga. Ale inak je tu aj násilie na ženách ako normál, juj to bol ale stredovek. Satira celkom vydarená, ale formát čiernobiely, ďalšie body dolu, dnes predsa nesmieme byť binárni! ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Distribútor zrejme nevidel tento film, lebo sa nejedná o samostatné poviedky. Celý film je o skupinke mužov a žien, ktorí sa navzájom poznajú a prežívajú svoje príbehy. Pietro Germi pokračuje vo svojej satirickej kritike ( po Rozvode a Zvedenej ) vysmieva sa z ľudských vlastností, falošnej morálky a pokrytectva. Robí to filmársky zdatne a neuveriteľne zábavne. Herecké obsadenie nie je super hviezdne, ale práve neopozerané tváre dodávajú silnejší malomeštiacky aspekt. Film bežal v našich kinách v roku 1968. Prvý komentár. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Itálie na plné kule. Ukřičené, rozvášněné minipříběhy spojené jedním hlavním. Ani přes skvělý dabing mě to nebavilo. Asi tomu dám druhou šanci. EDIT: to propojení postav představených v prvním příběhu i ve zbylých dvou krásně funguje, jste obyvateli městečka hodně jich už znáte... společenská kritika pranýřující především pokrytectví a tradiční roli církve (byť se o ní nemluví) v manželství. Vynikající Cupák, Řanda a desítky dalších. Hodnocení ale neměním, tohle by uspalo slona. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Není to můj styl humoru, takže mě v první povídce bavila jen postava neustále se vnucujího Scarabella, druhá mi přišla zbytečně dlouhá, ale bavila mě nejvíc a to především tragikomickým závěrem a ta třetí, no... vyvrcholila povedeně, ale přišla mi nejslabší a nezasmál jsem se u ní ani jednou. Celkově mi to ale přišlo příliš uřvané a hysterické, s humorem založeným výhradně na tom, což se u Italů dá samozřejmě čekat a já to taky čekal, ale zároveň jsem se přesvědčil, že to není pro mě a kdyby to byl takhle vedený jen jeden příběh po celé necelé (to je zase slovní spojení...) dvě hodiny, asi bych to moc nedal. Takhle rozdělené se to aspoň dalo, ale vidět to znova rozhodně nemusím. Btw, viděno v skvělém českém dabingu, který sice ne vždy seděl do toho, jak mluvily postavy, ale hlasy byly vybrány dokonale. Slabé 3* ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Po delší době jsme si doma pustili starší italskou konverzačku. Jako obvykle nám chvíli trvalo, než jsme si zvykli na doslova kulometnou kadenci dialogů. Zejména u ženských... to jejich neuvěřitelně rychlé švitoření jsem zpočátku sotva chytal. Film je složen ze tří povídek, které na sebe navzájem lehce navazují a všechny jsou z jednoho města a o jedné partě lidí. Řeší se jen vztahy, kdo s kým něco má, kdo je komu nevěrný, kde je nějaká nová mladá holka, kdo už ji dostal, apod. Naštěstí je to skutečně komedie. Nikdo se nebere vážně, a když náhodou ano, mají z toho ostatní jen ještě větší srandu. Navíc je to příběh od příběhu lepší, jak se divák lépe seznámí s postavami a pozná jejich charaktery. V poslední povídce mnohdy stačí k pobavení už jen pohled hlavního hrdiny. Dámy a pánové se nám trefili do nálady a do vkusu, posíláme díky a čtyři hvězdy k tomu. ()

Zajímavosti (5)

  • Exteriéry filmu se natáčely v Trevisu – Piazza dei Signori, via Calmaggiore, via San Nicolò, borgo Mazzini, via Roggia, via Sant'Agata, borgo Cavour, vicolo Avogari, riviéra Santa Margherita, piazza Monte di Pietà. Další scény se natáčely ve Friuli, ve vesnici Polcenigo a ve vesnici Gorgazzo. (classic)
  • Dámy a pánové byl po filmech Il ferroviere (1956) a Sedotta e abbandonata (1964) třetím a posledním společným dílem režiséra Pietra Germiho a scenáristy Luciana Vincenzoniho. Vincenzoni, který měl v úmyslu debutovat jako režisér filmem o provincii a vycházel z nápadů, které mu nabízely osobní příběhy, jichž byl svědkem nebo je slyšel vyprávět v rodném Trevisu, nashromáždil sto stran poznámek, mezi nimiž vynikaly tři rozvinutější příběhy. (classic)
  • Pietro Germi, nadšený materiálem, který scenárista shromáždil, vstoupil do projektu. Luciano Vincenzoni poté zapojil do projektu také společnost Age & Scarpelli, aby mu pomohla. Byl to Ennio Flaiano, kdo navrhl vyhnout se tradičnímu epizodickému filmu a místo toho jej strukturovat jako román o třech kapitolách, ale Vincenzonimu nebyl připsán jeho podíl na psaní filmu, protože se s Germim v Trevisu během natáčení filmu pohádal. Vincenzoni opustil natáčení a opustil společnost, kterou měl s Germim, společnost, která film produkovala společně se společností Roberta Haggiaga. Germi později v rozhovorech o filmu popřel Vincenzoniho otcovství nápadu. Oba se usmířili až o mnoho let později. (classic)

Reklama

Reklama